Kadir Gecesi alkollü ortam fotoğrafını sosyal medyada paylaşan adam hakkında iddianame düzenlendi

Kadir Gecesi alkollü ortam fotoğrafını sosyal medyada paylaşan adam hakkında iddianame düzenlendi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kararsız Iftihar T. ve arkadaşlarının bir restoranda eğlenirken ellerinde içki aldıkları bardakların bulunduğu bir resim çektikleri anlatıldı. Şüphelinin, bu fotoğrafı Instagram hesabından 27 Nisan’da “Kadir Gecesi özel, Rabb’im kabul etsin” ifadeleriyle paylaştığı belirtilen iddianamede, bu paylaşımla “halkın bir kesiminin benimsediği değerleri alenen aşağılama” suçunu oluşturduğu kaydedildi.

“SADECE ARKADAŞLARIMIN GÖRDÜĞÜ YERE ATTIM”

İddianamede ifadesine yer verilen belirsiz Iftihar T, sosyal ağ hesabının kendisine ait olduğunu ve laf konusu paylaşımın kendisi göre sadece arkadaşlarının görebildiği hesabından yaptığını anlatarak arkadaşının doğum günü sebebiyle toplandıklarını, bir zaman daha sonra fotoğrafın sosyal medyada yayıldığını söyledi.

PİŞMAN OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Paylaşımı mizah amacıyla yaptığını ve elbette İslam dinine, inananlarına ya da Kadir Gecesi’ne karşın aşağılama, dalga geçme veya ufak düşürme amacı taşımadığını savunan şüpheli, “Olayların bu aşamaya gelmesinden nedeniyle ağlamaklı ve pişmanım.” dedi.

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİNE AKSAN YAPILDI

İddianamede, Kadir Gecesi’nin İslam dini ve İslam dinine inananlar için dini bir layık olduğuna şive yapılarak şüphelinin İslam inancına mensup kişilerce kutsal kabul edilen Kadir Gecesi’nde, suça konu fotoğrafı “Kadir Gecesi özel Rabb’im kabul etsin” yazısıyla paylaşmasının “İslam dinince kutsal sanılan değerleri aşağılama özelliğinde olduğu” belirtildi.

9 AYDAN 1 YIL 6 AYA DEK HAPSİ İSTENDİ

Belirsiz Övünç T’nin fiilinin, toplumun birlikte yaşama duygusuna zarar verme özelliğinde olduğu ve toplumsal barışı bozmaya kullanışlı bulunduğu kaydedilen iddianamede, şüphelinin “halkın bir kesiminin benimsediği değerleri alenen aşağılama” suçundan 9 aydan 1 yıl 6 avuç içi değin hapsi istendi. Başsavcılık kadar onaylanan iddianame, İstanbul Anadolu Asliye Suç Oluşturan Mahkemesine gönderildi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.