KPSS soruşturmasında ön rapor hazırlandı! 3 soru birebir aynı, 10 soru ise benzer çıktı

KPSS soruşturmasında ön rapor hazırlandı! 3 soru birebir aynı, 10 soru ise benzer çıktı

31 Temmuz’da yapılan KPSS’de bazı soruların, Yediiklim Yayınevi’nin daha önce yaptığı test sınavındaki sorularla aynı olduğu iddiaları üstüne başlatılan yönetimle ilgili ve adli soruşturma sürüyor. Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmasının ardındaki başlatılan adli soruşturma kapsamında, Ankara Güvenlik Müdürlüğü Parasal Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Yediiklim Yayınevi’ne ait 2 adreste arama gerçekleştirildi.

Yayınevinin Kızılay ve Ostim’deki adreslerindeki aramalarda, çok sayıda dijital materyale ve soru örneklerine el koyuldu. Bu soru örnekleri, incelenmek üzere emniyete götürüldü.

3 SORU BİREBİR AYNI

Genel Kabiliyet-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sınavında meydana çıkan sorular ile sınavdan önce sosyal medyada yayınlanan sorular karşılaştırıldı. Soruşturma kapsamında uzmanların hazırladığı ön rapor da çıktı. Buna tarafından sınavdaki 3 sorunun birebir benzer, 10 sorunun benzer olduğu belirlendi. Soru benzerliğinin tesadüf mü yahut bir sızıntıdan mı kaynaklandığına ilişkin incelemenin halen devam ettiği bildirildi.

SORU KOMİSYONU ÜYELERİNİN İFADESİNE BAŞVURULDU

Devlet Teftiş Kurulu’nun da ÖSYM’deki incelemesi sürüyor. Bu kapsamda Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri sorularını hazırlayan uzmanlar ile soru komisyonu üyelerinin ifadesine başvuruldu.

HESAP HAREKETLERİ DE İNCELENİYOR

Öte yanlamasına soruşturma dahilinde, Parasal Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da devreye girdi. MASAK tarafından yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelendiği belirtildi. DDK müfettişlerinin de ÖSYM’de çözümleme yaptığı ve tüm soruları taradığı öğrenildi. Soruşturma dahilinde rapor hazırlanacağı belirtildi.

YENİ TAKVİM 17 EYLÜL’DE AÇIKLANACAK

Skandal iddiaları sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuya dahil olmuş ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü görevden almıştı. Aygün’ün yerine atanan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atanmıştı. İlk tayin gününde kameralar karşısına geçen Ersoy, sınavın iptal edildiğini söylemişti. Yeni sürece dair de veri veren ÖSYM Başkanı, yeni takvimin 17 Eylül’de açıklanacağını ve sınavı iptal olanlardan herhangi bir ödenti istek edilmeyeceğini açıklamıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.