Müslüme olayını kapatmak istiyorlar! Aile üyelerinin ifadeleri duruşmayı daha karmaşık hale getirdi

Müslüme olayını kapatmak istiyorlar! Aile üyelerinin ifadeleri duruşmayı daha karmaşık hale getirdi

Mersin’in Gülnar ilçesinde kayıp olarak aranırken, 10 gün sonra cesedi yer alan 3 yaşındaki Müslüme Yağal’ın cinayet şüphelisi olarak tutuklanan dedesi Hasan Yağal’ın yargılanmasına başlandı. Dominant karşısına çıkan Hasan Yağal, DNA raporunda Müslüme’nin babası olduğunun tespit edilmesi hakkında “Raporu bilemem, gelinim ile cinsel ilişkim olmadı” diyerek kendini savundu. Mahkemede laf verilen aile üyeleri ise dede Yağal’dan davacı olmadı.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Tutuklu davalı Hasan Yağal, Silifke 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cinayet İnfaz Kurumu’ndan getirildi. Hakkında ‘Kendini savunamayacak yakın akrabayı bir suçu sır olarak saklamak, delillerini ortadan kaldırmak nedeniyle bile bile öldürme, çocuğun kaliteli cinsel istismarı, nitelikli cinsel atak, cinsel amaçla cebir, tehdit veya aldatma kullanarak çocuğu hürriyetinden yoksun kılma, suçluyu kayırma suçuna azmettirme’ suçlarından iddianame hazırlanan Yağal’ın Silifke Adliyesi’ne girişinde geniş emniyet önlemi alındı.

SUÇLAMALARI REDDETTİLER

‘Suçluyu kayırma’ suçundan tutuksuz yargılanan anne Selvi, babaanne Ayşe Yağal ile ağabey O.Y. de duruşmaya katıldı. Baba Mehmet, ağabeyler K., H. ile abla A.Y. de duruşmada hazır bulundu. öte yandan duruşma heyeti, Müslüme’nin bulunduğu sırada çekilen karoser fotoğraflarını ekrana yansıtıp, sanık ve tanıkların ifadelerini vicdanlarına seslenerek vermelerini istedi. Duruşmada aile bireyleri şahit olarak dinlendi. Sanık büyükbaba Hasan Yağal ile anne Selvi Yağal, babaanne Ayşe ile ağabey O.Y., haklarındaki tüm suçlamaları reddetti. Anne Selvi Yağal, duruşmada Müslüme’nin ölümüyle ilgili kimseden şikayetçi olmadığını söyledi.

BABAANNE: EŞİME GÜVENİYORUM

Baba Mehmet Yağal da mahkeme salonunda hazır bulundu. Duruşmada ilk olarak Ayşe Yağal’ın ifadesi alındı. Ayşe Yağal, Müslüme’nin kaybolduğunu eşine kendisinin söylediğini, eşinin de böylece haberinin olduğunu ve traktörle aramaya çıktığını kaydetti. Ayşe Yağal, Hasan Yağal’ın gelinine tecavüz iddiasına karşın ise “Selvi bizim öz yeğenimiz. Ben eşime güveniyorum. O o kadar bir şey yapmaz. Benim eşim suçsuz” dedi.

“KAYINPEDERİMİN SUÇU DEĞIL”

Ayşe Yağal’ın gerisinde ağabey O.Y.’nin ifadesine geçildi. O.Y., ifadesinde Müslüme’nin kaybolmasına yönelik herhangi bir bilgisinin olmadığını kaydetti. daha sonra anne Selvi Yağal’ın ifadesi alındı. Selvi Yağal, ifadesinde kayınpederi Hasan Yağal’dan davacı olmadığını kaydetti. Yağal, “Kayınpederimin suçu yok. Bana tecavüz etmedi. Cenab-ı Allah bana hesap sorar, bana bir şey yapmadı” dedi.

“KABUL ETMİYORUM”

Bunun üzerine mahkeme heyeti, çocuğun babasının DNA raporlarında dedesi olduğunun ortaya çıktığını hatırlatınca Selvi Yağal, “Kabul etmiyorum, pek bir şey olmadı. Müslüme olayından nedeniyle kimseden şikayetçi değilim” diye konuştu.

DEDE YAĞAL: TEKRAR ARADIK

Büyükbaba Hasan Yağal, olay günü küçükbaşlarla birlikte eşi Ayşe ve torunu Müslüme ile çadıra geldiklerini belirterek, “Yemek Yemek yedik, sonrasında torunum Kerim ile ben hayvan otlatmaya gittim. Ben daha aşağı yoldan gittim, Kerim de üst yoldan gitti. Müslüme’yi en son saat 14.30 gibi çadırdan çıkarken görmüştüm. Hayvan otlatmaktan geldim. Çocuklar ağlıyordu, O.Y., Müslüme’nin kaybolduğunu söyleyince traktöre binip, asfalta içten gittim. Gittiğim yerde Ayşe ve Selvi’yi görünce onlar da bulamadıklarını söyleyince jandarmaya haber verdik. bitmiş aradık bulamadık” dedi.

“HER GÖRDÜĞÜMDE YÜZÜNDEN ÖPERİM”

Müslüme’nin bulunduğu yere kendi başına gitmiş olabileceğini öne süren Hasan Yağal, “Çocuk bu, kendi başına gider. Her gördüğümde Müslüme’yi yüzünden öperim. 9 gün sonradan boynundan DNA çıkması adi. Bundan cinsel bir eylem olduğu çıkmaz. O benim torunum, bu konu laf konusu bile olamaz” diye konuştu.

“GELİNİM İLE CİNSEL İLİŞKİM OLMADI”

Duruşma heyeti, Hasan Yağal’a Müslüme’nin ablası öteki torunu A.Y.’nin kendi çocuğu olup, olmadığı konusunda soru sordu. Yağal ifadesinde, “O benim torunum, raporu bilemem. Belki akrabalıktandır. Gelinim Selvi ile bir cinsel ilişkim olmadı” ifadelerini kullandı.

Duruşma heyeti, büyükbaba Hasan Yağal’ın tutukluluğunun devamına karar verip, duruşmayı eksiklerin giderilmesi için erteledi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.