Kılıçdaroğlu, gençlere vaatlerde bulundu: Çalınan hayalleri iade edeceğiz

Kılıçdaroğlu, gençlere vaatlerde bulundu: Çalınan hayalleri iade edeceğiz

İktidar oldukları takdirde 1 sene içerisinde yurt sorununu çözeceklerini yineleyen Kılıçdaroğlu, “Anadolu’dan gelen bir gencimizin, evladımızın İstanbul’da yurt bulamadığı takdirde ayda 9, 10 bin TL kira verecek şekilde bir konut tutabilir mi? İktidarın gençlere reva gördüğü böyle bir tabloyu hiç düşündünüz mü?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da; İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki merkezinde, CHP Gençlik Kolları İl Başkanları ile bir araya geldi. Toplantıya; CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik de katıldı.

Kılıçdaroğlu gençlere, “yol arkadaşlarım” diye seslendi. Gençlerin sorunlarına değinen Kılıçdaroğlu, “İktidara geliyoruz, ÖSYM Türkiye’nin en tehlikesiz merkezi olacak, bu merkezin başında liyakatli kişiler olacak, buradaki sınavlara katiyen şaibe bulaşmayacak, buradan sınavı başarı ile verenler tercihleri doğrultusunda görüşme olmaksınız, gerekli haller hariç, kamuya yerleştirilecek. Torpili bitireceğiz” diyerek liyakat vurgusu yaptı.

Şair Yahya Kemal Beyatlı’nın Deniz Türküsü adlı şiirine atıf yapan Kılıçdaroğlu, “Şair diyor ya ‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar.’ Sizin hayallerinizi çaldılar. Çalınan hayalleri iade edeceğiz. Bunun mücadelesini yapacağız” dedi.

“BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ KENDİ ÖZGÜR İRADESİ İLE GETİREN PARTİ, CHP’DİR”

Kılıçdaroğlu, “Dünya şu anda demokrasiden yandan olanlarla otoriter rejimden yandan olanlar olarak ikiye bölünmüş vaziyette. Biz demokrasiden yandan olan grubu oluşturuyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi kendi özgür iradesi ile getiren parti, CHP’dir” dedi ve gençlerden yurttaşlara bunları anlatmalarını istedi.

“GENCECİK, FİDAN GİBİ EVLATLARIMIZ İDAM SEHPALARINDA HAYATLARINI VERDİLER”

Türkiye Cumhuriyeti’nin birincil yüzyılını gelecek yıl tamamlayacağını ve ikinci yüzyıla başlayacağını açıklama ederken Kılıçdaroğlu, “Geçen yüzyılın büyük acıları yaşandı. Gencecik, fidan gibi evlatlarımız idam sehpalarında hayatlarını verdiler. Başbakanlar, bakanlar idam edildi. Biz demokrasi, düşünce özgürlüğünü istiyoruz. Biz herkesin düşüncesini özgürce açıklama edebileceği bir etraf istiyoruz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“CHP GENÇLİK KOLLARI’NIN TARİHSEL BİR GÖREVİ VAR”

Türkiye’nin büyük sorunlar yaşadığını biliyorsunuz. Her birinizin tek tek görevi bu sorunlarla mücadele etmek. Sorunlarla uğraş etmek ayrıca kendimize keza de bizden sonra gelen kuşaklara daha iyi bir Türkiye’yi bırakmak demektir. Bu ödev hepimiz için vazgeçilmez bir görevdir. Çünkü her birimizin bir bir ya da topluca özellikle CHP Gençlik Kolları’nın böyle tarihsel bir görevi var. Bu görevi yerine getireceğiz.

HEDEFİMİZ VAR, MODERN UYGARLIĞI YAKALAMAK

Büyük sıkıntıların olduğunu biliyorum. Hayallerinizin iktidar kadar çalındığını da biliyorum. Size düş kurmayı bile fazla görüyorlar, bunun da farkındayım. Ama bizim bir hedefimiz var. Modern uygarlığı yakalamak; daha mutlu, güzel bir Türkiye’de yaşamak; üniversiteden mezun olduğumuzda diplomalarımızı alırken törenler yapmak… Beraber elde etmek, ailelerimiz ile birlikte edinmek… Neydi niyet? Attığımız bir tweet dolasıyla acaba başıma bir şey kazanç mi diye üzüntü duymamak, düşüncelerimizi özgürce dile getirmek. Bu hedefi yerine getirmek için yola çıktık.

“BU TARİHSEL MİSYONU YERİNE GETİRECEKSİNİZ, GETİRECEK BERABER”

Devraldığınız bir miras var. Mustafa Kemal ve arkadaşlarından devraldığınız bir servet var. O mirasın bize gösterdiği niyet çağdaş uygarlığı yetişmek ve onu aşmaktı. Çağdaş uygarlığı yetişmek ve onu aşmanın yolu; daha dinamik, daha kararlı, azimli, geleceğe güven ile bakan, her alanda iyi yetişmiş, düşüncelerini özgürce dile getiren bir toplumu inşa etmektir. Bu toplumu inşa etme görevi, öncelikle sizlerdedir. Bu tarihsel misyonu yerine getireceksiniz, getirecek beraber.

“YURT BULAMADIĞI TAKDİRDE AYDA 9, 10 BİN TL KİRA VERECEK ŞEKİLDE BİR KONUT TUTABİLİR Mİ”

Önünüzde sınavlar vardı, sınavlara girildi. Öğrenciler tercihlerini yaptılar. Kendilerinin acaba hangi meslekte daha başarılı olabilirim diye düşündüler. Üniversite tercihlerini yaptılar. Sınavları kazandılar. Bunlar, üniversiteye başlayacaklar. Ama yurt sorunu var. Anadolu’dan gelen bir gencimiz, evladımız; İstanbul’da yurt bulamadığı takdirde ayda 9, 10 bin TL kira verecek şekilde bir konut tutabilir mi? Böyle bir tablo hiç düşündünüz mü? İktidarın gençlere reva gördüğü böyle bir tabloyu hiç düşündünüz mü? Anne baba seviniyor; oğlum, kızım üniversiteyi kazandı diye ama bir süre sonra ne olacak acaba, nerede kalacak diye.

“YURT SORUNUNU BİTİRECEĞİZ”

Gençlere sözüm var, en geç 1 sene içinde yurt sorununu bitireceğiz. 20 yıldır bitiremediler, göreceksiniz 1 sene içinde; birer, üçer şahsiyet sıcak, soğuk suyu, geniş bant internet erişimi olan odalarda kalacaksınız. Hiç kimsenin gözü arkada kalmayacak. Acaba oğlumuz, kızımız nerede diye bir üzüntü duymayacak. Bunu beraber yapacağız. Bu hedefi beraber büyüteceğiz.

“TORPİLİ BİTİRECEĞİZ”

Üniversiteden mezun oldunuz, sınavlara gireceksiniz. Kafanızda kocaman bir soru, ‘ya torpil olursa’, ‘ya imtihan soruları çalınırsa’, ‘ya hakkımız elimizden alınırsa’, ‘ya sözlü sınavda elenirsem’… Bu düzene de son vereceğiz. Gittiğiniz bitmiş bunları anlatmak zorundasınız. Gençlerle karşılaştığınız her tarafta açıklama yapmak zorundasınız, iktidara geliyoruz, ÖSYM Türkiye’nin en güvenli merkezi olacak, bu merkezin başında liyakatli kişiler olacak, buradaki sınavlara katiyen şaibe bulaşmayacak, buradan sınavı başarı ile verenler tercihleri doğrultusunda mülakat olmaksınız, gerekli haller hariç, kamuya yerleştirilecek. Torpili bitireceğiz.

“ALDATMACAYA İNANMAMANIZI İSTİYORUM”

Üniversite sınavını evlatlarımız kazandılar, okullarına başladılar. Burs, yok mi? Her ailenin gelir düzeyi yüksek değil. Bursa ihtiyacı olan evlatlarımız olacak. Onlara burs verilmesi lazım. Ama o bursun, 20 yıl önceki rakamı hatırlatarak, şu dek liracık veriliyordu, şimdi biz bu değin veriyoruz gibi bir aldatmacaya inanmamanızı istiyorum. 20 sene önce verdiğiniz o para ile neler alınıyordu, derhal verdiğiniz paralarla neler alınıyor. Öğrenciye verilecek kredinin de rakamının yükseltilmesi lazım.

“BU ISTEK BAY KEMAL’İN TALEBİ DEĞİL”

İki şey istiyoruz. Bir; öğrenci bursunu yükselteceksiniz. İki; krediyi yükselteceksiniz. Üç; artışları eylül ayından itibaren yapacaksınız, okullar eylülde açılıyor. Eski rakamları öğrenciye ödemeyeceksiniz. Bunu da gittiğiniz tekrar talebimiz olarak, bu talep Bay Kemal’in talebi yok, direkt gençliğin talebidir, diyeceksiniz. Gençler böyle istiyorlar diyeceksiniz. Sizler gençler olarak bunun ardından duracaksınız

“YEŞİLLİĞİ BOL OLAN KENTLER İSTİYORUZ”

Biz CHP’liler olarak doğa ile uyum içinde olan kentler istiyoruz. Yeşilliği bol olan kentler istiyoruz. Çocukların, gençlerin yaşlıların kentte sıcacık gezebilecekleri, doğa ile ahenkli bir ortamda yaşayabilecekleri mekanlar istiyoruz. Bunu da gittiğiniz her tarafta rahatlıkla dile getirebilirsiniz. Talepler sahiden çok yüksek talepler yok.

“DONANDIĞINIZ BİLGİLERİN DOĞRULUĞU DA FAZLA ÖNEMLİ”

Veri ile donanan genç, topluma data aktarabilir. Veri ile donanmanız fazla önemli. Donandığınız bilgilerin doğruluğu da fazla kayda değer. Arkadaşlarımız size bu bilgileri verirken notlar alacaksınız. Kitapçık varsa alacaksınız. O bilgileri hafızanızın bir uygun tutacaksınız. Karşılaştığınız tüm gençlere sorunların nasıl çözülmesi gerektiğini rasyonel politikaların neler olduğunu bir şekli ile anlatacaksınız. Sizden beklediğimiz bu.

“BU ÜLKEYE DEMOKRASİYİ KENDİ ÖZGÜRLÜK İRADESİ İLE GETİREN PARTİ, CHP’DİR”

Fakat daha büyük bir beklentimiz var. Dünya acilen demokrasiden yanlamasına olanlarla otoriter rejimden yana olanlar olarak ikiye ayrılmış vaziyette. Biz demokrasiden yana olan grubu oluşturuyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi kendi serbest iradesi ile getiren parti, CHP’dir. Yani demokrasiyi var eden parti CHP’dir. Kendi tarihimiz açısından mükemmel bilmeniz gerekli. Acilen otoriter bir inşa ile karşısında karşıyayız.

“FİDAN GİBİ EVLATLARIMIZ İDAM SEHPALARINDA HAYATLARINI VERDİLER”

Bir yüzyılı devirdik, ikinci yüzyıla başlıyoruz 2023’te. Geçen yüzyılın büyük acıları yaşandı. Gencecik, incecik evlatlarımız idam sehpalarında hayatlarını verdiler. Başbakanlar, bakanlar idam edildi. Biz demokrasi, düşünce özgürlüğünü istiyoruz. Biz herkesin düşüncesini özgürce ifade edebileceği bir etraf istiyoruz. Biz acılar yok, sevinçler, güzel günler istiyoruz. Biz bunu talep ediyorsak, her bir gencin önümüzdeki seçimlerde sandığa gittiğinde bu taleplerden yandan oy kullanması gerektiğini anlatmanız gerekiyor. Bunu iyi anlatabilirsek, güvenle anlatabilirsek; yeni, çağdaş, uygar, halkçı bir Türkiye’yi bitmiş yapı edeceğiz. Her Yerde yapı edeceğiz, bütün kurumları ile beraber. Çürüyen bir yapı var. Devletin içinde oligarklar oluşmuş vaziyette. Uyuşturucu baronları ile kol kola gezen siyasetçiler var. Yolsuzluğun meşrulaştığı yasaların parlamentodan çıktığı bir tablo var. Tüm bunları tersyüz edeceğiz.

“SİZİN HAYALLERİNİZİ ÇALDILAR”

O nedenle sizlere, sadece gençler demiyorum. Yol arkadaşlarım diyorum. Yol arkadaşlığı yapacağız. Sizler benim yol arkadaşımsınız. Benim görevim, sizin hayallerinizi gerçekleştirmektir. Hayali düş olmaktan çıkarıp daha güzel günlere sizi ulaştırmaktır. Şair diyor ya ‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar.’ Sizin hayallerinizi çaldılar. Çalınan hayalleri iade edeceğiz. Bunun mücadelesini yapacağız.

“DEMOKRASİNİN ERDEMİNİ ANLATACAKSINIZ”

Peki nasıl? Sandık gelecek. Her gencin sandığa gitmesini sağlayacaksınız. Yükümlülük duyan, kendisinin, ailesinin, akrabalarının, ülkesinin sorumluluğunu duyan her gencin sandığa gitmesini sağlayacaksınız. Otoriter rejimden değil, demokrasiden yandan oy kullanmasını isteyeceksiniz. Demokrasinin erdemini anlatacaksınız. Baskının ne kadar güvenli olmayan olduğunu anlatacaksınız. Takriben 7 buçuk milyon genç, ilk önce sandığa gidip oy kullanacak. Türkiye’nin kaderini siz belirleyeceksiniz, geleceğini siz çizeceksiniz. Tarihin size yüklediği ağır bir sorumluluk var.

“BARIŞ AKADEMİSYENLERİNİ DÜŞÜNÜN”

Herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir Türkiye düşünün. Öbür düşündü diye görevlerine son bahşedilen, fakat iktidarımızda derhal görevlerinin başına atanacak olan Barıştırma Akademisyenlerini düşünün. Bizimle benzer dünya görüşünü paylaşmayabilirler. Fakat her farklılığa dayanıklılık etmemiz, her görüşe saygı duymamız gerekiyor. Bu CHP Gençliği’nin olmazsa olmazı edinmek zorundadır.

Mustafa Kemal’in bize bıraktığı servet: Çağdaş uygarlık, düşünce özgürlüğü… Kendi gücüyle, kendi olanakları ile artan bir Türkiye. Her fabrikanın bir kale olduğunu açıklayan bir Türkiye. Yani üreten bir Türkiye. Yani güçlü Türkiye. Bilimsel anlamda, üniversitelerinde bilgi üreten bir Türkiye. Her alanda büyüyen bir Türkiye. Bunu yapacak olan da sizlersiniz. Bu mücadeleyi beraber vereceğiz. O nedenle, yol arkadaşları olarak beraber yürüyeceğiz. Beraber uğraş edeceğiz. Özgürce beni de eleştirebilirsiniz. Özgürlüğü istiyorsak, tek boyutlu olmamalı. Eleştirinin olmadığı, öbür düşüncenin olmadığı yerde; artış olmaz, gelişme olmaz. Sizlerle beraber bu mücadeleyi yapacağız.”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, konuşmasını tamamlamasının gerisinde Kılıçdaroğlu’na, CHP Gençlik Kolları’nın birincil yöneticilerinin olduğu siyah beyaz bir fotoğrafı hediye etti. Killik, “Biz fazla manâlı bir mirasın evlatlarıyız. Partinin gençlik kolları da çok manâlı bir mirasa sahip. Bu mirasa değer olup, geleceği birlikte kuracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, gençlere vaatlerde bulundu: Çalınan hayalleri iade edeceğiz

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir