Savunma Sanayi Başkanlığı şimdi de Sürü İnsansız Deniz Aracı için harekete geçti! İlk testler yapıldı

Savunma Sanayi Başkanlığı şimdi de Sürü İnsansız Deniz Aracı için harekete geçti! İlk testler yapıldı

Savunma Sanayi Başkanlığı, ASELSAN tarafından yürütülen Sürü İDA projesindeki gelinen noktayı dünyaya duyurdu. Proje kapsamında daha önce geliştirilen ALBATROS-S Sürü İDA’dan daha sonra ailenin yeni ve daha büyük üyesi MİR İDA ASELSAN- Sefine Tersanesi iş birliğinde geliştirildi. İki İDA başta birlikte tayin yaptı.

“FARKLI GÖREVLERDE KULLANILACAK”

Projeye dair son gelişmeleri ifade eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, insansız deniz araçlarının sürü halinde farklı formasyonlar ve görevlerle kullanılmasını hedeflediklerini belirterek, bu kapsamda Sürü İDA’lara yeni yetenekler kazandırmaya devam ettiklerini açıklama etti.

“SÜRÜMÜZE MİR İDA’YI EKLEDİK”

İnsansız deniz araçlarını birkaç farklı koldan geliştirmeye devam ettiklerini kaydeden Demir, “Tıpkı İHA’larda yaptığımız gibi, İDA’ların da sürü halinde hareket ettiği projemize de bütün hızımızla devam ediyoruz. Bilindiği üzere daha öncesinde Sürü İDA projemizde ALBATROS-S İDA’larla 4’lü sürü denemesi yapmıştık. Bu sürünün daha da gelişmesi ve daha karmaşık kabiliyetleri içermesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Sürümüze yeni ve daha büyük zorlama olarak MİR İDA’yı ekledik. MİR İDA, manâlı faydalı yük taşımak ve ülkemiz için önemli bir kabiliyeti sahada göstermek için yürüttüğümüz diğer bir proje içerisinde geliştiriliyor.” dedi.

Türkiye'nin yeni insansız deniz aracı sahaya indi

“İKİ FARKLI İDA’NIN DENEMELERİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ”

Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Sürü Projemizde, sürü mimarisine yeni kabiliyet olarak birbirinden ayrı İDA’ların sürüye katılabilmesini ekledik. İki ayrı yükseklik ve kabiliyette İDA ile sahada denemesini başarılı şekilde gerçekleştirdik. İDA sürümüzü ALBATROS-S ve MİR İDA’lardan oluşturduk. Geliştirilen altyapı, herhangi bir İDA’nın sürü unsuru olarak eklenmesine veya sürüden ayrılmasına imkan sağlıyor. Incelemeler dahilinde çevresel farkındalık, seyir ve sezgi teknolojileri üstünde ayrıntılı etkinlikler icra ediliyor. Bambaşka sensörlerden alınan verilerle otomatik engel/nesne algılanması ve devingen manevra yapılabiliyor. Geliştirilmiş algoritmalar ile hayata geçirilen teknoloji bir uçtan bir uca İDA’lar arası devir paylaşımı icra ediliyor.

“YERLİ VE MİLLİ SİSTEMLERLE DONALTILDI”

Sürü yetenekli İDA’larımız, yerli ve ulusal benzersiz haberleşme sistemi, denetleme sistemi, çoklu ve yedekli haberleşme sistem mimarisi, GNSS karıştırması aşağı göreve devam edebilme gibi kabiliyetlere sahip. Dünyada sayılı ülkenin üstünde çalıştığı böylesine bir projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnanıyorum ancak İDA’lar, sürü halinde Mavi Vatan’ın korunmasında önemli operasyonel kabiliyetler sunacak. Projede öbür tahsis ve formasyonların denenmekte olduğu ikinci aşama faaliyetlerine devam edeceğiz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.