Merkez Bankası, haziran ayında da faizi yüzde 14’te sabit bıraktı!

Merkez Bankası, haziran ayında da faizi yüzde 14'te sabit bıraktı!

2021 yılının Eylül ayında hızlı faiz indirimlerine başlayan Merkez Bankası, 5 ayda 500 baz puan indirim yaparak faizi yüzde 14’e çekmişti. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) beklendiği gibi politika faizini haziran ayında da yüzde 14 seviyesinde sabit tuttu. Böylece son 6 toplantıda faize dokunulmadı.

Merkez’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik riskler yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleşmiş, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olmuştur. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyüme tahminleri aşağı yönü olan güncellenmeye devam etmektedir. Küresel yiyecek güvenliğindeki ticaret yasakları ile gelişen belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel yiyecek ve enerji başta edinmek üzere bir takım sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek düzey milletlerarası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve milletlerarası parasal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir. bununla beraber, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-istek uyumsuzluğuna emrindeki olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini vurgulamaktadırlar. Bu çerçevede, ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme ast olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artmaktadır. Parasal piyasalarda gelişen belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici başvuru ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin arttığı gözlenmektedir.

“ENERJİ FİYATLARINDAN KAYNAKLANAN RİSKLER DEVAM EDİYOR”

Kapasite kullanım seviyeleri ve öteki öncü göstergeler yılın başındaki zinde büyümenin dış talebin de olumlu etkisiyle ikinci çeyrekte sürdüğüne işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinde turizm kaynaklı iyileşmelerin yanında enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler devam etmektedir. Cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı ışık halkası gelmesi, fiyat istikrarı için ağırlık arz etmektedir. Kredilerin artış hızı ve erişilen finansman kaynaklarının amacına uygun olarak iktisadi faaliyet ile buluşması yakından peşine düşüp takip edilmektedir. Komite, güçlendirdiği makroihtiyati politika setini kararlılıkla uygulayarak gerekmesi durumunda ilave tedbirleri uygulamaya alacaktır.

ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞTE ETKİLİ OLAN UNSURLAR

Enflasyonda gözlenen yükselişte; jeopolitik gelişmelerin yol açtığı enerji maliyeti artışları, idareli temellerden uzak fiyatlama oluşumlarının geçici etkileri, küresel enerji, yiyecek ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışların oluşturduğu zinde olumsuz arz şokları etkili olmaya devam etmektedir. Komite, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve mali istikrarın güçlendirilmesi için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlar ile birlikte, küresel barış ortamının bitmiş tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Komite, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Fiyat istikrarının sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması amacıyla TCMB’nin bütün politika araçlarında kalıcı ve güçlendirilmiş liralaşmayı teşvik eden geniş detaylı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci devam etmektedir. Değerleme süreçleri tamamlanan güvence ve likidite politika adımları para politikası aktarım mekanizmasının etkinliğinin güçlendirilmesi için kullanılmaya devam edilecektir.

“YÜZDE 5 HEDEFİNE ULAŞANA KADAR BÜTÜN ARAÇLARI KULLANACAĞIZ”

TCMB, fiyat istikrarı esas amacı doğrultusunda enflasyonda daimi düşüşe muhabere eden zinde göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün araçları liralaşma stratejisi çerçevesinde kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, zıt para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin daimi olarak gerilemesi aracılığıyla makroekonomik istikrarı ve mali istikrarı olumlu etkileyecektir. Bu Vesile Ile, yatırım, imal ve istihdam artışının dinç ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır. Kurul, kararlarını saydam, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.