Kılıçdaroğlu YSK bilgilerini nereden aldığını açıklamadı! CHP’nin düzeltme yapması sonrası İçişleri Bakanı Soylu özür bekliyor

Kılıçdaroğlu YSK bilgilerini nereden aldığını açıklamadı! CHP'nin düzeltme yapması sonrası İçişleri Bakanı Soylu özür bekliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yüksek Tercih Kurulu hakkındaki iddiaları, ilk önce İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat olmak üzere iktidar cephesininin tepkisine niçin oldu.

“YASA KADINSI YOLLARLA ELDE EDİLMİŞ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Tercih Kurulu’nun (YSK) elinde yok” sözleriyle başlayan tartışmada dikkat çeken gelişmeler yaşandı. İktidar, CHP’nin laf konusu bilgileri “kanunsuz” yolla elde ettiğini belirtti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin, “YSK’nin elinde olmayan bilgilere Sayın Kılıçdaroğlu nasıl erişti?” açıklamasını yaptı. İçişleri Bakanlığı ise Kılıçdaroğlu hakkında “kabahat duyurusu” yapacaklarını söyledi.

BAKANLIK ÖZÜR İSTEDİ

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Elinizdeki bilgiler hangileri ise kamuoyuna açıklayınız. Eğer konu, YSK’nin her sene siyasi partilere verdiği bilgilerin tasnifi ise kurumları töhmet aşağıda bıraktığınız için özür dileyiniz. Yukarıda açıklanmış hususların açıklanmaması halinde bakanlığımızca suç duyurusunda bulunulacaktır” denildi.

CHP: BİR HANEDE 50 KİŞİ GÖZÜKÜYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel ise Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını örneklerle detaylandırdı. “YSK’nin her partiyle seçmenlere ilişkin data paylaşımında bulunduğunun” altını çizen Adıgüzel, şunları söyledi:

“YSK bize çiğ bilgi veriyor. Biz o veriyi zenginleştiriyoruz. Bakıyoruz, 100 yaşında olup ilk kere oy kullanacağı gözüken var. ya da bir hanede ’50 kişi kalıyor’ gözüküyor. Biz de ilçe başkanımıza diyoruz fakat: ‘Git, bunu yerinde denetleme et.’ İlçe başkanlarımızdan gelen bilgileri de sistemimize işliyoruz. Fiilen YSK’den bir değil, iki, üç adım öndeyiz.”

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: MERNİS’TE SORUN DEĞIL

CHP’nin iddiaları üstüne İçişleri Bakanlığı’ndan bugün yeni bir açıklama daha geldi. Bakanlık, Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde herhangi bir sorun bulunmadığını ve verilerin içten olduğunu açıklama etti.

BAKAN ASILZADE: YARDIMCILARININ SÖZLERİ HER ŞEYİ AÇIKLIYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat da konuya ilişkin paylaşımda bulundu. Süleyman Soylu açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcılarının açıklamalarının, “Bizim Genel Başkanımız hatalı bir tümce söyledi ve biz bunu tevil ediyoruz, düzeltiyoruz” anlamına geldiğini belirtti. “Keşke bu konuda düzeltme açıklamasını CHP lideri Kılıçdaroğlu yapsaydı ve çağrımıza cevap verip özür dileseydi” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.