Sarıyer’de inşaat yüzünden çöken yol, arsa sahipleriyle mahallelileri karşı karşıya getirdi

Sarıyer'de inşaat yüzünden çöken yol, arsa sahipleriyle mahallelileri karşı karşıya getirdi

Sarıyer Ayazağa’da yaklaşık 5 yıldır yapımı aralıksız bir inşaat yüzünden yol kenarında bastırma meydana geldi. Çöken yolun bitişiğindeki binalarda oturan vatandaşlar, can güvenlikleri korkusuyla yetkililere haber verdi. Yapımı sürekli inşaat yüzünden adalet sahipleri ve yapı sakinleri aralarında uyuşmazlık yaşandı. Hararetli tarafları Sarıyer Belediyesi Zabıta Ekipleri, olaya müdahale ederek sakinleştirdi. O sırada Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de depresyon meydana gelen yere gelerek koşul hakkında data aldı. Arsa sahipleri senelerdir mağdur olduklarını ve inşaatın bir lahza önce tamamlanmasını istediklerini açıklama ederlerken, bina sakinleri ise inşaatın yapılmasında bir sakınca görmediklerini belirterek yolun yapılmasını, zorunlu tedbirlerin alınmasını ve can güvendiklerinin sağlanmasını talep etti. Konuya ilişkin taraflar arasında anlaşmazlıklar devam ederken, yapımı sürekli inşaatın çalışmaları sürüyor.

Sarıyer'de inşaat yüzünden çöken yol, arsa sahipleriyle mahallelileri karşı karşıya getirdi

“ÇEVREYİ SIKINTIYA SOKMADAN YAPILMASI GEREKEN ŞEYLER BUNLAR”

Yaşanan sıkıntıyla ilgili konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Ayazağa’da bir inşaatın hafriyatı sırasında daha önce kullanılan yol çökmüş durumda. Ayazağa’da planlar yeni yapıldı. Dolayısıyla imar yolları yeni planlarla gündeme geldi. Bu nesil şeylerin daha önce mühendislik hizmeti almadığı için, burada keyfi çalışmalar can sıkıntısı oluşturacak boyutta. Bu tür şeylerle karşılaşmak mümkün. Bundan sonrada olmayacak diye bir şey değil. Her ne yapıyorsan çevrede önlemler alarak, çevreyi taciz etmeden, sıkıntıya sokmadan yapılması gereken şeyler bunlar. Dolayısıyla yanlış bir uygulama, o şekilde hafriyat yapılmaz. Binaların içinde yolun hemen ortasında hafriyat yapılmaz. Ben bu yolun altındaki zeminden ne çıkacağını ezberden biliyorum. Kara kanallar, su sızmalarıyla zeminde olan bozulmalar. Bu kadar derin olmaya lüzum değil, aldığımız her yer çökebilir. O zaman tedbir edinmek lüzumlu. Burada binalardaki riski azaltmak için açılan hafriyatın yeri doldurulmaya başlandı. O yapıldıktan sonradan bir metodoloji dediğimiz bir yapım yöntemi bize sunacak, biz de müteahhide önereceğiz o da o şekilde yapacak. Bugün burada yaşanan olay, yarın onun önünde de yaşanacak. Bu işin kaçışı yok. Çünkü daha önce bir mühendislik hizmeti almadı, yol ezberden açıldı, dolgu, binalar, kanallar ezbere yapıldı. İstanbul’un en büyük sıkıntısı gecekondu bölgelerindeki bu tür sıkıntılar” dedi.

Sarıyer'de inşaat yüzünden çöken yol, arsa sahipleriyle mahallelileri karşı karşıya getirdi

“BİZİM BURADAKİ YAŞAM HAKKIMIZ VE GÜVENLİĞİMİZ RİSK ALTINDA”

Çöken yolun bitişiğindeki bir binada oturduğunu söyleyen bir vatandaş, “Sokağımızda yaklaşık 5 sene önce bir inşaat başladı. Bu inşaat alanı önce yeşil alandı. Yeşil bölge önce imara çevrilip tapulaştırıldı. Bulunduğumuz yol imar kurtarmadığı için bir kısmı Belediye göre buradaki mal sahiplerine satıldı ve bu satış sırasında bize herhangi bir tebligat veya davetiye Belediye kadar gönderilmedi. Belediye ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, yolun yarısının verildiğini yarısının da kendileri tarafından korunduğunu söyledi. Şimdi görüyoruz ama yolun kaldırıma dek olan kısmı ayrıntılarıyla işaretlendi, yol en ince ayrıntısına kadar gidiyor. Bizim buradaki hayat hakkımız ve konut güvenliğimiz en ince ayrıntısına kadar risk aşağıda. Bizim müteahhit tarafından hiçbir sıkıntımız yok, müteahhit bahşedilen işini yapıyor ama Belediyenin bu işle birebir ilgilenmesini, bizim buradaki yolumuzun açılmasını ve can güvenliğimizin alınmasını istiyoruz. Bizim korkumuz acilen yolumuz çöktü, binalarımız tehlike aşağı. Daha önce de burayı 2 sene önce kazmışlardı, içerisi su doldu. Su dolduğu için bizim binalarımızın altı yumuşak, zemin yumuşak ve yol tarafında fora kazık çakılarak yapılması gerekiyordu. Fora kazık çakılmıyor ve dolgu temelli olarak gidileceği söyleniyor. hemen kazıldığı için de zemin göçmeye başladı. Evlerimiz de tehlike aşağıda” şeklinde konuştu.

Sarıyer'de inşaat yüzünden çöken yol, arsa sahipleriyle mahallelileri karşı karşıya getirdi

“BİZİM İLGİLENDİĞİMİZ TEK KONU YOLUMUZ”

Çöken kısmın 2 yıldır anayol gözüktüğünü ama kapalı olduğunu bildiren bina sakinlerinden Erdal Güreşçi ise, “Belediye yetkililerinden hiçbir parça başına gelip de önlem almadılar. Nasıl bir yaşam sürdüreceğiz? Hastamız olsa, herhangi bir aracın girme şansı yok görüldüğü gibi yolumuzda. Bu yolu bu şekilde aldıran da belediye, geriye doğru döndürecek olan da belediyedir. Kimsenin inşaatı ile ilgili bir sıkıntımız laf konusu yok. İnşaat mevzubahis yok, biz inşaatla ilgilenmiyoruz. Bizim ilgilendiğimiz tek konu yolumuz” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.