Putin’den

Putin'den

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sene 25. kere düzenlenen St. Petersburg Milletlerarası Ekonomi Forumu’nun (SPIEF) belli başlı oturumunda açıklamalarda bulundu. Rusya’ya uygulanan yaptırımlara tepki bildiren Putin, dünyada yaşanan yiyecek krizinin ise sorumlusunun kendileri olmadığını belirtti.

“FİYATLAR DAHA FAZLA ARTACAK”

Putin, “işletmelerin çalışması ve Rusya ile Belarus’tan gübre sevkiyatı engelleniyor, bunun sonucunda koşul giderek daha pozitif çıkmaza giriyor. Bunun arkasında yaşanacak gelişmeleri öngörmek şiddet değil; küresel piyasaya gübre tedarikinde açık yaşanma riski doğacak ve fiyatlar fazla daha güçlü şekilde yukarı gidecek, bu da en ilk olarak fakir ülkelerde arzu tehdidi oluşturacak. Bunun sorumluluğu, tamamıyla ABD ve Avrupa yönetimlerinin vicdanında olacak.” ifadelerini kullandı.

“DÜNYADA YAŞANAN SORUNLARIN SORUMLUSU RUSYA DEĞİL”

Rusya Devlet Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada yaşananlar, son aylardaki gelişmelerin, en ilk kez da Rusya’nın Donbass’ta yürüttüğü özel askeri harekatın sonucu değil. Gıda tedariğinde sorun yaşanacak. Yaşanan ve yaşanacak sorunun sebebi biz değiliz. Bu nesil iddialar, gerçekleri açıkça ve bilinçli bir şekilde çarpıtma girişimi. Mahsul ve hammadde pazarlarında enflasyondaki sert çoğaltma, bu yıl yaşanan olaylardan çok daha önce bir faktör halinde geldi. Bu durumda dünya, G7 ülkelerinin güvenilmez, makroekonomik politikasının peşinden gitti. Diğer Taraftan bu süreçler, 2020’den itibaren pandemi nedeniyle başladı.

“BIRAKIN MAYINLARI TEMİZLESİNLER”

Ukrayna’daki gıda ürünlerinin küresel pazara tedarikiyle ilgili fazla sayıda spekülasyon var, bunu söylemeden geçemem. Biz buna (tahılın çıkarılmasına) engel olmuyoruz. Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarına mayın koyan biz değildik fakat. Bırakın mayınları temizlesinler ve çıkarsınlar. Biz, bu sivil gemilerin güvenliğini sağlarız. Sorun değil.

“AVRUPA KENDİSİNE DARBE VURDU”

Avrupalı siyasetçiler kendi ekonomilerine kendi elleriyle önemli bir darbe vurdu. Avrupa’da ve ABD’de sosyal ve hesaplı sorunların nasıl tırmandığını, malların, gıda ürünlerinin, enerjinin ve akaryakıtın fiyatının nasıl arttığını görüyoruz. Rusya karşıtı ‘hesaplı blitzkrieg’ (şimşek harekatı) girişiminin en başından beri başarı şansı olmadığını daha önce söylemiştim. Üstelik yaptırım silahı ve son yıllardaki uygulamalar, bunların iki tarafı etkilediğini çok iyi ortaya koyuyor.

Putin gıda kriziyle ilgili konuştu: Yaşanan ve yaşanacak sorunun sebebi biz değiliz

“RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLAR BAŞARISIZ OLDU”

Rusya’ya yönelik yaptırımlar, akılsızca ve üstüne düşünülmemiş. Amacı, Rus ekonomisini şok etkisiyle ve kısa sürede çökertmekti, ama başarısız oldu. Rusya’ya yaptırımların hızı ve kapsamının eşi, güya yok. Rus meslek çevreleri ve hükümeti, yaptırımların uygulandığı dönemde birlikte ve dayanışma içinde hareket etti. Rusya hükümeti, ekonomik durumu adım adım normale döndürüyor. İlkbaharın başında Rusya ekonomisi hakkında yapılan karanlık tahminler gerçekleşmedi.

“ABD HER LAHZA BAŞKASINA AİT PARAYI ÇALABİLİR”

Soğuk Savaş’ta başarı bildiri eden ABD, kendi çıkarlarının tanrısal olduğunu öne sürdü. derhal ‘tek kale maç’ oynanıyor ve bu koşullardaki bir dünya sürdürülebilir değil. Soğuk Savaş’ın arkasından ABD, kendisini hiçbir sorumluluğu olmayan ‘Tanrı’nın yeryüzündeki elçileri’ duyuru etti. Batı’nın muktedir elitleri, sanrılara kapılıyor ve yaşanan değişiklikleri fark etmek istemiyor. ABD bir şeyden hoşlanmazsa her an başkasına ait olan parayı çalabilir. Öteki ülkelerin politikasında hoşuna gitmeyen bir şeyler olursa varlıklara el konulabilir, paraları çalınabilir. Bu bence altın ve döviz rezervlerini bu para birimlerinde tutan birçok ülke için kesinlikle gerçek oldu.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.