Kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklanan Erol Evcil’den savunma: Devleti dolandırma niyetim yoktur, sadece vergi borcum vardır

Kamuyu zarara uğrattığı gerekçesiyle tutuklanan Erol Evcil'den savunma: Devleti dolandırma niyetim yoktur, sadece vergi borcum vardır

Ankara Sulh Cinayet Hakimliğince, “kamu kuruluşlarının zararına üçkâğıt” ve “kabahat işlemek nedeniyle örgüt kurma” suçlarından dün tutuklanan Evcil’in hakimlik ifadesi ortaya çıktı. Emniyette gözaltında bulunduğu sürede detaylı açıklama verdiğini, bu beyanlarının dikkate alınması gerektiğini belirten Evcil, Türkiye genelinde 4 demir çelik fabrikasının bulunduğunu, bu iş yerlerinde 3800 kişinin istihdam edildiğini aktardı.

“BENİM YALNIZCA VERGİ BORCUM VARDIR”

Fabrikaların 2006 ve 2015 yılları arasına ait aidat borçlarının biriktiğini ifade eden Evcil, “Bunların aidat borcu 3 milyar 9 milyon civarındadır. Bu borç oluştuğunda 10 yıl esir kalmıştım. Daha önce ‘çete kurmak’ ve ‘dolandırıcılıktan’ yargılandım, beraat ettim. Dolandırıcılık amacıyla hiçbir şey yapmadım. Aidat borçlarımın olduğu 2 şirket vardır. Sivas’taki demir çelik fabrikasında temize çıkma ettiğim dosya kesinleşmediği için üstünde önlem vardır. Devleti dolandırma gibi bir niyetim yoktur. Benim sadece aidat borcum vardır.” savunmasını yaptı.

ÜZERİNDE SADECE 5 BİN LİRA VARMIŞ

Evcil’in avukatı Mehmet Er de Evcil’in medyatik bir karakter olduğunu belirterek, soruşturma dahilinde gözaltına alındığında üzerinde sadece 5 bin lira bulunduğunu söyledi. Müvekkilinin vergi suçu işlemediğini fakat aidat borcunun bulunduğunu savunan avukat Er, örgüt kurma iddialarının ise somut delillere dayamadığını bahis etti. Aynı suçlardan tutuklanan şüpheliler, Tolga Demirel, Hasan Kabuklu ve Fırat Ardıç da sorgularında, Evcil’in sahibi olduğu fabrikalarda çalışan olduklarını, aralarında patron işçi ilişkisinin bulunduğunu öne sürdü.

500 MİLYON TL ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Operasyonda yaklaşık 4 kamyonu dolduran evrak ve ziynet eşyaları ile bavullar içinde 500 milyon lira ele geçirilmişti. Ödenti denetime takılmamak için demirleri, büyük kasaba içindeki depolarda gezdirdiği belirlenen şüphelilerin, şehirler aralarında Plaka Tanınma Sistemi’nde usulsüzlüğe yakalanmamak için de manâsız kamyonetleri ülke genelinde gezdirdiği saptanmıştı.

EVCİL’E REZİDANSTA GÖZALTI

Operasyonda gözaltına alınan Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil), İskenderun’da kaldığı rezidansta kaçmaya çalışırken gözaltına alındığı belirtilmişti. Eşrefoğlu’nun liderliğini yaptığı çetenin ise yöneticileri güç durumdaki fabrikaları hedef aldığı saptama edilmişti. Çetenin, bu fabrikaları, taşınmazların haciz olmaması için kiraladığı saptanmıştı. Çetenin, para nakillerinde kendi arasında ‘kurye’ diye anlatım tarzı ettikleri kişileri kullandıkları belirlenmişti. Kuryelerin, birincil şirketten aldıkları paraları aradaki paravan şirketlerin hesaplarına aktardıktan sonra en son Eşrefoğlu’na ait şirkete peşin para olarak getirdikleri saptama edilmişti. ‘Kurye’lerin ise silahlı korumalar eşliğinde hareket ettikleri öğrenilmişti.

DEMİR YUMRUK

Demir çelik sektöründe paravan şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 milyar lira zarara uğrattığı iddia edilen firmalara karşın 28 Haziran’da düzenlenen “Demir Yumruk” operasyonunda, Evcil’in de aralarında 374 değişken hakkında nezaret kararı verildi. Ankara Güvenlik Müdürlüğündeki işlemleri tamamlanan şüphelilerden 225’i dün sıhhat kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. Savcı, şüphelilerden 210’u için ek nezaret başvurusunda bulundu. Sulh Suç Oluşturan Hakimliği, 210 zanlıdan bir kısmı için 2, bazıları için ise 4 gün ilave gözaltı süresi verdi. Erol Evcil’in de aralarında olduğu 15 kesin olmayan ise ifadelerinin alınmasının gerisinde tutuklama talebiyle Sulh Canice Hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik, şüpheliler Erol Evcil, Tolga Demirel, Hasan Kabuklu ve Fırat Ardıç “kamu kuruluşlarının zararına üçkâğıt” ve “suç derin etki bırakmak nedeniyle örgüt kurma” suçlarından, kararsız Sadun Budinli ise “ulus kuruluşlarının zararına üçkâğıt” ile “kabahat örgütüne üye olmak” suçlarından tutukladı. Alpaslan Gazi A, “konutu terk etmeme”, diğer şüpheliler Özdemir Ö, Vefalı Fırat E, Patent Nuri Ş, Gülderen Evcil A, Mirza Ardahan A, Mithat K, Öznur Çıtlak A, Remziye Evcil Ş. ve Serdar Ç. ise “yurt dışı yasağı” adli denetleme şartıyla serbest bırakıldı.

Diğer şüphelilerin ifade işlemleri sürüyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.