NATO’ya üye olmak isteiyorlar! Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile yapacağı ilk mutabakat toplantısını 26 Ağustos gerçekleştirilecek

NATO'ya üye olmak isteiyorlar! Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya ile yapacağı ilk mutabakat toplantısını 26 Ağustos gerçekleştirilecek

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 13. Büyükelçiler Konferansı’nın kapanışı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Gündemden öne meydana çıkan başlıklara değinen Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği süreci, AB üyelik süreci, Yunanistan ve Suriye ile ikili ilişkilerle ilgili manâlı değerlendirmeler yaptı.

Çavuşoğlu’nun açıklamaları şu şekilde:

“İsveç ve Finlandiya henüz belgeler ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini yerine getirmediler. Açıklamalar var lakin biz sürekli bedensel adımlar görmek istediğimizin altını çiziyoruz. Bizim için bir süre baskısı yok. NATO üyesi almak isteyen ülkeler bunlar.26 Ağustos’ta müşterek mutabakat toplantısı yapacağız.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Yunanistan’ın Türkiye aleyhine başlattığı lobi, kampanya çalışmalarından başka ayaküstü selamlaşmalarımız oldu. Savunma Bakanımızın Yunanistan Savunma Bakanı ile NATO toplantısında selamlaşması oldu. Madrid’de Dendias’ı ayaküstü geçerken gördük, bir merhabalaşma oldu. Onun dıştan herhangi bir röportaj olmadı. Yunan Savunma Bakanı ve ilgili kişiler senelerdir toplantıya gelmiyorlar. Burada bütün sorunların hepsinin detaylı şekilde çözülmesi konusunda Türkiye irade gösteriyor, Yunanistan zamana oynuyor. Yunanistan’ın adaları silahlandırdığı açık, ortada. Biz bunu BM’ye ve milletlerarası toplumun gündemine taşıdık. Bu ihlallere zevk göstermemiz mümkün değil.

AB ÜYELİK SÜRECİ

Üyelik sürecimizle ilgili bir mesafe görmüyoruz. Biz teknik anlamda siyasi engelleri kaldırıp müzakere etmeye hazırız diyeceğiz. AB Kadar arkadaşça bir yaklaşım görmüyoruz. Azıcık oyalamaca var. Avrupa’da bir takım sorunlar var. Bu sorunların çözümü için kimsesiz irade koyabilen tek ülke Türkiye. Sorunların çözümü konusunda kafa yoran ve fiziki adımlar atan ülke Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımızı AB ile yapsaydık AB küresel bir aktör olurdu. Türkiye vazgeçilmez bir ülke. Fırsatlar nasıl değerlendirilmeli bunu görüşmeliyiz. Avrupa’nın buna ihtiyacı var.

SURİYE İLE İLİŞKİLER

Uzun zamandır Putin ve Rus yetkililer ‘Sizi rejimle görüştürelim’ dediler. Cumhurbaşkanımız da istihbaratların görüşmelerinin yararlı olacağını söylemişti. sonradan kesinti oldu, hemen her yerde başladı. Birçok konuda gündeme geliniyor. Bağlantısızlar toplantısında Belgrad’da ayaküstü diğer bakanlarla sohbet ederken Suriyeli bakanla da ayaküstü bir sohbetim oldu. Bu ülkenin tek çıkar yolunun siyasi uzlaşı olduğu ve teröristlerden temizlenmesi gerektiğini söylüyoruz. Rejimle muhalefetin aralarında bir barışın olması gerektiğin Türkiye olarak söyledik. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Suriye’nin toprak bütünlüğü ve barıştırma bizi ilk elden etkiliyor. Bölücü terör örgütlerine verilecek mücadeleyi tekrar tekrar destekleriz. Suriye’de birlik, beraberlik olmazsa Suriye bölünme riskiyle aleyhinde karşıya. YPG PKK’nın tek amacı Suriye’yi bölüştürmek. Suriye’de kuvvetli idare olması gerekli. Bu irade birlik ve beraberlikle olur.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir