Rekabet Kurulu, otobüs bileti satışlarından aşırı komisyon aldığı tespit edilen Obilet hakkında soruşturma başlattı

Rekabet Kurulu, otobüs bileti satışlarından aşırı komisyon aldığı tespit edilen Obilet hakkında soruşturma başlattı

İnternet üzerinden otobüs, uçak, araba vapuru gibi ulaşım araçları için bilet aranjör Obilet şirketinin komite oranlarının aşırı olduğu tespit edildi. Rekabet Kurulu konuya ilişkin izah etme yaparak, şirket hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu.

“BİLET SATIŞINA UYGULADIĞI KOMİSYON ORANLARI AŞIRI”

Rekabet Kurulu’ndan yapılan açıklamaya kadar, ön araştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri önemli ve tatmin edici bulundu. Bu kapsamda yapılan yorumlama şöyle: “Obilet Bilişim Sistemleri AŞ’nin bilet satışına arabuluculuk hizmeti için otobüs firmalarına uyguladığı bilet satışı kurul oranlarını fazla olarak atamak ve biletleme yazılımı hizmeti, otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı ve sefer verilerinin platformlara dağıtımı pazarlarında rakiplerini dahil etmemek suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini; otobüs biletlerinin platformlar üzerinden satışı pazarında imzaladığı sözleşmeler ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

SORUŞTURMA AÇILDI

Ön araştırmada elde edilen veri, evrak ve yapılan tespitleri 16 Haziran 2022 tarihli toplantısında münazara eden Rekabet Kurulu, bulguları önemli ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Obilet Bilişim Sistemleri AŞ hakkında soruşturma açılmasına, 22-27/433-M sayı ile karar verdi.”

REKABETİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUNUN İLGİLİ MADDELERİ

Rekabeti sınırlayıcı anlaşma, düzenli eylem ve kararlar başlığı altındaki bölümde yer alan 4. madde şöyle:

“Belirli bir mal ya da hizmet piyasasında aracısız veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma veya kısıtlama amacını içeren veya bu etkiyi doğuran yoksa doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, ahenkli eylemler ve girişim birliklerinin bu nesil karar ve eylemleri hukuka tutarsız ve yasaktır.” “Hakim durumun kötüye kullanılması” başlıklı 6. maddede “Bir ya da ansızın artı teşebbüsün ülkenin bütününde ya da bir bölümünde bir mal ya da hizmet piyasasındaki hakim durumunu kimsesiz yoksa başkaları ile yapacağı anlaşmalar veya birlikte davranışlar ile kötüye kullanması hukuka tutarsız ve yasaktır” deniliyor. sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.