Pınar Gültekin’in katiline tahrik indirimiyle 23 yıl hapis cezası verilmişti! Karara hem aile hem Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti

Pınar Gültekin'in katiline tahrik indirimiyle 23 yıl hapis cezası verilmişti! Karara hem aile hem Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz etti

Pınar Gültekin cinayetine ilişkin davanın dün yapılan duruşmasında, davalı Cemal Metin Avcı dün önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmış, ardındaki da ‘hileli kışkırtma’ indirimi uygulanarak cezası 23 sene hapse düşürülmüştü. Mahkemenin verdiği bu karar, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gültekin ailesi göre istinafa taşındı.

“ADALETİN TECELLİ EDECEĞİNİ UMUT EDİYORUZ”

Gültekin Ailesi’nin avukatı Rezan Epözdemir, sosyal medya hesabında bugün yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Pınar Gültekin ile ilgili hukuk garabeti mahiyetindeki bu karara, bugün itibariyle ayrıca katılan vekili olarak biz hem de hakkındaki mütalaasında tüm sanıkların cezalandırılmasını istek eden Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı istinaf mahkemesi nezdinde itiraz etti. Yargılamanın safahatı sırasında, mahkemenin tarafsızlığına halel geldiğinden bahisle üç defa reddi egemen istedik, tamamı reddedildi. İtiraz ettik, itirazlarımız reddedildi. Duruşma heyeti hakkında HSK’ya şikayet dilekçesi verdik, hiç bir tasarrufta bulunulmadı.

Birçok duruşmada ve nihai olarak da geçen günkü duruşmada, müvekkiller ve biz, mahkemenin yargı dağıtmaktan uzaktan olduğu, hakkaniyeti tesis edemeyeceği ve tarafsız olmadığını vurguladık ve duruşma tutanaklarına geçirdik. Hukuk devletinin gereği olarak yargı arama özgürlüğümüzü ardına kadar kullanacağız, hukuki dayanaktan yoksun ve mesnetsiz olan bu kararın kanun yolu aşamalarında düzeleceği ve adaletin tecelli edeceğini umut ediyoruz.”

CEZAYA TEPKİ YAĞIYOR

Öte yandan Avcı’ya haksız tahrik indirimiyle 23 sene hapis cezası verilmesine, siyasetçisinden sanatçısına, bayan derneklerinden gazetecilere kadar birçok isimden tepki yağdı. Pınar’ın acılı ailesi de dün adliye önünde bahşedilen kararın adil olmadığını söyledi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.