Pasifik, Çin ve Tayvan kriziyle kaynıyor! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan konu hakkında ilk yorum

Pasifik, Çin ve Tayvan kriziyle kaynıyor! İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan konu hakkında ilk yorum

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyaret, Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin derhal ardındaki yaptığı açıklamada, ziyareti kınadığını bildirmiş; Savunma Bakanlığı da Ada çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Çin, Tayvan'ın ensesinde! Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası savaşa karşı tavrını net şekilde ortaya koydu

PASİFİK KAYNIYOR

Gelişmeler ardından Tayvan ve ABD geri adım atmazken, Çin ise savaş uçaklarını Pasifik semalarında havalandırdı. Çin ordusu bölgede geniş çaplı bir askeri tatbikat başladı. Bütün dünyanın gözü mümkün bir savaşın çıkması durumuna rağmen bölgeye çevrildi.

Çin, Tayvan'ın ensesinde! Cumhurbaşkanı Erdoğan, olası savaşa karşı tavrını net şekilde ortaya koydu

“YENİ BİR KRİZİN ORTAYA ÇIKMASINA İZİN VERMEMELİYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Tayvan gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Pasifik’te olası bir çatışmanın, Türkiye’nin pozisyonunu nasıl etkileyeceğine ve hesaplı anlamda özellikle bir krize hazırlık noktasında ne durumda olduğuna ilişkin soruyu yanıtlandıran Erdoğan, şunları söyledi:

“Biz hepsine hazırız, bir bezginlik değil. Bölgedeki gelişmeleri yakından peşine düşüp takip ediyoruz. Ukrayna’daki savaş ve koronavirüs salgınının küresel ekonomi ve istikrara negatif etkilerinin sürdüğü bir dönemde yeni bir krizin ortaya çıkmasına izin vermemeliyiz. Tayvan’la ilgili ortaya meydana çıkan gerginliğin azaltılması için bütün tarafların sağduyulu ve itidalli hareket etmesi çok fazla manâlı.”

“PUTİN, ŞANGHAY BEŞLİSİ ZİRVESİNE BİZİ DE EĞLENCE ETTİ”

Eylül ayında Şanghay Beşlisi’nin Özbekistan’da toplanacağını bildiren Erdoğan, “Görüşmemizde Sayın Putin de rica etti; nasip olursa biz de inşallah oradaki toplantıya katılacağız. Şanghay Beşlisi’nin gerek üyeleri lüzum gözlemci veya diyalog ortağı olarak oraya katılacak olanlarla biz de beraber olalım diyoruz. Örneğin Çin geliyor, değişik tarafta Suud gelecek, Katar gelecek. Orada onlarla bir arada olmayı hedefliyoruz. şimdi fevkalade bir şart olmazsa inşallah ben de oraya katılacağım. Orada bunları fazla daha iyi değerlendiririz.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.