Semaver şeklinde cami minaresi! Görenler inanamayıp tekrar bakıyor

Semaver şeklinde cami minaresi! Görenler inanamayıp tekrar bakıyor

Giresun’da yapımı 35 yıldır sürekli Yeşil Cami’nin semaver şeklindeki minaresi 4,5 yılda tamamlandı. Eynesil ilçesinde temeli 1987’de atılan Yeşil Cami, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilerek yapı ediliyor. İç kısmının tamamlanmasının arkasında 2012 yılında ibadete açılan caminin inşasında doğal taş dışarıda başka malzeme, süslemelerde ise boya kullanılmıyor.

Caminin semaver şeklindeki minaresini görenler bir daha bakıyor! Musluğu bile var

SEMAVER ŞEKLİNDEKİ MİNARE DİKKAT ÇEKİYOR

Caminin, taşların tek tek işlenmesiyle 4,5 yılda yapılan “semaver” şeklindeki minaresi ise dikkati çekiyor. Eynesil Bahtı Açık İşler Yapma ve Yaptırma Derneği Başkanı Ayhan Tufanoğlu, ecdada bedel olan bir eser ortaya çıkarmak istediklerini söyledi. aynı zamanda caminin inşaatında da çalışan taş ustası Tufanoğlu, taşları milim milim işleyerek camiyi yapı ettiklerini, bu nedenle inşaatın 35 yıldır devam ettiğini dile getirdi.

Caminin semaver şeklindeki minaresini görenler bir daha bakıyor! Musluğu bile var

“ÇOK ALINGAN HESAPLAR VAR”

Tufanoğlu, bu yıl caminin minaresini tamamladıklarını açıklama etti. Minarenin temelinin atılması ile en üstteki alemin takılması arasında 4,5 yıl geçtiğini anlatan Tufanoğlu, “Bu vakit zarfından yeşil taşımız ilçedeki Ören beldesinden, sarı taş Bayburt’tan, kırmızı taşları da Kürtün Deresi’nden suyun içinden çıkararak getirdik, işledik, yerine yerleştirerek minareyi tamamladık.” diye konuştu. Tufanoğlu, zamanın uzun sürmesinin işçiliğin yoğun olmasından kaynaklandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Fazla hassas, milimetrik hesaplar var. azami kabul edecek olduğumuz kusur payımız 2 milimetrenin üzerine çıkmaz, bu kusur oranı aştığında, hatayı toparlaması şiddet oluyor. O yüzden bir işçilik var. Zamanı hesapsızca, işin güzelliğini ortaya çıkarmak, sanatı konuşturmak için ince ve alingan bir alıştırma gerçekleştirdik. Mesela minarede kırmızı sarkıt taşı var. Her bir sarkıt taşı 3 günde ortaya çıktı. Sarı mukarnas taşları sıra yüksekliğine göre bazısı 5 günde, bazısı 7 günde ortaya çıkıyor.”

Caminin semaver şeklindeki minaresini görenler bir daha bakıyor! Musluğu bile var

“ÇAYIMIZI TANITMAK İSTEDİK”

Tufanoğlu, minarenin semaver biçiminde yapılmasına ilişkin, “Bu caminin temelinin atılmasında büyük emeği olan merhum Hacı Mustafa Eren Efendi, Ulu Cami’ye ( Kayseri’nin Bünyan ilçesindeki Yüce Cami) gidiyor, yanındakilere de ‘bizim yaptıracağımız camiye de böyle bir minare yapalım’ diyor, bu şekilde karar veriliyor.” dedi.

Eynesil’in çayıyla ünlü olduğuna dikkati çeken Tufanoğlu, “Burası nehir memleketi, 5 çay fabrikası var. Çayımızı tanıtmak, temsil etmek istedik. Semaverde çay içmenin de ayrı bir manası var, halk müziği semaverin etrafında bir araya geliyor. Bu açıdan da semaver iyi oldu.” ifadelerini kullandı. Ayhan Tufanoğlu, caminin şadırvan gibi bir takım bölümlerindeki çalışmaların ise devam ettiğini sözlerine ekledi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.