KOSGEB, mobilya üretip satmak isteyen girişimcilere 50 bin TL hibe desteği verileceğini açıkladı

KOSGEB, mobilya üretip satmak isteyen girişimcilere 50 bin TL hibe desteği verileceğini açıkladı

Ufak ve orta irtifa firmalara ve yeni girişimcilere sağladığı desteklerle üretim gücünün artmasında önemli rol oynayan Ufak ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı mobilya sektörüne de destek verecek. KOSGEB bu amaçla “Mobilya İmalatı Hibe Desteği”ni hayata geçirdi. Alınan bilgiye takriben, mobilya imalatı desteği, mobilya üretip bu mobilyaları satmak isteyen girişimcilere verilecek.

HAZIR MOBİLYALARI SATIŞ İSTEYENLERE KREDİ DESTEĞİ YOK

KOSGEB’in sağladığı mobilya imalat desteğine, hem beyaz eşya keza de öteki mobilyalar dahil olacak. Ama hazır mobilyaları satmak için bir meslek yeri açmak isteyen bireylere bu takviye kredisi verilmeyecek. Yapılan açıklamada, “Destek, fabrikalarda kendi ürettiği mobilyaları satmak için bir dükkân açmak isteyen vatandaşlara verilmektedir. Mobilya imalat desteği kredisini olmak isteyen girişimci bireylerin, ilk olarak hangi türden mobilya üretimi yapacağına karar vermesi gerekmektedir” denildi.

C-31 KODLU MOBİLYAYI KAPSIYOR

Açıklamada, mobilya imalat etmek isteyenlerin öğrenmesi gereken birincil konunun mobilya kodları olması gerektiğine dikkat çekilerek C-31 türü mobilyaların destekleneceği belirtildi. Mobilya imalat desteği almak isteyen vatandaşların, KOSGEB’den alabileceği hibe desteğinin azami 50 bin Türk Lirası olduğu kaydedilen açıklamada, “Oysa, daha fazla desteğe ihtiyacı olanlar, aynı kullanım yöntemiyle geri ödemeli pasif kredi seçeneklerini değerlendirebilir. Alınabilecek geri ödemeli faizsiz kredi üstteki limiti ise 100 bin TL’dir” denildi.

MOBİLYA İŞ PLANI GEREKİYOR

Açıklamada, mobilya imalat desteği verilecek girişimcilerden bir takım şartlar arandığı belirtilirken, şu noktalara uyarı çekildi:

“Mobilya imalat desteği için aranan şartlara yerinde olan girişimciler, başvuru formu beyanlarını, ikamet ettikleri KOSGEB Hizmet Müdürlüğü’ne yapmalıdır. Bu koşullar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı edinmek, 18 yaşından büyük elde etmek, KOSGEB Girişimcilik Sertifikası sahibi edinmek, KOSGEB Mobilya İş Planına sahip elde etmek. Diğer KOSGEB kredi desteklerinden ayrı olarak bu destekte, mobilya iş planına sahip olmanız beklenmektedir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.