Kediden insana bulaşan ilk koronavirüs vakası Tayland’da tespit edildi! Muayene esnasında doktorun yüzüne hapşırmış

Kediden insana bulaşan ilk koronavirüs vakası Tayland'da tespit edildi! Muayene esnasında doktorun yüzüne hapşırmış

Bangkok Prince of Songkla Üniversitesi’nin yaptığı araştırma sonucunda geçtiğimiz yıl Covid-19 geçiren 32 yaşında bir veterinerin, virüsü yüksek ihtimalle o dönem sahipleri de Covid-19 olan ve tedavi esnasında yüzüne hapşıran bir kediden kapmış olduğu tespit edildi.

TETKIK SIRASINDA YÜZÜNE HAPŞIRMIŞ

Yapılan araştırmalar çerçevesinde, veteriner hekimden alınan virüs örnekleri ile geçirdiği hastalıktan 5 gün önce çare ettiği ve çare sırasında yüzüne hapşıran kedinin ve kedinin sahiplerinin virüs gen örnekleri yüksek ölçüde benzerlik gösterdi. Virüsü sahiplerinden kapan kedinin, tedavisi için mukus örneği alındığı sırada hapşırmasının peşinde veteriner hekime geçirmiş olduğu saptandı.

Kediden insana geçen ilk koronavirüs vakası tespit edildi! Doktorun yüzüne hapşırmış

HEKİM YALNIZCA MASKE TAKMIŞTI

Veteriner hekimin, kediye uyguladığı çare esnasında sadece maske taktığı ve herhangi bir yüz koruyucu siperlik takmadığı belirtilirken, araştırmaya konu olan kedinin bölgeye 200 kilometre mesafede yaşamış ve o dönem başkent Bangkok hastanelerinde yatak kapasitesi olmadığı için Songkla şehrine nakil edilen ailesi ile birlikte geldiği bildirildi.

BİLİM İNSANLARI UYARMIŞTI

Bilim insanları geçtiğimiz yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kedi, köpek, tarla faresi, yaban gelinciği, yarasa, hamster, vizon, domuz, tavşan, tilki gibi birçok memeli hayvanın Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceğini belirtmişlerdi. Geçtiğimiz sene ABD’de Amerikan Sıhhat Örgütü kadar evcil kedi ve köpeklerin Covid-19 virüsü taşıyıcı olabileceği ve artı olgu belirten konut sahiplerinin hayvanlarına karşısında da tıpatıp bir insana uygulanan kişisel mesafe kurallarına uymaları gerektiği yönünde duyuru yayınlamıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.