Rüşvetten 18 ay hapis yatmıştı! Şirketin üretimi düşünce Samsung patronu Lee’nin suçları affedildi

Rüşvetten 18 ay hapis yatmıştı! Şirketin üretimi düşünce Samsung patronu Lee'nin suçları affedildi

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı Jay Y. Lee, eski Güney Kore Başkanı Park Geun-hye’ye rüşvet vermekten 18 ay hapis yattıktan daha sonra geçtiğimiz yıl koşullara bağlı terhis edilmişti. Koşullara Bağlı terhis, Lee’nin beş sene süreyle çalışmasını yasaklarken, yurtdışı seyahatini de sınırlandırıyordu. Fakat görünen o ama yaşanan kriz dolayısıyla yöneticiye devlet tarafından affetme çıkarılarak işe geri dönmesi sağlanacak.

SAMSUNG ELECTRONICS BAŞKAN YARDIMCISI İŞİNE GERİ DÖNÜYOR

Güney Kore Adalet Bakanlığı, Jay Y. Lee’nin Pazartesi günü bir başkanlık affı ile geçmiş suçlarının silineceğini açıkladı. Affetme ile birlikte 54 yaşındaki yöneticinin 2017 yılındaki mahkumiyetini de taşıyan sabıka kaydı silinecek. Ülkenin en büyük şirketinin varisi böylelikle her tarafta yönetimi devralabilecek.

Özel affetme, Samsung’un kurucusunun torunu olan Samsung’un fiili lideri Lee’nin yönetime resmen katılmasını ve dev teknoloji şirketinde çalışma hakkını geri kazanmasını sağlıyor. Lee’nin şirkete dönüşü ile birlikte Samsung’un çip üretiminden yatırım planlarına kadar büyük stratejiler konusunda karar verme sürecini hızlanması bekleniyor.

Rüşvetten 18 ay hapis yatmıştı! Şirketin üretimi düşünce Samsung patronu Lee'nin suçları affedildi

ÖZEL AFFIN NEDENİ ARZIN DÜŞMESİ

Samsung yöneticisine gelen bu özel affın, sözde iletken endüstrisinin koronavirüs pandemisinden kaynaklanan talep sıkıntıları, enflasyon ve lojistik sorunları ile karşı karşıya kalınması sonucunda bir zorunluluk haline geldiği belirtiliyor.

Güney Koreli bir hükümet yetkilisi, teknoloji yatırımı ve istihdam yaratma aracılığıyla milli büyümeye öncülük etmedeki rolleri göz önünde bulundurularak meslek dünyası liderlerine yönelik özel afların milli hesaplı krizin üstesinden gelmeye yardımcı olacağını açıklama etti.

Rüşvetten 18 ay hapis yatmıştı! Şirketin üretimi düşünce Samsung patronu Lee'nin suçları affedildi

AFFEDİLMESİNE KARŞILIK FAZLA ÇALIŞACAĞINA DAİR LAF VERDİ

Lee ise kendisine özel olarak çıkarılan affın gerisinde işlediği suçlar yüzünden Güney Kore halkından özür dilerken ‘yeni bir sayfa açacağını’ söyledi. Samsung patronu, sürekli yatırım ve istihdam yaratma aracılığıyla topluma bunun karşılığını atamak için fazla daha pozitif çalışacağının da sözünü verdi.

Yaşanan ekonomik kriz ve tedarik sıkıntıları Güney Kore Hükümeti’ni böyle bir karar almaya zorlamış gibi görünüyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir