Kulislerde konuşulan bu iddia bomba etkisi yarattı: Seçim 14 Mayıs’ta mı yapılacak?

Kulislerde konuşulan bu iddia bomba etkisi yarattı: Seçim 14 Mayıs'ta mı yapılacak?

Muhalefet erken tercih için bastırırken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ittifak ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimlerin zamanında; yani 2023 yılının Haziran ayında yapacağını her fırsatta dile getiriyor. Oysa bugün Ankara kulislerinde sürpriz bir iddia dillendirilmeye başlandı. Kısa sürede kulaktan kulağa yayılan sözde; Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin 14 Mayıs’a alınması tartışılıyor. Hatta bu tarihin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da iletildiği ve nihai kararın kısa süre içerisinde verileceği öne sürüldü.

Konuyla ilgili bugün Hürriyet’ten Nuray Babacan ve Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu da dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Bu iki ad de yazılarında AK Parti’de çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin benzer yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştuğu ifade edildi. Tartışılan plana kadar, 18 Haziran 2023 tarihindeki seçimler 5 hafta öne çekilecek. Bunun esas nedeninin haziran ayının başından sonuna kadar aralıklarla aralıksız sınavlar olduğu belirtiliyor. Bu sınavların aileler ve gençler için manâlı olması sebebiyle can sıkıntısı yaşanacağı öne sürülüyor.

İKİNCİ TUR OLASILIĞI DEĞERLENDİRİLİYOR

Diğer bir niçin olarak ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gösteriliyor. Alışılagelmiş takvime kadar 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa ve sonuçlar nedeniyle ikinci tura kalırsa, bu tur iki hafta sonradan 2 Temmuz pazar günü yapılacak. Temmuz ayının tatile gidilen ve taşrada da üreticinin tarlada yoğun olduğu dönem olması nedeniyle tercih edilmediği belirtiliyor. Bilhassa büyük şehirlerdeki seçmenin memleketlerine gideceği değerlendirilmesi yapılıyor. Seçimler için Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonradan, kışın negatif psikolojisinin atılmış olacağı bir tarih olarak mayıs ayının tartışıldığı dile getiriliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ERKEN SEÇİM İDDİALARINI YALANLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde erken tercih iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada “Bazıları fazla merak ediyor. Bay Kemal diyor ancak ‘Seçim tarihini açıkla’. Ya neyi açıklayacağım, seçimin tarihi belli. Ne zaman? Önümüzdeki yılın haziranında tercih var lakin bu ikide bir ‘Göreceksiniz kasımda tercih var’ diyor. Bay Kemal kasımda seçim yok, tercih önümüzdeki yılın haziranında, kendini oraya hazırla” ifadelerini kullanmıştı.

BAHÇELİ DE “ZAMANINDA YAPILACAK” DEDİ

Daha önce erken seçimleri ilan etmesi ile aşina MHP lideri Devlet Bahçeli de “Kılıçdaroğlu’nun “Kasım ayında erken tercih olabilir” şeklindeki iddiasına “Kasım’da seçim olabilir diyen Kılıçdaroğlu, ya hayal aleminde yaşıyor veya paraşütsüz uçuş dersi alıyor. Bizim tavsiyemiz bir an evvel en yakın kliniğe gidip tedavi olmasıdır. Müşterek bir namzet üzerinde anlaşamayan, birbirlerinin aleyhine kazan kaynatan böylesi bir zillete ne Allah razı gelecek, ne milletimiz rıza gösterecektir. Cumhur ittifakı Türkiye’nin gücüne kuvvet katacak ümit haznedarıdır. Zillet ittifakı akıntıda sürüklenen bir saldır. Bağımlılık halinde yaşayan lekeli bir kumpanyadır” sözleriyle cevap vermişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.