Mülteciler yurtlarda bedava mı kalıyor? KYK’dan yanıt gecikmedi

Mülteciler yurtlarda bedava mı kalıyor? KYK'dan yanıt gecikmedi

İstanbul Maltepe’de bulunan ve Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) ait olan erkek öğrenci yurdunda çekildiği bahis edilen görüntüler sosyal medyada çabuk yayılarak gündeme oturdu. Görüntülerde, çok sayıda Arap mültecinin yurdun içinde ve bahçesinde olduğu görülürken, sözde konaklama ve yemek masrafları da bedava şekilde karşılandı. Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü, bir takım sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülerdeki şahısların mülteci oldukları iddialarına ilişkin yorumlama yaptı.

“DEVLET ELİYLE YÜRÜTÜLEN EN KAPSAMLI KONAKLAMA HİZMETİ”

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 81 ilde bulunan 775 yurtla Türkiye’nin dünyanın devlet eliyle yürütülen en büyük ve en kapsamlı konaklama hizmeti sağladığı belirtildi.

'Mülteciler yurtlarda bedava kalıyor' tartışmasına KYK'dan jet yanıt

“ÖĞRENCİLERİMİZ OLMADIĞINDA ULUSLARARASI ETKİNLİKLER İÇİN TAHSİS EDİLİYOR”

Yurtların öğrencilere konaklama açık havada kriz durumlarında hizmet verdiğinin aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: “Pandemi, zelzele, yangın, sel gibi doğal afetlerde vatandaşlarımızın tamamına, müdahale ekipleri personeline, belediyelere, güvenlik güçlerine hizmet vermektedir. Bu yıl birincil kez uygulamaya koyduğumuz 1 Eylül’e kadar devam edecek. Seyahatsever Projesi ile bugün itibariyle 60 bin gencimiz yaz tatillerini kendi evleri olan yurtlarımızda geçirmiştir. bununla birlikte yurtlarımız, öğrencilerin konaklamadığı günlerde ulusal ve milletlerarası genç etkinlikleri için katılımcılara ayrıca görev edilmektedir.

“40 FARKLI ÜLKEDEN GELEN YABANCI ÖĞRENCİLER KALIYOR”

Bu kapsamda Maltepe Mimar Sinan Öğrenci Yurdu 40 farklı ülkeden gelen gençlerin katılımıyla düzenlenen 4. Milletlerarası Gençlik Buluşması için 20 Ağustos 2022 tarihine kadar konaklama noktası olarak belirlenmiştir. Bazı sosyal ağ hesaplarında paylaşılan görüntülerde bulunan şahıslar ise yerel kıyafetleriyle seminerlerde hatip olarak yer alan bilim insanları ve iştirakçi gençlerden oluşmaktadır. Kişilerin sığınmacı olduklarına ilişkin bilgiler tamamıyla dezenformasyondur. Kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir