NATO Genel Sekteri Stoltenberg’den korkutan uyarı: Ukrayna savaşı yıllarca sürebilir

NATO Genel Sekteri Stoltenberg'den korkutan uyarı: Ukrayna savaşı yıllarca sürebilir

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Alman Bild gazetesine konuştu. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği konusunda Türkiye’nin endişelerini haklı bulan Genel Sekreter, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın uzun yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi.

“ÇOĞALAN FİYATLAR NEDENİYLE UKRAYNA DESTEKLENMELİ”

Ukrayna’yı desteklemekten vazgeçmemeleri gerektiğini gösteren Stoltenberg, “Maliyetler yüksek olsa bile, yalnızca askeri yardım için yok, aynı zamanda çoğalan enerji ve gıda fiyatları sebebiyle Ukrayna desteklenmeli. Ancak bu Ukraynalıların her gün birçok canla ödemek zorunda oldukları bedelle karşılaştırılamaz. Putin, bu savaştan 2008’de Gürcistan ve 2014’te Kırım’ın işgalinden sonradan yaptığı gibi devam edebileceğini anlarsa, o süre çok daha yüksek bir değerinde öderiz.” ifadelerini kullandı.

“SAVAŞIN NE DEK SÜRECEĞİNİ KİMSE BİLMİYOR”

Ukrayna’ya verilecek daha modern silahların, büyük kısmı Rus işgali altında bulunan Donbas’ın geri alınması ihtimalini artıracağını vurgulayan Stoltenberg,”Savaşın ne değin süreceğini kimse bilmiyor. Ukrayna’daki savaşın yıllarca sürebileceği gerçeğine hazırlanmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

“UKRAYNA’YA NATO ASKERİ GÖNDERMEYECEĞİZ”

NATO’nun Ukrayna’yı kendini savunması için desteklemeye devam edeceğini ancak çatışmanın bir parçası olmadığını hatırlatan Stoltenberg, şunları kaydetti: “Ülkeye yardım ediyoruz lakin Ukrayna’ya NATO askeri göndermeyeceğiz. NATO komutasındaki 40 bin askerle kendi savunmamızı güçlendirdik. İttifak topraklarını karada, denizde ve havada güvence altına alıyoruz. Bu, Moskova’ya, hazırlığımız konusunda yanlış anlaşılma olmaması için açık bir mesajdır.”

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN KATILIMI HEPİMİZİ GÜÇLENDİRECEK”

NATO Genel Sekreteri, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyelikleri konusunda Türkiye’nin endişelerinin hatırlatılması üstüne “Üyelik başvuruları, yakalamamız gereken tarihi bir andır. Katılım yalnızca Finlandiya ve İsveç’i değil, hepimizi güçlendirecektir.” ifadesini kullandı.

“TÜRKİYE’NİN ENDİŞELERİNİ DİKKATE ALIYORUZ”

Stoltenberg, NATO ülkeleri, İsveç, Finlandiya ve AB’nin, PKK’yı terör örgütü olarak sınıflandırdığını anımsattı. “Türkiye, Avrupa, Rusya, Irak ve Suriye konusunda stratejik öneme sahip önemli bir NATO ülkesidir,” diyen Stoltenberg, hiçbir NATO ülkesinin terörden Türkiye dek hasar görmediğini vurgulayarak, bu nedenle Türkiye’nin endişelerini çok ciddiye aldıklarını ve bunları tamir etmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını kaydetti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.