Kastamonu’da bir çiftlik sahibi, boynu kesilen atını bahçe hortumu sayesinden ölümden kurtardı

Kastamonu'da bir çiftlik sahibi, boynu kesilen atını bahçe hortumu sayesinden ölümden kurtardı

Kastamonu’nun Daday ilçesinde bir çiftlikte kaza sonucu boynunda derin indirilmiş oluşan atı, sahibinin akla yatkın çözümüyle hayata tutundu. çiftlik sahibi veterinerlerin “Ölür, mücâdele” dediği atını bahçe hortumuyla kurtardı.

BOYNUNDAKİ DAMARIN KESİLDİĞİNİ AYRIM ETTİ

Beygir çiftliği sahibi Mehmet Kılıç’ın atı “Alkız”, 20 gün önce şaha kalktığı sırada çatı sacına boynu isabet etti. Kanlar içinde kalan atının yanında giden Kılıç, boynunda büyük bir bere olduğunu ve damarın kesildiğini gördü. Aradığı veterinerlerin bir kısmı işi olduğu için, kimi de “ölür, mücâdele” deyip gelmeyince Kılıç, cet kendisi müdahale etmek istedi. Atlar için elinde ilaçları yer alan Kılıç, ailesinin de yardımı ile atı uyuşturarak, kesilen damara önce serum hortumu taktı. Atın kafasındaki damarların şiştiğini fark eden Kılıç, sonradan bahçede sulamada kullandığı hortumdan 25 santimetrelik bir kısmı keserek, iki damarı birbirine bağladı.

Boynu kesilen atın damarına hortum sokup hayatta tuttu

“BAHÇE HORTUMUYLA TOPLAR DAMARI BİRBİRİNE BAĞLADIK”

Çiftliğinde on atının olduğunu ve “Alkız”ı da onlarla birlikte müşterileri safariye çıkarmakta kullandığını anlatan Kılıç, “Alkız safkan Arap atı. Biz bu atı safarilerde kullanıyorduk. Bundan 20 gün önce bölgemizde yer alan çatının sacına sıçrayan atın toplardamarı kesildi.” dedi. Kılıç, toplardamarı kestikten sonra birincil tedavi olarak ne yapacaklarını bilmediklerini anlatarak, “Şaşkınlıktan iki damar arasına serum borusu taktım. Yalnızca amacımız kan kaybını önlemek ve atımızı kurtarmaktı. sonra serum borusunun ince geldiğinin farkına vardık. Atın kulak kısmından şişme meydana geldiğini gördük. Veteriner arkadaşlara söyledik lakin kendilerinin işlerinin olduğunu söylediler. Mecburen bu atımızı bekletemezdik. Serum borusunu değiştirip onun yerine bahçemizdeki sulandırma yaptığımız borulardan toplardamarın iki ucunu birbirine getirerek damar gibi taktık.” diye konuştu.

Boynu kesilen atın damarına hortum sokup hayatta tuttu

HORTUM DIŞARDAN GÖRÜLEBİLİYOR

Kendi imkanları ile atına müdahale eden ve jurnal pansumanını yapan Kılıç, atını hayatta tutmayı başardı. Yarası günden güne iyileşen fakat tam kapanmayan “Alkız”ın, hayatını kurtaran renkli bahçe hortumu ise dıştan görülebiliyor.

Boynu kesilen atın damarına hortum sokup hayatta tuttu

“ATIMIZI BİRGÜN DAHA CANLI GÖRMEMİZ ÖNEMLİ”

Yaptıkları işlemin doğruluğu konusunda bir fikrinin olmadığını anlatan Kılıç, “Bu konuda bilinçliyiz bilmiyoruz. Borunun ata ne değin zararı olur onu da bilmiyoruz. Bizim için atımızı bir gün daha canlı halde görmemiz manâlı. Amacımız bu. Çok şükür yaramız her geçen gün küçülüyor. Boruyu da dışarıdan görebiliyoruz. Her geçen gün bere küçüldüğü için bu bize umut veriyor. En azından ölürse dahi biz mücadele gösterirken ölsün dedik. Çok şükür Allah bize bunu bağışladı. Anafor takriben 25 santimetre uzunluğunda. Çünkü her iki damardan çıkmaması gerekli.” ifadelerini kullandı.

Boynu kesilen atın damarına hortum sokup hayatta tuttu

“O OLAYDAN DAHA SONRA 3 GECE UYUMADIM”

“Alkız”ın kendisi için diğer atlardan bambaşka olduğunu anlatan Kılıç, arasında özel bir senet olduğunu vurguladı. Alkız’ı boynundaki yarasıyla görenlerin fazla şaşırdığını gösteren Kılıç, şunları kaydetti: “Hayretler içinde kalanlar var. ‘Sen bypass yapmışsın.’ diyenler oluyor. Bunu profesyonel bir ekibin yapması gerekli fakat ben o süreç içinde kimseyi bulamadığım için şaşkınlıktan bunu yaptım. Çok şükür atımız kurtuldu. Ben bu saatten daha sonra zaten buna binmem. O durum olduktan sonra ben üç gece uyumadım. Üç gece boru nedeniyle eğilemediği için yemini suyunu havada verdim. Amacım çiftliğimin önünde bakmak, yaşadığını anlayışlı olmak. Çünkü ben bunun fazla ekmeğini yedim. Bana hiç agresifliğini görmedim. İnşallah o koyduğumuz boru da vücuduna bir zarar vermez. Bunun her türlü bakımını yaparız, her türlü eksiğini gideririz sadece biz bunu çiftliğimizde görelim, elimizdeki bir üzümü verelim. Beygir sevdası ayrı bir şeydir hiçbir şeye benzemez.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.