Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız da bütün dünya

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız da bütün dünya

Bakan Akar, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, savunma ve güvenlik konularında bilgiler verdi. Fazla boyutlu ve çok akışkan bir ortamda bulunulduğuna işaret eden Akar, kara, deniz ve hava kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinin en yoğun günlerini yaşadığını belirtti.

TÜRKİYE, CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SAYESİNDE ÖZNE HALİNE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası ortamda özne haline geldiğini açıklayan Akar, bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerinin de tayin ve sorumluluklarının arttığını bildirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız da bütün dünya

“ETKİ ALANIMIZ ÜÇ KITA, İLGİ ALANIMIZ BÜTÜN DÜNYA”

Hulusi Akar, “Bizim askeri literatürde bir etki alanı var, bir ilgi alanı var. Etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız da tüm dünya olmuştur.” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının yoğun şekilde çalıştığını kaydeden Bakan Akar, kara, deniz ve hava sınırlarında Mehmetçiğin büyük bir özveri, mertlik ve fedakarlıkla görev yaptığını anlattı.

“DÜNYA STANDARTLARINDA SINIR GÜVENLİĞİ SAĞLAMAKTAYIZ”

Sınırlarda yüksek teknolojik cihazların kullanıldığını aktaran Hulusi Akar, şunları söyledi:

“Dünya standartlarında hudut güvenliği sağlamaktayız. Bununla alakalı yaptığımız çalışmalarda biz ilk olarak caydırmak için uğraşıyoruz. bundan başka görme, tespit etme ve bunların bulunması ve engellenmesi… Bu manada hudutlarımızın önemli şekilde korunduğunu ve Cumhuriyet tarihimizin en yoğun tedbirleriyle korunduğunu da hepimiz rahatlıkla söyleyebiliriz. Buna inanmamız gerekli.”

Sınırlar konusunda gerçek dışı haberlerin yapıldığına dikkati çeken Akar, Afganistan’da yaşanan bir olayın Türkiye sınırlarında olmuş gibi yansıtıldığını dile getirdi.

Bakan Akar, “Mehmetçiğin tek beklentisi, emeğine saygı gösterilmesi. Başka bir şey istemiyor. Bu manada yapılan çalışmaların da cümbür cemaat tarafından görülmesi lazım geliyor. Milletlerarası hukuk çerçevesinde yapmamız gereken faaliyetler var. Bunları da eksiksiz aksaksız yaptık, yapmayı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Etki alanımız üç kıta, ilgi alanımız da bütün dünya

“VATANDAŞLARIMIZI VE ÜLKEMİZİ KORUMAK İSTİYORUZ”

Terörle mücadelede yapılanları da anlatan Bakan Akar, şu ifadeleri kullandı:

“Bizim tek amacımız terörle mücadelede, fazla açık ve seçik bir şekilde bildirmek icabında biz hudutlarımızı gözetmek istiyoruz. Vatandaşlarımızı ve ülkemizi gözetmek istiyoruz. Adalet ve hukukumuzu korumak istiyoruz. başkaca bizim kimsenin toprağında, hakkında, hukukunda gözümüz olmadığını defalarca söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Başkalarının toprağında gözümüz olmadığı gibi oradaki vatandaşın hakkını, hukukunu korumak için gayret gösteriyoruz. Camilerimiz bombalandı biliyorsunuz Kilis’te. Cami dahil bombalandı. Reyhanlı’da şehitlerimiz oldu. İnsanlar tarlasına gidemez ışık halkası geldi. Dolayısıyla bizim yaptığımız herhangi bir şekilde keyfi, herhangi bir şekilde işgal harekatı değil, kuşkusuz teröristlere karşı, tek hedefimiz olan teröristlere karşı ülkemizi, hudutlarımızı gözetmek. Gayretimiz bundan ibaret.”

Akar, 24 Temmuz 2015’ten itibaren başlatılan büyük çaplı operasyonların ardındaki teröristlerin çukurlar kazarak saldırılar düzenlediğini, bu teröristlerin çukurlara gömüldüğünü söyledi.

Sınır ötesindeki operasyonlarla ilgili de data veren Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Fırat Kalkanı Harekatı’nda 4 bin 500 civarında teröristi, DEAŞ’lı teröristi etkisiz ışık halkası getirdik. Keza Irak’ın kuzeyinde hem Suriye’nin kuzeyinde. Bu manada koalisyon kuvvetlerinin yaptıkları operasyonlar, hava operasyonları. Uçaklarla, İHA’larla, SİHA’larla… Teröristlerle, bilhassa bu DEAŞ’la göğüs göğse mücadele eden tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleri. Bunu, büyük başarıyla yerine getirdiler. Biz diyoruz ama müttefiklerimize, dostlarımıza ‘Siz niye PKK’yla, niye YPG’yle iş birliği yapıyorsunuz? YPG’nin PKK’dan farkı değil. Bu bir terör örgütü. Bir terör örgütüyle başka terör örgütü yenilmez. Dolayısıyla bir sıkıntınız varsa iş birliği yapalım.’ Fakat şu başlıca kadar maalesef bu konuda artı bir yanıt, müspet cevap almadık, alamadık.”

“KÜRTLER BİZİM KARDEŞİMİZ, ARAPLAR BİZİM KARDEŞİMİZ”

Hulusi Akar, Pençe serisi operasyonlarla da Irak’ın kuzeyindeki terörle mücadelenin sürdüğünü dile getirdi.

“Teröristi kaynağında etkisiz hale getirmek” anlayışıyla uğraş verildiğini açıklayan Akar, şunları kaydetti:

“Acilen dedik fakat neredelerse, terörist az daha, hedefimiz orası. Bazı spesifik sorular alıyoruz, ‘Şura hedef mi, bura niyet mi?’ Evet, terörist varsa maksat. Yani biz teröristi bitirmekte, en son teröristi etkisiz ayla getirmekte kararlıyız. Altını çizeceğimiz manâlı bir konu da bizim tek hedefimiz teröristler. Kürtler bizim kardeşimiz, Araplar bizim kardeşimiz. Hiçbir ırksa grupla, hiçbir dini grupla bizim bir muhasebatımızın olmadığını da herkesin bilmesini istiyoruz. Ama maalesef içeride ve dışarıda bazıları bunu bilinçli bir şekilde medyada, siyasette, diplomaside bunu istismar edenler var. Bunu bir şekilde çarpıtanlar var. Çünkü bütün operasyonlar bizim kendi karnemizdir ve bu karnemizde biz masum insanlara, tarihi, dini, kültürel yapıların ve çevrenin dokunulmaz olduğunu planlamada, icrada tüm arkadaşlarımıza çok açık ve net bir şekilde emretmiş bulunuyoruz. Dolayısıyla tüm faaliyetlerimiz bu çerçevede oluyor. bunun dışında bunun dışındakilerin tümü karalama kampanyasından diğer bir şey değil.”

“1 YILDA 2 BİN 446 FETÖ MENSUBUNUN TSK İLE İLİŞİĞİ KESİLDİ”

Bakan Akar, mücadelenin yalnızca PKK ve YPG ile olmadığını, bununla birlikte FETÖ ile mücadelenin de sürdüğünü belirterek, “15 Temmuz hain darbe girişiminden daha sonra benzer ağırbaşlılık ve aynı candan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hiçbir yerinde aksilik söz konusu değil. Buna müsaade etmiyoruz. Bir diğer hususta bu hiçbir şekilde bir kişinin ya da birkaç kişinin meselesi değil. Bu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kurumsal bir meselesi. Milli Savunma Bakanlığı’nın kurumsal bir meselesi dolayısıyla bizim istihbarat örgütlerimizden, istihbari kurumlarımızdan ve yargıdan, savcılıklardan ne süre yeni bilgiler gelirse bu çerçevede mutlaka yeni işlemler yapılmakta ve bu devam etmektedir. Son 1 yılda yani 31 Temmuz 2021- 31 Temmuz 2022 arasında 2 bin 446 FETÖ mensubunun Türk Silahlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilmiştir. Bunlardan 790’ının da rütbesi geri alınmıştır dolayısıyla yeni belge, data çıktıkça mücadelemiz devam edecek ve bunların temizlenmesi için de ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

“İMZALANAN MUTABAKAT UKRAYNA LİMANLARIYLA ALAKALI”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya-Ukrayna savaşındaki gelişmeler ve tahıl sorununa değinerek, “Savaş var fakat buradaki durum tamamen insani. dahası bir mayın problemi vardı lakin şu başlıca değin herhangi bir mayın problemi olmadı. Eğer herhangi bir şekilde bir mayın problemi olursa ona karşısında da çalışmamızı sürdüreceğiz. Hem bu varılan mutabakat 120 gün geçerli olacak. Herhangi bir itiraz olmazsa bu otomatikman devam edecek olursa yenilenecek. Bu yapılan çalışma, imzalanan mutabakat muhtırası Ukrayna limanlarıyla alakalı, Ukrayna limanlarındaki tahıl ve yiyecek maddelerinin sevkiyle alakalı, Rus limanlarını kapsamıyor. Rus limanları için görüşmeler devam ediyor. 20 gemi bekliyor, bir model oluştu. Giriş-çıkışlar nasıl yapılacak? Bunun adı konuldu. Buna kadar de arkadaşlar bu çalışmaları sürdürüyor. Bizim dileğimiz ve temennimiz; tahıl ve yiyecek konusunda ortaya çıkan görüşmenin bundan sonra model olması” dedi.

“YUNANİSTAN’IN YAPTIĞI UYGULAMALARDA TACİZ VAR”

Bakan Akar, Yunanistan ile ilişkilerin de ayrıca siklet talep ettiğini söyleyerek, “Yunanistan’ın bugüne dek yaptığı uygulamalarda, söylemlerde, eylemlerde fiilen haklarımıza taciz ve tecavüz var. Bütün bunlara karşın görüşmeler aracılığıyla diyalogla diplomasiyle ‘Bu durumları çözelim’ diyebiliyoruz fakat maalesef bu konuda cevap alamıyoruz. Gerçeklere aykırı eylemler ve söylemler. Yunanlı muhataplarımız yaklaşık olarak her sabah kalktığında belirlenmiş kişiler var; onlar ‘Türkiye aleyhine ne yapabilirim, ne söyleyebilirim’ diye başlıyor. Yunanistan’da, iç politikada Türkiye düşmanlığı bir reyting yapıyor, prim yapıyor. Dolayısıyla bunlar haklı-haksız, askeri, sivili, hepsi; kendi sıkıntılarını onarmak, örtmek bakımından Türkiye’ye karşı eylem ve söylemlerle kendi günlük hayatlarını geçirmeye çalışıyor. Bunun çok tehlikeli bir yol olduğunu söylemeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“F-16 VE F-35 BİRBİRİNDEN FARKLI SÜREÇLER”

Bakan Akar, Türkiye’nin F-16 başvurusuyla ilgili de “F-16 ve F-35 süreçleri birbirinden ayrı süreçler. F-16 konusu farklı bir süreç. Bunu Amerikan Savunma Bakanlığı daima vurguluyor. Gelen heyetler, ‘Sizinle yalnızca F-16 konusunu görüşeceğiz, öteki takım yalnızca F-35’i görüşecek’ diyor. Bunlar devam ediyor. F-16 müracaatımızı yaptık. Bu başvuru dahilinde 3 toplantımızı yaptık. Ağustosta bir görüşme daha yapacağız. Yakın bir zamanda Amerika’ya davet ettiler. Burada birtakım şartlar konuldu. ‘Bu şartları kabul etmemiz muhtemel değil’ diye muhataplarımıza söyledik. Dışişleri Bakanı’mız da söylediler ve söylemeye de devam ediyoruz ve temennimiz; gelen haberlere kadar, senatoda bunun kaldırılabileceği. Geçen Madrid’de yapılan zirvede de Sayın Biden’ın fazla olumlu bir yaklaşımı olduğunu gördük” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir