Maymun çiçeği virüsü Türkiye’nin etrafını sarmaya başladı! Bulgaristan’da da görüldü

Maymun çiçeği virüsü Türkiye'nin etrafını sarmaya başladı! Bulgaristan'da da görüldü

Maymun çiçeği virüsü, 4 Mayıs tarihinde Londra’da birincil olgu saptama edildikten sonra bir ay gibi kısa bir sürede 30 ülkede görüldü ve yayılmaya devam ediyor.

BULGARİSTAN’DA İKİ KİŞİDE TESPİT EDİLDİ

Bulgaristan Afiyet Bakanlığı ülkede ilk olarak, iki kişide maymun çiçeği virüsünün saptama edildiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, 41 ve 44 yaşındaki iki erkeğin tanısının emin olduğu bildirildi. Açıklamada, maymun çiçeği virüsü tespit edilen söz konusu iki kişinin başkent Sofya’da bambaşka hastanelerde çare gördüğü belirtildi. Bu şahısların daha önce İspanya ve İngiltere’yi ziyaret ettiğini aktaran yetkililer, hastaların durumunun iyi olduğunu açıkladı.

GÜRCİSTAN VE YUNANİSTAN’A DA SIÇRADI

Geçtiğimiz hafta Gürcistan’da birincil olgu tespit edilmişti. Gürcistan’daki yetkili kuruluşlardan yapılan açıklamada “Avrupa bölgesinde gezi eden bir kişide virüsün görüldü” ifadelerine yer verilmişti.İki hafta önce de Yunanistan’da da ilk vaka görülmüştü. Yunan makamlarından yapılan açıklamada, yakın zamanda Portekiz’e yolculuk ettiği belirtilmiş erkek hastanın durumunun iyi olduğu kaydedilmişti.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIYOR?

Endemik bir virüsün niçin olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü elde etmek üzere 2’ye ayrılıyor. Genelde hayvandan insana ve arada bir insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek alev ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor. Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) verilerine kadar, dünya genelinde şimdiye dek 39 ülkede 1600’den artı saptama edilmiş olgu bulunuyor. Avrupa’nın maymun çiçeği salgınının merkez üssü olmaya devam ettiği belirtildi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.