Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Marmaris’teki orman yangınıyla ilgili soruşturma başlattı

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili soruşturma başlattı

Dün akşam saatlerinde Muğla’nın Marmaris ilçesinde çıkan orman yangını, adaleli rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Gece boyunca devamlı yangın, bugün 15 saat sonunda büyük ölçüde denetleme altına alındı.

Yangınla ilgili son durumu aktaran Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Temennimiz bugün bu olayın neticelenmesi. Yangın büyük ölçüde denetleme altına alındı diyebiliriz. Datça’da bir yangın çıktı o da söndürüldü. Fethiye’de de yangın çıktı o da denetleme altına alındı. Irk olarak bu nesil durumlarda dayanışma örneğimizi göstermeliyiz. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Yangının üç öbür noktada çıktığı yönündeki iddialar ve İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade’nun yangının çıkışı ile ilgili ‘Kolluk kuvvetlerimiz araştırıyor’ açıklamasının gerisinde Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti. Başsavcılık, yangınla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

“SORUŞTURMA TİTİZLİKLE YÜRÜTÜLMEKTEDİR”

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “İlimiz Marmaris ilçesi Amazon köyü Bördübet mevkiindeki ormanlık alanda 21.06.2022 günü saat 20.00 sıralarında başlayan ve yaklaşık 300-400 hektarlık kızılçam ormanının zarar gördüğü yangınla ilgili olarak Mülhakatımız Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığımızca hemen soruşturma başlatılmış olup, soruşturma tüm yönleriyle özenle yürütülmektedir” denildi.

Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

20 HELİKOPTER VE 14 UÇAK ÖDEV ALIYOR

Öte yanlamasına büyük ölçüde denetim altına alınan yangın belirlenmiş bölgelerde halen devam ediyor. Adaleli rüzgarın etkisiyle kısa sürede çoğalan alevlere, karadaki çalışmaların yanı sıra 20 helikopter ve 14 uçak ile müdahale ediyor.

Marmaris'teki orman yangınıyla ilgili Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

ASILZADE: SABOTAJ MI YAHUT DOĞAL NIÇIN Mİ BUNLAR DEĞERLENDİRİLİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, yangın çıkış nedeniyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Bunlar erken değerlendirmeler, keza emniyetimizin keza de jandarmamızın Sayın Bakanımız geldikten daha sonra değerlendirme yaptık. Ayrıca ormandaki arkadaşlarımız keza jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapıyorlar. Sabotaj mı, yahut doğal niçin mi bunlar değerlendiriyor” diye konuştu.

BAKAN KOCA: YARALANMA OLAYI YOK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Muğla’nın Marmaris ilçesindeki orman yangınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, “Muğla’da dün akşam başlayıp söndürme çalışmaları halen aralıksız orman yangınıyla uğraş eden görevlilerin sıhhat ihtiyaçlarını karşılamak üzere, Bakanlığımıza alt ekipler birincil anlardan beri durum yerindedir. Yangın nedeniyle tüm milletimize geçmiş olsun diyorum. Yangınla mücadele esnasında şu başlıca değin herhangi bir yaralanma olayı, belirgin sıhhat problemi yaşanmadı. 115 sıhhat personelimiz 17 ambulans, 15 UMKE timi, 1 motorize ambulans ve 1 mobil komuta arabulucu ile devir başında. Hepimiz, yüreklere su serpecek haberi bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.