Kaplıca suyu kanser hastalarına şifa olacak

Kaplıca suyu kanser hastalarına şifa olacak

Kaplıca suyu kanser hastalarına şifa olacak

TOKAT – Tokat’ta yer alan kaplıca sularının deri kanseri bilimsel verilerle ortaya konuldu.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilge Hilal Çadırcı, Reşadiye ve Sulusaray kaplıca sularındaki maddenin egzamaya ve romatizmaya iyi gelmesi dolayısıyla araştırma çalışması yaptı. Çadırcı, sudaki etmen maddeden yola çıkarak yaptığı araştırma sonucu cilt kanserinde kanserli hücrelerin kaplıca suyunun etkisiyle öldüğünü tespit etti. Projenin makale çalışmasını tamamlayan Çadırcı, suyun ilaç endüstrisinde başvuru hakkını olmak için berat başvurusu yaptı.

Kaplıcada bulunan bir madde egzama ve deri kanseri ne iyi geliyor

Kaplıca suları üstüne asistanken incelemeler yapmaya başladığını gösteren Çadırcı, “İzmir’de ve Almanya’da sıcakta yaşayan mikroorganizmalar üzerine çalıştım. Tokat’a geldikten sonra da Sulusaray kaplıcasının egzamaya çok iyi geldiğini duydum. Suda ne gibi etken maddeler, bileşikler var fakat iyi geliyor diye alıştırma yaptık. Yani normalde minerallerle ilgili üretilmiş çok alıştırma var. Fakat biz mineraller yok de diğer kimyasallar, bileşikler var mı diye proje hazırladık. Projesinin sonucunda 20 kat daha faal olan bir alaşım elde ettik. Bununla ilgili yapmış olduğumuz çalışma sonucunda berat başvurusu yaptık, sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu egzersiz sonucunda Sulusaray kaplıcasında yer alan bir maddenin cilt kanserine iyi geldiğini bulmuş olduk. 5 sene önce yaptığımız bu çalışmada aradan geçen süreçte böylece fazla olumlu tepkiler de aldık. Suyu kullanıp olumlu dönüşler yapanların oldu” diye konuştu.

Sivas’taki balıklı kaplıcalardaki balıkların faydası gibi

Sivas’taki kaplıcadaki balıklar ile hastaların şifa bulduğuna dikkat çeken Çadırcı, “Sulusaray kaplıcasında balık yok. Fakat toprağın yapısından kaynaklı, suyun çıkış yolu üzerinde geçtiği yerlerdeki mikroorganizmaların üretmiş olduğu ürünler, dağıtılmış bileşikler iyileşmeye üstünlük sağlıyor ” ifadelerini kullandı.

Kaplıca suyu içilerek şifa bulunuyor

Kaplıca suyunun içilebildiğini açıklayan Çadırcı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sulusaray kaplıcasının suyu içilebiliyor. Onu içip iyileştim diye olumlu dönüş yapanlar oldu. Çünkü melonun organları da etkiliyor. Sadece dış organlar değil. Yani deri kanseri dediğimiz süre sadece deri dış yüzey gibi düşünülüyor. Ama iç organların yüzeyi de sonuçta deriyle çizgili. Reşadiye kaplıcasının suyu içilmiyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir