Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’ın 3. kez aday olma ihtimaliyle ilgili bomba iddia: Parlamentoya feshedip erken seçim kararı alacak

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'ın 3. kez aday olma ihtimaliyle ilgili bomba iddia: Parlamentoya feshedip erken seçim kararı alacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’de Gençlik Buluşmasında gençlerle bir araya geldi. CHP lideri, gençlerin kendisine yönelttiği soruları yanıtlarken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kere namzet olmasıyla ilgili de dikkat çeken yorumlarda bulundu.

“ERDOĞAN ERKEN SEÇİM KARARI ALACAK”

CHP lideri, Erdoğan’ın üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olmasına ilişkin ise “Büyük muhtemelen Erdoğan erken tercih kararı alacak, erken seçim kararı alması için parlamentoyu feshetmesi gerekli, son uygulamalara tarafından o süre kendisi aday olabiliyor. Dolayısıyla vaktinde tercih olacaktır gibi talimat yapıyor ama doğrusu erken tercih olacak bizim tahminimize göre, Erdoğan da aday olacak ve biz de onu inşallah her zaman birlikte emekli edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“KPSS’DE GÖRÜŞME OLMAYACAK”

Kılıçdaroğlu, memur olmak için yapılan mülakatlarla ilgili “KPSS sınavında aldığınız puan geçerli olacak, prensip olarak mülakat olmayacak, kim kazandıysa doğal olarak ataması yapılacak. Eğer bir mesleğin gerektirdiği görüşme varsa, görüşme yapılması gerekiyorsa kamera konulacak dolayısıyla sorulan sorular, sizin verdiğiniz yanıtlar banda alınacak böylece haksızlığa uğradığınızı düşünürseniz yargıya başvurup yargı arama imkanınız da sağlanacak.” dedi.

“KADINA ŞİDDETTE EN AĞIR CEZALAR VERİLECEK”

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadına şiddet uygulayan kişinin yasada öngörülen cezayı hiçbir indirim almaksızın cezalandırılması, yani kravat taktı diye, ütülü pantolon giydi diye hakimin karşısına çıkıp iyi hal indirimi karşılamak olası yok, bu konuda çok kararlıyız, ben de, bayan kolları da kadınların oluşturduğu sivil toplum örgütleri de benzer görüşte. Kadına yönelik şiddettin bir diğer penceresi daha var, sosyolojik olarak bakılması lüzumlu. Şiddettin gerekçelerinin ortaya konulması lazım ve o gerekçelerle de ayrıca çaba edilmesi gerekli. tek başına cinayet yok, şiddeti bir anlamda yaygınlaştıran uygulamaların sosyolojik olarak nedenlerine görmek gerekiyor o konuda da akademik dünyada çalışmalar var. Kadına karşın şiddeti en ağı şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız.”

EĞİTİM KONUSUNDA SINIFTA KALMIŞ BİR ÜLKEYİZ

Kılıçdaroğlu eğitim politikaları hakkında şöyle konuştu: Bir topluma, bir sınıfa olağanüstü avantaj karşılayan tek şey var o da eğitim. Sınıf atlatır, toplumu da ülkeyi de derslik atlatır. Eğitim konusunda sınıfta kalmış bir ülkeyiz. 4 pozitif 4 pozitif 4 uygulaması geldiği süre eğitimin kalitesine büyük bir darbe vuruldu. Biz bunu Tüzük Mahkemesi’ne götürdük ama bunu iptal etmedi. Sonuçta eğitim ezberden dayalı bir sistem olarak karşımıza çıktı. Eğitim ile ilgili son derece hoş öneriler var, ben eğitimci değilim ama bir eğitimle ilgili bir sorunu çözmek istiyorsanız, bu işle uğraşan pedagoglar, eğitimciler, akademik dünyanın saygı değerinde insanları var artı dünyada bu konuda büyük başarılar elde eden ülkeler var, Finlandiya gibi…Bunların deneyimlerinden yararlanıp, kendi eğitim politikanızı oluşturabilirsiniz.

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 3. kez adaylığıyla ilgili çarpıcı yorum: Erken seçim kararı alacak

EĞİTİM REFORMUNU EĞİTİMCİLER YAPACAK

Eğitimin özünde yatan şu; merak duygusunu artırdığınız sürece o eğitim başarılıdır. Özet Olarak okula dışarı giden çocuk hangi düzeyde olursa olsun ne kadar çok kaliteli sorula sorabiliyorsa eğitim o kadar başarılıdır. Merak duygusunu ve nitelikli sorular soracak bir eğitim sistemi oluşturduğunuz zaman Türkiye’yi uçurursunuz. Harikulade bir potansiyelimiz var lakin ezberden dayalı bir sistem sizin yeteneklerinizi köreltiyor. Ben eğitim reformunu yapacağım dersem size doğruyu söylememiş olurum, eğitim reformunu gerçekleştirmek sıradan politikacıların bizim işimiz değildir. Eğitim reformunu eğitimciler, bu işin uzmanları yapacak. Son 3 yıldır İran üniversitelerinin ürettiği data sayısı Türk üniversitelerini geçti, bizdeki üniversitelerin çoğu üniversite değil, adı üniversite lakin gerçek anlamda üniversite yok. Üniversitelerde her türlü özgür düşüncenin tartışılması gerekir.

“KYK BURSLARININ FAİZİ SİLİNECEK”

Düşündüğünüzden daha fazla Türkiye’de kaynak var fakat dengeli dağılmıyor. 128 milyar dolar örneğini verdiniz buna aynı fazla sayıda örnek verilebilir. Gençlerin daha iyi koşullarda eğitim görmeleri açısından yurt sorunu çözülmesi lüzumlu. Tercih bildirgemizde var, en geç 1 sene içinde yurt sorununu çözeceğiz. Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldığınız burslarla ilgili olarak faizlerin tamamını sileceğiz. İşe girdikten sonradan ancak borcunuzu taksit taksit alacağız lakin faiz asla uygulanmayacak.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.