Marmaris’te çıkan orman yangınıyla ilgili bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: Gece görüşlü helikopterler 4 Temmuz’da envantere giriyor

Marmaris'te çıkan orman yangınıyla ilgili bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Kirişçi: Gece görüşlü helikopterler 4 Temmuz'da envantere giriyor

Muğla’nın Marmaris ilçesinde, Bördübet Mahallesi 17 adalar mevkiinde dün akşam saat 20.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yangın az önce tam anlamıyla denetleme altına alınmış değilken yangına müdahale de sürekli devam ediyor.

“10 TANE GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER ALINACAK”

Canlı yayına telefonla bağlanarak yangına ilişkin son şart hakkında bilgi veren Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 10 tane gece görüşlü helikopter alınacağını belirtti. Bakan Kirişçi, yangınla mücadelede kritik öneme sahip gece görüşlü helikopterlerin 4 Temmuz’da envantere dahil olacağını açıklama etti.

“RÜZGARIN HIZI 60 KM’YE ÇIKTI”

Bakan Kirişçi, “Tam yangının olduğu yerde, Orman Genel Müdürlüğü mobil izlemenin bulunduğu Küfre Koyu’ndayız. Lahza itibarıyla yangının yoklama altına alındığını ifade ettim ve şu eklemeyi yaptım. Önümüzdeki saatlerde hava sıcaklığı ve rüzgarın hızına yan olduğunu söylemiştik. Bir iki lokasyonda bütün da dediğimiz gibi hava sıcaklığı arttı ve rüzgarın hızı 60 km’ye çıktı. Hava araçları ve yer araçları her iki noktada değerlendirmelerimizi yaptık.” dedi.

“GEÇTİĞİMİZ YIL 3 TANE UÇAĞIMIZ VARDI BU YIL 20”

Bakan Kirişçi şu ifadeleri kullandı: “Geçtiğimiz sene ülke olarak edindiğimiz çok kayda değer bir deneyim var. 1945’ten bu yanlamasına en büyük Orman Yangını olmuştu. O tecrübeyi de arkamıza alarak önemli bir çalışma yürütüldü. Geçtiğimiz yil 3 tane uçağımız vardı bu sene 20… Yer aletleri çok fazla önemli. Bir anlamda kara kuvvetleri çok kayda değer. Bugün itibarıyla helikopter ve uçak sayımız 41’e çıktı. 52 haneden 152 vatandaşımızı yerleşim yerlerinden boşaltmak zorunda kaldık. Tamamen güvenlik amaçlı. Alınması gereken bütün önlemler alındı.

“RÜZGARIN ARTMASIYLA OLAĞANDIŞI YANGIN OLUŞTU”

Bütün yoklama altına alınmayla yoklama dışındaki arasındayız. Bugün 11’e dek Sayın Süleyman Aristokrat ile birlikte havadan incelemelerde bulunduk. Bizim de bir takım tespitlerimiz olmalıydı. Saat 11’de bu tespitimiz teftiş altındaydı. Lakin hava sıcaklığının ve rüzgarın artmasıyla birlikte belirtilmiş bölgelerde olağandişi yangın oluştu. Tüm hava ve yer araçlarımız buralara yönlendirildi. Dolayısıyla çalışmalarımız yarın devam edecek.

“GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERİ ÜRETENLER ÇOK EKSIK”

Bizim gece görüş özelliği içeren hava araçlarımız 4 Temmuz itibarıyla envanterlerimize girmiş olacak. 10 adet helikopter. Dünyada bunları anında almak istediğinizde kapıda bunları satış isteyenler bekliyor yok. Bunları üretenler fazla eksik. Paranız olsa da 2030’ları 2035’leri yıllık olarak gösteriyorlar. Biz bunların kiralanması yoluna gittik. Ama bir takım gece görüşü hava araçlarının satın alınmasına karşın 2030 yılını onaylama ettik.

“İHA’LARI YANGIN ÇIKMADAN ÖNCE ÖN İZLEME AMAÇLI KULLANIYORUZ”

Ara Sıra bir takım şeyleri duyduğumuzda biz de üzülüyoruz. Bu kuruma büyük adaletsizlik. Dünyada İHA’ları yangın çıkmadan önce ön izleme amaçlı kullanan birincil ülkeyiz. Bizden sonradan kullanan ABD ve bir takım Avrupa ülkeleri var. Bu konularda teknolojiyi kullanıyoruz. Bizim akıllı kulelerimiz var. 360 derece gece görüş özelliği olan kameralarımız var. İHA’lardan aldığımız görüntüler var. Seyyar bir takip merkezi. Aynısı bizim Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü’müzde var.

SABOTAJ İHTİMALİ VAR MI?

Biz bakanlık olarak bizim ilgimiz alanında değil. Lakin bir vatandaş olarak bizim de aklımıza geliyor. 20:02’de sonuç olarak havanın kararmasına yakın saatler. Keza 3 öbür noktada yangının çıkması bizde kuşkuların oluşmasına niçin oluyor. Ama bizim Tarım Bakanlığı olarak tümce kurmamız dürüst olmaz, çünkü elimizde kanıt değil. 8 dakikalık süreyle oraya müdahalemiz yapılmış. Havanın kararmaya yakın olduğu için 1 helikopterle müdahale yapılmış fakat karadan ekiplerimiz seferber olmuştur. hemen 2400 personel sahada çalışıyor. AFAD’ın bünyesinde bu araştırmalar yürütülüyor. Fakat OGM bu mücadeleyi verirken AFAD’la egzersiz yapılıyor. şimdi sahada güzel bir işbirliği var. Vatandaşlarımızda da önemli moral var.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.