Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı

Türkiye’nin 81 ilinde ve Lefkoşa’da düzenlenen 3 milyon milyondan fazla adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda bütün oturumlar sona erdi. Üniversite adayları, TYT ve AYT oturumlarında Türkçe, Matematik, Geometri, Edebiyat, Coğrafya, Fizik, Kimya, Biyoloji, Felsefe, Din Kültürü ve Etik Bilgisi gibi çoğu dersten sorulara yanıt verdi. YDT’de ise İngilizce, Almanca, Arapça gibi yabancı dil sorularını cevapladı.

SORU VE CEVAP ANAHTARI YAYINLANDI

YKS maratonunun bitmesinin gerisinde, sınav soruları ve cevapları osym.gov.tr adresinden erişime açıldı. Öğrenciler, TYT, AYT ve YDT için ayrı olarak yayınlanan kitapçıklardan soruların cevaplarını denetim edebilecek.

TYT SORU VE YANIT ANAHTARI

ÖSYM’nin Twitter adresinden yapılan duyuruya göre, YKS’nin birincil oturumu olan ve dün yapılan Esas Tatminkarlık Testi (TYT) sorularına ve yanit anahtarına, “https://www.osym.gov.tr/yks_2022_tyt.pdf” adresinden ulaşılabilecek.

AYT SORU VE YANIT ANAHTARI

Bugün sabahtan düzenlenen ve ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri (AYT) soruları ve yanit anahtarına “https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ayt.pdf” internet adresinden erişim sağlanabilecek.

YDT SORU VE CEVAP ANAHTARI

Öğleden sonraki üçüncü ve son oturum olan Yabancı Dil Testi (YDT) sorularının ve yanit anahtarının erişim adresleri ise şöyle:

“Almanca testi: https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ydt_almanca.pdf

Arapça testi: https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ydt_arapca.pdf

Fransızca testi: https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ydt_fransizca.pdf

İngilizce testi: https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ydt_ingilizce.pdf

Rusça testi: https://www.osym.gov.tr/yks_2022_ydt_rusca.pdf “

SONUÇLAR, 20 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

TYT’de 200 ve üzeri puan kullanılması uygulaması bu yıldan daha sonra sona erecek. 2021-YKS’de sınava giren adaylardan TYT puanı 200 ve üzeri olan ve bu puanı kullanmak isteyen adaylar, 2022-YKS’de bu puanlarını son kere kullanabilecek. Yükseköğretim Kurulunun aldığı kararla bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından puanı hesaplanan tüm adaylar, üniversite tercihinde bulunabilecek. YKS sonuçları ise 20 Temmuz’da açıklanacak.

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN’DEN TEŞEKKÜR

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavın sorunsuz tamamlanmasından ötürü emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Aygün şu ifadeleri kullandı: “Bu hafta sonu üç oturum halinde 208 sınav merkezinde gerçekleştirdiğimiz 2022-YKS’nin tüm oturumları başarıyla tamamlanmıştır. Böyle büyük bir organizasyonun sorunsuz gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.”

Son Dakika: YKS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.