Rusya ve IAEA heyetleri Kaliningrad’da bir araya geldi

Rusya ve IAEA heyetleri Kaliningrad'da bir araya geldi

Ukrayna ziyaretinin arkasında Kaliningrad’a gelen Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev ile Milletlerarası Nükleer Enerji Ajansı (IAEA) Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi arasında resmi bir röportaj gerçekleşti.

Toplantının ardındaki Aleksey Likhachev görüşmelerin asıl konusunun nükleer ve maddesel güvenliğin sağlanması olduğunu belirtti. Likhachev, “Rosatom’un başlıca görevi, gerekli olan her şeyi yapmak ve Ukrayna nükleer tesislerinin tehlikesiz işletiminde IAEA’ya yardımcı olmaktır. IAEA’nın devamlı olaylar hakkında kesin bilgiye sahip olmasını temin etmek ve şüphesiz santrallerin uzman ve bakım personelinin en şiddet koşullarda görevlerini yerine getirebilmesi için her şeyi yapması önemlidir. Bu toplantıda bu konularla ilgili bakış alışverişinde bulunduk ve daha artı iş birliği ve operasyonel etkileşim yollarını belirledik” dedi.

Rosatom Genel Müdürü Likhachev, “Görüşmelerin sonucunda, bu çalışmaya katkıda yer alan ajansın, ajans yetkililerinin ve bütün delegasyonun üst düzey profesyonelliğinin yanı sıra dengeli ve en önemlisi de olaylara nötr yaklaşımını, nükleer güvenlik konularına olağanüstü uyarı göstermelerini ve bu konudaki çabalarını vurgulamak isterim. Emniyet, güvenlik, emniyet. Bu birkaç saat önceki görüşmelerimizde odaklandığımız konuydu” diye konuştu.

“Hepimiz müşterek bir çıkara, karşılıklı bir sorumluluğa sahibiz”

IAEA Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi de Aleksey Likhachev’e seri iş birliği ve ortaklığı için teşekkür ederek, “Dün, Rusya Federasyonu ve bilhassa Rosatom Genel Müdürü ile koşul hakkında aralıksız bir istişare ve zihin alışverişi sürecini devam etmek için Kaliningrad’a geldim. Sorumluluklarımızın dıştan fazla manâlı bir unsur var. Bir tarafta Rusya Federasyonu, bir tarafta Ukrayna ve milletlerarası küresel nükleer kuruluş olan IAEA var ve sorumluluklarımız dışında, içinde bulunduğumuz mevcut şiddet durumun, bir nükleer kaza nedeniyle hiçbir şekilde kötüleşmemesini karşılamak için hepimiz iki taraflı bir çıkara, karşılıklı bir sorumluluğa sahibiz. Bu, kocaman bir gayret, profesyonellik ve laf konusu duruma net bir profesyonel odaklanma gerektirir. Bay Likhachev’in buradaki varlığının çok önemli olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

IAEA’nın önümüzdeki birkaç gün içinde yürüteceği kayda değer misyonlar bulunduğunu belirten Grossi, şöyle devam etti:

“Bizim niyetimiz, Ukrayna’daki tesislerle ilgili, konfigürasyonları, önemi, sahip olduğumuz nükleer madde miktarı bakımından fazla ve çeşitli olan üzücü olaylar yaşamamamızı sağlamak için Rusya ile bu iş birliğini, bu müşterek çalışmayı güçlendirmeyi sürdürmektir. Dolayısıyla bu, fazla uğraş gerektiriyor. Kaliningrad’dan bağlılığımızı ve çalışmaya devam etme konusunda kararlılığımızı yenilemiş olarak ayrılıyorum. Önümüzdeki birkaç gün içinde birlikte çalışmaya devam edeceğimize eminim.”

Ukrayna nükleer tesislerinin güvenliği hakkında da açıklama yapan IAEA başkanı, büyük ölçüde durumun denetim aşağıda olduğunu, fakat iyileştirilmesi gereken şeyler bulunduğunu ve çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda Aleksey Likhachev, Rusya’nın kilit emniyet ilkelerine bağlılığını ve IAEA’ya destek sağlamaya hazır olduğunu da yineledi. Taraflar sürekli bağlantı halinde kalma konusunda anlaştı. – MERSİN

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.