Kılıçdaroğlu’ndan hükümete yakın 5 büyük şirket hakkında yeni iddia: 5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen pişman olur

Kılıçdaroğlu'ndan hükümete yakın 5 büyük şirket hakkında yeni iddia: 5'li çete ile aramı bulmaya yeltenen pişman olur

Cumhuriyet Ahali Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2021 yılı bütçe görüşmelerinin ilk gününde (7 Aralık) Türkiye Büyük Ahali Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmasında, Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi iktidarı boyunca ulus ihaleleri alarak kamu-özel sektör işbirlikleri (KÖİ) çerçevesinde yapılan projeleri yürüten ve dünyada maksimum devlet ihalesi alan 10 şirket arasındaki beş büyük şirkete dikkat çekmişti.

“İKTİDARA GELDİĞİMİZDE YATIRIMLARINI KAMULAŞTIRACAĞIZ”

Kılıçdaroğlu, hileli kazanç elde ettikleri iddiasında bulunduğu ve “5’li çete” olarak nitelendirdiği şirketlerin yatırımlarını iktidara geldiklerinde kamulaştıracaklarını açıklamıştı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN HAKİME TEPKİ: 5’Lİ ÇETE DİYECEĞİM

Kılıçdaroğlu, “Beşli çete” ifadesini kullandığı için mahkemeden ihtiyatlı konuşması gerektiğine dair bir karar çıktığını ise partisinin nisan ayındaki grup toplantısında şu ifadelerle aktarmıştı;

“5’li çete diye eleştirdim. 5’li çetenin tahsildarlığını yapıyor diye eleştirdim. Bunun üzerine mahkemeden bir karar aldılar; ihtiyatlı konuşacakmışım, 5’li çete demeyecekmişim! Hangi duruşma? O hakime açık ve net söylüyorum; ben 5’li çete diyeceğim, bak bakalım sen ne yapacaksın! Ben hakkı hukuk savunacağım, sen 5’li çeteden yandan söylev alacaksın. Ben sana etken değil, sen de 5’li çetenin yandaşısın diyeceğim. Bal gibi 5’li çete. 18 yılda, 5 şirkete 203 milyar liralık iş verildi. Her şeylerini finanse ediyorlar. Savcılara da sesleneyim, rüşvet olaylarının üzerine neden gitmiyorsunuz? Bu 5 kişinin adı kamudan ihale bölge en büyük 5 şirket diye dünya literatürüne girecek.”

“ARACILAR UZUN ZAMANDIR BİZİMLE BAĞLANTI KURMAYA ÇALIŞIYOR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, o günden beri 5’li çete ifadesini neredeyse bütün konuşmalarında kullanırken, CHP’li kaynaklar da bu şirketlerin uzun zamandır aracılar vasıtasıyla kendileriyle karşılaşmak istediğini dillendiriyordu.

“ŞİMDİ VARSA CESARETİNİZ, GELİN BENİ İKNA EDİN”

Kılıçdaroğlu bugün yaptığı paylaşımda ise dikkat çeken bir konuya değindi. Bir Takım sermayedar, holding ve piyasaların “5’li çete” olarak bahsettiği şirketlerle arasını bulmaya çalıştığını dokundurma eden Kılıçdaroğlu, “5’li çete ile aramı bulmaya yeltenen sermayedar, holding, piyasa, kim olursa olsun pişman olur; bu böyle biline. Acilen varsa cesaretiniz, gelin beni ikna edin. Fakat haber yollamayı bırakın” dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan dikkat çeken '5'li çete' açıklaması: Haber yollamayın, aramı bulmaya yeltenen pişman olur

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.