Numan Kurtulmuş’tan asgari ücret ve emekli maaşına zam müjdesi: Temmuz ayında 40’lık bir dokunuş gerçekleştirilecek

Numan Kurtulmuş'tan asgari ücret ve emekli maaşına zam müjdesi: Temmuz ayında 40'lık bir dokunuş gerçekleştirilecek

AK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş, Habertürk TV’de Serap Belet, Kürşad Oğuz ve Kemal Öztürk’ün gündeme dair sorularını yanıtladı.

“GEÇEN YIL ENERJİ VE AKARYAKITTA VATANDAŞIMIZA DOĞRUDAN YARDIM VERDİK”

Pandemi sonrası dünyanın daha önce karşılaşmadığı bir krizle boğuşmak zorunda kaldığına uyarı çeken AK Partili Kurtulmuş, “Önce pandemi şartlarının çıkardığı ağır tablo, tedarik zincirlerinin kırılması. Ilk Olarak enerji, doğalgaz, petrol gibi dünyada çok kayda değer emtia pazarındaki dolar bazında fiyat yükselişleri vesaire. Bütün bunlarla ilgili dünya ekonomisi türbülansa girmişken gerisinde patlak veren Ukrayna- Rusya savaşı sürecindeyiz. ABD bile bir resesyonu konuşur ülkü geldi. FED en faiz artırımına gitgide artarak fazla da alışık olmayan bir sürece girdi. Türkiye’de ekonomideki karşılaştığı zorlukları vermek için çaba ediyor. Üç alanda ilgimizi yoğunlaştırıyoruz. Birisi döviz fiyatlarındaki iniş çıkışların emin seyre girmesini bakmak. İkincisi keza küresel fiyat artışları keza de döviz fiyatları yükselişiyle ortaya çıkan enflasyon. Enflasyonun denetleme altına alınması ikinci alan. Ama bunlar yapılırken dahası vatandaşımızın karşısında karşıya kaldığı yaşam pahalılığı. Vatandaşımızın gelir seviyesinin daha yükseğe çıkarılması için tedbirler alınması. Geçtiğimiz yıl enerji ve akaryakıtta vatandaşımıza aracisiz takviye verdik. Enerji giderlerin yaklaşık yüzde 75’i devlet kadar karşılandı” diye konuştu.

AK Partili Numan Kurtulmuş: Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 40 oranında zam için çalışılıyorAK Parti Genel Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Numan Kurtulmuş.

“ASGARİ ÜCRETE DE BİR DOKUNUŞ GERÇEKLEŞTİRİLECEK”

Milyonlarca emeklinin merakla beklediği Temmuz ayı zamlarıyla ilgili değerlendirmede de yer alan Kurtulmuş, “Vatandaşımızın vermesi gereken vergilerden vazgeçerek, destekler vererek vatandaşlarımızın gelirini yukarı çekmek için gayret sarf ediyoruz. Temmuz ayında emekçi emeklilerimizin de dahil elde etmek üzere. Böylece zannediyorum oysa yüzde 40’lara yakın bir dokunuş gerçekleştirilecek. Benzer şekilde asgari ücrete de bir dokunuş gerçekleştirilecek. Enflasyonun orta vadede düşürülmesi için atılacak adımlar var. Acil olan şu anda vatandaşımızın ciddi alım gücü problemiyle aleyhinde karşıya kaldığını görüyoruz. Bunun için alım gücünün desteklenmesini temin edilmesi lüzumlu. Orta vadede tarımsal alanların daha fazla ekilmesini karşılamak. Tarım Bakanımız bu açıklamayı yaptı. Tarımsal ürünlerdeki fiyatların aşağıda çekilmesi. Rahat ve orta gelirli vatandaşımızın daha sıcacık konut alabilmelerini karşılamak için sadece kredi değil aynı zamanda ucuz arsa üretimi düzenlemelerinin yapılması. Bunlarla ilgili fazla itinalı incelemeler yapılıyor. Yakın planda ailelerin alım gücünü arttıracak tedbirleri temin etmemiz lüzumlu” ifadesini kullandı.

“BU YAZ İTİBARİYLE RAHATLAMAYI HİSSEDECEĞİZ”

Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti; “defalarca dünya ekonomisi ve milli ekonomiler iç içedir. İçinden geçmekte olduğumuz işlem her iki dinamikleri fazla daha yakınlaştırmıştır. Ukrayna-Rusya arasında tahıl dünya piyasalarına çıkmıyorsa bundan hiçbir ekonomi basit kolay kendisini koruyamaz. Ekonomi ile ilgili öngörülebilir edinmek meselesi bu. Şu anki şartlar içerisinde fazla dinamik bir süreçten geçiyoruz. Mesela Türkiye’nin birincil 5 aylık performansı bütçenin 124 milyar lira artı vermiş oldu. Biz hala bütçe disiplinini koruyan ülkeyiz. Türkiye enerji hariç cari fazlası veren bir ülke. Maalesef enerjide dışa bağlıyız. 2018’de devreye soktuğu kendi ulusal yerli kömür hamlesini paha biçilmez görüyoruz. İhracatımız 240 milyar dolar seviyesine geldi. İstihdam pandemi öncesi dönemine dönmüş oldu. Baktığınızda Türkiye ihracatını yapan, istihdam üreten bir ülke. Temel sorun yaşam pahalılığı. Dengeleri bozmadan bu anlamda tedbirleri alıyoruz. Bu yaz aylarıyla birlikte bir rahatlamayı, ondan sonraki dönemde baz etkisiyle daha kalıcı bir rahatlamayı hissedeceğiz. Kuruvaziyer turizmiyle ilgili olarak uzun süre yakalamadığımız rakamları yakalamışız. İstanbul ve Antalya’da otellerin büyük doluluk yaşadığını görüyoruz. Yaz aylarıyla birlikte tarım ürünleri aşağı içten seyretmeye başladı. Hiçbir şekilde biz pandemi sürecinin başından itibaren miktar zincirlerini kırdırmadık. Türkiye’de herhangi bir mülk değil satmadı. Pahalı oldu, oynaklık oldu fakat sonuç itibariyle tedarik zincirleri kırılmadı.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.