Karamollaoğlu’ndan Suriyeli göçmenlerin gönderilmesiyle ilgili çıkış: Esad ile oturup konuşmak bu süreci hızlandırır

Karamollaoğlu'ndan Suriyeli göçmenlerin gönderilmesiyle ilgili çıkış: Esad ile oturup konuşmak bu süreci hızlandırır

2011 yılında komşu ülke Suriye’de başlayan iç savaş sebebiyle Esad zulmünden kaçan milyonlarca Suriyeli, ülkemize sığındı. Savaş hala Suriye’nin birçok bölgesinde devam ederken dikkat çeken bomba bir bahis ortaya atıldı. Rus lider Putin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Esad’ın görüşmesi için çalıştığı, iki liderin bir telefon görüşmesi yapabileceği öne sürülmüştü.

“İSTİHBARATLAR GÖRÜŞÜYOR”

Dün konuyla ilgili sorulara yanıt veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise iddiaları yalanlayıp “şu anda böylece bir şey yok. Uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer, Cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmesinin yardımsever olacağını söylemişlerdi. daha sonra kesinti oldu. Hemen baştan başladı. İstihbaratlar arasındaki görüşmelerde birçok konu gündeme geliyor.” dedi.

“SURİYE İLE İRTİBAT KURMADAN PROBLEM ÇÖZÜLEMEZ”

Bu gelişmelerin peşinde dün bir canlı yayına davetli olan Saadet lideri Karamollaoğlu, Suriyeli krizinin çözümü için Esad’la oturup konuşmanın yardımcı olacağını söyledi. “Suriye’yle irtibat kurmadan bu problemin çözülmesi mümkün yok” diyen Karamollaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“KONUŞMAK SÜRECİ HIZLANDIRIR”

“Biz zaten bu çatışmalar hızlanmadan önce, bildiğiniz gibi Suriye’ye gittik, Esad’la konuştuk, kendisini de dinledik, us ve düşüncelerimizi aktardık.Bu diyaloğun tekrar başlamasına gereklilik olduğunu da daima söyledik fakat maalesef durum o kadar bir noktaya geldi fakat, bundan sonradan bunun düzelmesi kolay yok. Fakat en azından Esad’la oturup konuşmak bu süreci hızlandırır. Çünkü şu andaki en önemli konu Türkiye’deki Suriyelilerin baştan Suriye’ye dönmeleri için ortamın hazırlanmasıdır. “

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir