Siirt’te yer altından gelen gizemli sesler AFAD’ı harekete geçirdi

Siirt'te yer altından gelen gizemli sesler AFAD'ı harekete geçirdi

Merkez Meydandere köyünde yaşamış vatandaşların yaklaşık 2 haftadır yer altından ses geldiğini ve birkaç saniye süren sarsıntılar olduğunu ileri sürerek yaptığı başvuru formu üstüne 31 Temmuz’da köyde inceleme yapan AFAD’a benzer iddialarla bir başvuru da Akyayla köyünden geldi. Meydandere köyüne yaklaşık 3,5 kilometre uzaklıktaki Akyayla köyü muhtarı yaptığı başvuruda, 9 Ağustos’ta saat 23.30 sıralarında yer altından ses geldiğini ve birkaç saniyelik sarsıntı hissettiklerini belirterek, tahlil yapılması başvurusunda bulundu.

Yer altından gelen patlama sesleri bir ilimizi alarma geçirdi! AFAD'a başvurdular

“SANKİ EVİN KOLONLARI KIRILDI”

Akyayla köyü muhtarı Halit Aygün, AA muhabirine, evde yattığı sırada bir ses duyduğunu ve sarsıntı yaşandığını söyledi. “Güya evin kolonları kırıldı, o şekilde hissettim. Evlerin üzerimize düşeceğini sandık. Köylülerin tamamı hissetmiş, evlerinden dışarı çıktılar. bir daha olmayınca evlerimize geçtik” ifadelerini kullanan Aygün, daha önce benzer durumun Meydandere köyünde yaşandığını duyduklarını belirtti.

KAYNAĞININ TESPİT EDİLMESİNİ İSTİYORLAR

Aygün, üzüntü duyduklarını ve AFAD’a dilekçe yaptıklarını anlatarak, bu ses ve sarsıntının bir an önce kaynağının tespit edilmesini ve sorunun çözüme kavuşmasını istediklerini açıklama etti.

Yer altından gelen patlama sesleri bir ilimizi alarma geçirdi! AFAD'a başvurdular

GÖZLE GÖRÜLEN BİR ETKİSİ OLMADI

Köyde yaşamış vatandaşlardan Umayittin Aygün de daha önce iki kere hissettiği sarsıntının bu kez daha etkin olduğunu söyledi. Duyduğu sesin “patlama sesi”ne benzediğini dile getiren Aygün, deprem olduğunu düşündüklerini ancak evlerde herhangi bir çatlak, gözle görülen bir etkinin oluşmadığını belirtti.

Yer altından gelen patlama sesleri bir ilimizi alarma geçirdi! AFAD'a başvurdular

“KORKUTUCU BİR SESTİ”

Vefalı Aktı da balkonda ailesiyle sohbet ettikleri sırada ürkütücü bir sesle sarsıldıklarını anlattı. Böyle bir sesi daha önce hiç duymadığını gösteren Aktı, “Korkutucu bir sesti. Daha önce depremi yaşadım. Bunun depremle bir alakası olduğunu düşünmüyorum.” dedi.

Yer altından gelen patlama sesleri bir ilimizi alarma geçirdi! AFAD'a başvurdular

RAPOR HAZIRLADILAR

AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun ise daha önce yerbilim mühendislerinden oluşan bir ekiple Meydandere köyünde çözümleme yaptıklarını hatırlatarak, incelemeler sonucu hazırlanacak raporu yetkililere sunacaklarını belirtti.

Akyayla köyü muhtarının da aynı şikayetlerle kendilerine başvurduğunu anlatan Akkoyun, bu köyde de en kısa sürede analiz yapacaklarını bildirdi. Akkoyun, şunları söyledi: “Her iki köyümüz afete maruz bölgede yer alıyor. Meydandere köyü heyelan kütlesi üzerine, Akyayla köyü ise kaya düşme afetine maruz bir bölgede resmileşmiş. İki köyümüz de tarafımızca incelenmekte ve peşine düşüp takip edilmekte.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir