Şehre kurbanlık hayvan girişi 24 Haziran’da başlayacak

Şehre kurbanlık hayvan girişi 24 Haziran'da başlayacak

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi açıklamalarda yer alan İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Karaca, şehre kurbanlık hayvan girişinin 24 Haziran’da başlayacağını belirterek, vatandaşların izinli satış yerlerinden hayvanlarını almalarını ve izinli yerlerde kesim yapmalarını istedi.

BÜTÜN ÖNLEMLER ALINDI

Kurban yolculuğunun geldiği yerde başladığını dile getiren Karaca, “Oradaki il ve ilçe müdürlüklerimizde kontrolleri yapılıyor. Baytar afiyet raporuna dönüştürülüyor. Pasaportlarıyla beraber hareket ediyor.” ifadelerini kullandı.

Karaca, bu süreçte 300 baytar hekimin yanı sıra İstanbul Veteriner Hekimler Odası, jandarma, güvenlik ve belediye gibi ilgili kurumlarla sahada hummalı ortak bir egzersiz yürüteceklerini, halihazırda jandarma ve emniyetle birlikte yol kontrolleri yaptıklarını anlattı.

“AŞAĞI YUKARI AYNI SAYIYI BEKLİYORUZ”

Hayvan sayısıyla ilgili de herhangi bir problem olmayacağını aktaran Karaca, “Geçen yıl 74 bin civarında büyükbaş, 65-68 bin civarında küçükbaş hayvan kestik. az çok tekrar benzer sayıyı bekliyoruz. Onunla ilgili de yapılan sayımlarda, öngörülerimizde herhangi bir problem olmayacağını görüyoruz” dedi.

YAŞ TAYİNİ

Karaca, yaş kontrolleri konusunda içleri rahat etmeyen vatandaşlara görevlilerin yardımcı olacağını dile getirerek, “Dişten de yaş ödev olabilir. Biliyorsunuz oysa sığırlarda iki, keçilerde bir yaş doldurulması gerekiyor. Koyunlarda ise annesi dek olduğunda, 6 aylıktan daha sonra kesim olgunluğuna erişebiliyor.” ifadelerini kullandı.

KURBANLIK ALIMI VE KESİMİ

Kurbanlık alımı ve kesimi konusunda vatandaşlara uyarılarda yer alan Karaca, şunları kaydetti:

“Uyarımız şu, vatandaşlarımızdan kurban ibadetlerini yaparken can sıkıntısı yaşamamaları için Valilik Kurban Hizmetleri Komisyonunca izinlendirilmiş satmak yerlerinden hayvanlarını almaları, tekrar izinlendirilmiş yerde de kesim yapmalarını istiyoruz. Biz bunları internet sitelerimizden bildiri ediyoruz. Bu bildiri ettiğimiz yerlerde yaparlarsa şöyle bir avantajları var, biz bu yerleri nasıl belirliyoruz fazla önemli. İlgili belediyeler, tarım ve orman il, ilçe müdürlükleri ve çoğu kurumdan ortak kontrol heyetleri gidip burada yoklama ve denetimi yaptıktan daha sonra müsade veriyor. Ayrıca kurbanlık kesimi yapan şahıslar da kayda değer. Ehil kimselerin kesmesi pek manâlı fakat, deride et bırakmaması, derinin tuzlanması fazla manâlı.”

KÜPE NUMARASIYLA BÜTÜN BİLGİLERE ULAŞILABİLECEK

Ahmet Yavuz Karaca, pazarda kurbanlık seçerken dikkat edilmesi gereken hususlara da değinerek, “Vatandaşlarımız pazardan hayvan alırken kulak küpelerine bakacaklar, gözleri diri mi, mat mı, geviş getiriyorlar mı, kör topal olmayacak, kulaklarında herhangi bir sıkıntı olmayacak. Ağız burun akıntısı var mı, genel durumları nasıl onlara bakacaklar. üstelik bakanlığımızın internet sitesi var. Orada TÜRKVET diye bir sistem var. Bu programda hayvanın küpe numarasını girdiğinizde bütün bilgilere ulaşılacak.” şeklinde konuştu.

Sıcak havada et gizleme koşullarının önemine dikkati çeken Karaca, etlerin sıcak mevsimde kestikten daha sonra anında oda sıcaklığına soğuyana dek yayılmasını ve olası olduğunca çabuk bir şekilde pay edilmesi gerektiğini söyledi.

“ETLERİ UFAK PARÇALAR HALİNDE DOLABA KURMAK LAZIM”

Karaca, şöyle devam etti:”Etleri küçük parçalar halinde dolaba koymamız lüzumlu. Biz ne yapıyoruz, birincil kurbanı biz keselim, anında işi bitirelim, ya tatile, ya el öpmeye veya bayramlaşmaya gidelim diyoruz. Onu büyük kitleler halinde dolaba soktuğumuzda soğuyana dek içeride kızışma devam ediyor, et yeşillendi diye koşarak geliyorlar. O anda dondursanız da içeride mikroorganizma üremesi başlıyor. O yüzden yemeklik porsiyonlar halinde dolapta ya da dipfrizde muhafaza etmemiz gerekiyor.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.