Perseid meteorları 11-12 Ağustos gecesinde saniyede 66 kilometre hızla dünyaya giriş yapacak

Perseid meteorları 11-12 Ağustos gecesinde saniyede 66 kilometre hızla dünyaya giriş yapacak

GÖK bilimcilerin, yılın en önemli olayları arasında gösterdiği Perseid meteor yağmuru, 11-12 Ağustos gecesi en yoğun dönemine ulaşacak. Saatte 100 civarında gök taşı görülmesi beklenen gecede, meteorların dünyaya antre hızları saniyede 66 kilometre dolaylarında olacak. Perseid yağmuru sırasında ‘ateş topları’ denilen gök taşları da görülebilecek.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) hazırladığı 2022 Gök Olayları Yıllığı’na tarafından, bazıları binlerce sene öncesine tarihlenen kuyruklu yıldızların geçişleri sonrası bıraktığı artıklardan oluşan gök taşı yağmuru olayları, her sene dünyada 8 kere yaşanıyor. Bunlar Quadrantid (Dörtlük), Lyrid (Çalgı), Eta Aquarid (Eta Kova), Delta Aquarid (Delta Kova), Perseid (Kahraman-Perce), Orionid (Avcı), Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılıyor.

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak aşina gök taşı veya meteor yağmurları, her yıl 8 defa gerçekleşiyor. Gök taşlarının son derece yüksek hızlarla dünya atmosferine girerek sürtme sonucu yanmasıyla oluşan yağmurlarının en dikkat çekicisi ise 11-12 Ağustos gecesi yaşanacak. 14 Temmuz’da başlayıp 1 Eylül’e kadar sürecek Perseid (Perse) gök taşı yağmuru, yaz mevsimine denk gelmesi nedeniyle ışık kirliliğinin az olduğu yüksek rakımlı alanlarda daha bakımlı izlenecek.GÖK TAŞLARI TARİHÇELENDİRİLDİTUG’un 2022 Gök Olayları Yıllığı’nı hazırlayan Prof. Dr. Faruk Soydugan ve Başuzman Dr. Tuncay Özışık, bu yılki sayıya özel, meteorları öncelikle tarihçelendirdi. Yıllıkta Perseid gök taşı yağmuru şöyle anlatıldı: “109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’ndan ayrılan ufak kayaç ve toz parçalarının Perseid yağmurunun kaynağı olduğu biliniyor. Çekirdeği 26 kilometre çapa sahip Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı, güneş çevresindeki turunu 133 yılda tamamlıyor. 14 Temmuz ile 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek Perseid gök taşı yağmurunun en yoğun gözlenebileceği tarih 11-12 Ağustos gecesi olacak. Perseid en yoğun göktaşı yağmurlarından biridir ve yağmurun yoğun olduğu günlerde saatte 50-100 adet ‘yıldız kayması’ gözlenebilir ancak en yoğun faaliyet günlerinde ayın dolunay evresinde olması gözlenen sayıyı düşürecektir. Bu dönemde meteorlar, Kahraman (Perseus) Takımyıldızı’nın bulunduğu bölgeden çıkıyor görünecek. Meteorların dünyaya giriş hızlarının saniyede 66 kilometre civarında olduğu biliniyor. Perseid yağmuru esnasında ‘ateş topları’ denilen gök taşlarını da bakmak muhtemel. Ateş topları daha büyük ışık patlaması biçiminde ve daha uzun vakit gözlenebilen, ayrıca parlaklıkları -3 kadire ulaşan meteorlardır.”MERAKLILAR YÜKSEK KESİMLERE ÇIKIYORSayılı günlerin kaldığı Perseid meteor yağmurunu izlemek için gökyüzü meraklıları, şehir ışıklarından uzak alanlarda hem fotoğraf çekimi ayrıca de çıplak gözle bu şöleni seyredebilmek için programlar hazırladı. Ağustos ayının 2’nci haftasında en yoğun göktaşı yağmurunun yaşanacağı Perseid’i izlemek için Antalya’daki gökyüzü meraklıları, 13 Ağustos gecesi 2 bin 400 rakımdaki Saklıkent Kayak Merkezi’nde buluşacak. Hem Perge Antik Kenti’nde de tarihi eserlerle birlikte meteorların görüntülenebileceği özel bir gözlem etkinliği olacak.

Saklıkent’teki gözlem şenliğini organize eden Antalya Kuş Gözlem Topluluğu’ndan Gökçe Coşkun, katılmak isteyen herkesin saat 21.00’de kendi imkanlarıyla gelebileceğini belirterek, “Gözlem için herhangi bir ekipmana lüzum yok. Teleskop kuracağız. Ateş tutuşmak yasak, soğuk olabilir, yanınıza giysi almayı unutmayın” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.