Slovenya lideri Pahor ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim

Slovenya lideri Pahor ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan: Atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor’u resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pahor ile anlaşmaların imza töreni sonrası iki taraflı basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Bu sene Türkiye ile Slovenya arasındaki diplomatik ilişkilerinin tesisinin 30. yıldönümünü kutluyoruz. Bugünkü görüşmelerimizde ikili ilişkilerimizi ayrıntılı şekilde ele aldık.

“11 YIL ÖNCE İMZALADIĞIMIZ UZLAŞMA ÇARPAN ETKİSİ YAPTI”

Ekonomi, ticaret, sanayi, bilim, teknoloji, ulaştırma öncelikle olmak üzere anında her alanda duyduğumuz memnuniyeti açıklama ettik. 11 yıl önce imzaladığımız stratejik ortaklık anlaşması çarpan etkisi yaptı. Geçtiğimiz yıl 2,3 milyar dolar seviyesine ulaştık. Reel potansiyelimizi hala bütün yansıtmayan rakamı daha da yukarı taşımayı hedefliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya lideri Borut Pahor ile görüştü: Savunma sanayiinde atacağız ortak adımlar var

“SAVUNMA SANAYİİNDE IKI TARAFLI ADIMLAR”

İki NATO müttefiki olarak özellikle savunma sanayi alanında atacağımız o kadar çok karşılıklı adım olduğu kanaatindeyim. Slovenya’da Karavanke Tüneli ve demiryolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından gurur duyuyoruz.

“DAYANIŞMAMIZ ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE DAHA DA GÜÇLENECEK”

Kıymetli dostumla Ukrayna ve Balkanlar’daki gelişmeler başta elde etmek üzere yöresel ve küresel meselelere ilişkin görüntü alışverişinde bulunduk. Barışçıl ilişkiler ve işbirliği, bölgesel uzlaşma ve istikrara büyük katkılar sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik ortaklık temelinde artan dayanışmamızın önümüzdeki dönemde Türkiye’nin AB’ye katılım süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum.

Cami ve İslam Kültür Merkezi’nin 2020 yılında faaliyete geçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Değerli dostumun camiyi ziyaret etmesi, kutlama etkinliklerine katılması örnek bir tutumdur.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya lideri Borut Pahor ile görüştü: Savunma sanayiinde atacağız ortak adımlar var

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arkasında Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor söz alarak şunları söyledi:

“Sevgili dostum ilk kez ben de sizlere bu nazik cümleleriniz için ülkem ve şahsım için teşekkür etmek isterim. Bu kibar misafirperverliğiniz için de teşekkürler. Bu resmi ziyarette güzel ülkenizde fiilen çok güzel ağırlandık.

Hem Slovenya hem Türk medyasına şunu söylemek isterim; bu 18. görüşmemiz. 2011’den bu yana stratejik ortaklık anlaşmasını imzaladık. Bu noktada Başbakan sıfatlarıyla öyle fazla hedefimiz vardı. Ticaretin 1 milyara artırılmasına hedefliyorduk. Bu sayı şimdi adeta iki katına ulaştı, hedeflerimizin de üstüne çıktı. Bugün ekonomi bakanının da huzurunda ben Slovenya hükümeti namına söyleyebilirim fakat, meslek komisyonu konferansı çalışmaya devam edeceğiz.

“SLOVENYA TAKDİRLERİNİ İLETMEK İSTİYOR”

BUNUNLA BIRLIKTE hesaplı ve siyasi işbirliğimizin daha da güçlendiriyor olacağız. Sevgili dostum, Slovenya bu noktada doğrusu takdirlerini iletmek istiyor. Türk şirketlerinin müteahhitlik projeleri tekrar tekrar vaktinde, vakitlice, daha önce hemfikir olunmuş fiyatlar dahilinde gerçekleştirilmiştir. Sizin şirketleriniz için AB genelinde referans oluyoruz.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ OLDU”

Saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ikili ilişkilerimizde çözemeyeceğimiz konu olmamıştır. Natürel ki görüş ayrılıklarımız olmuştur; ama diyalogla aşabilmeyi veya bunlarla yaşayabilmeyi düşünüyoruz. Gerçekten Türkiye ile ilişkilerimiz oldu. Slovenya halkının büyük çoğunluğu fiilen Türkiye ile olan işbirliğimizi çok olumlu değerlendiriyor.

Bu noktada baş başa uzun süreli görüşmelerimiz için keza de bu noktada Ukrayna savaşı, Batı Balkanlar’daki konuları ele alma şansımız oldu. Sayın Cumhurbaşkanına teşekkürlerimi iletmek isterim. Ukrayna savaşından, sonuçlarından bahsettik. Slovenya saygın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’nin aracılık görevini takdir edilmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Slovenya lideri Borut Pahor ile görüştü: Savunma sanayiinde atacağız ortak adımlar var

“ERDOĞAN, BATI BALKANLAR’A İLGİ GÖSTERİYOR”

Masum kişilerin acı çekmemesi için arabuluculuk söz konusu, adil ve dostça diyaloğun başlatılması laf konusu. Batı Balkanlar laf konusu olduğunda 19. kere her yerde bir araya gelmek konusunda karar verdik. Eylül soyunda BM Genel Kurulu’nun oturumlarında bir araya gelmeye karar verdik. Sırbistan, Kosova, Bosna, Hırvatistan gibi Balkan ülkelerini ziyaret söz konusu. Ben de o zirveye ev sahipliği yapıyor olacağım.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanının Batı Balkanlar’a alaka gösterdiğini biliyorum, kendisine bilgeliği için teşekkür ediyorum. Fırsatları ve zorlukları görebiliyoruz. Ukrayna savaşı yüzünden gözden kaçırılabilecek fırsatları da görebiliyoruz. Bu savaş beklenenden uzun sürerse, buradaki kan basıncı güneye, Balkanlara da inebilir. Bölgedeki tüm ülkeler ve liderlere şunu anlatmak isterim; bu alan barışma, emniyet, refahı adalet ediyor.

“BİZLER MÜTTEFİKİZ”

Türkiye dostlarımızdan bir adam başına. Manâlı dostlarımızdan biri olmasından dolayı hoşnutluk duyuyorum. Türkiye ve Slovenya’nın farklılıkları da var fakat bu dostluğu kurabilmiş olmamız fiilen misal teşkil eden bir şart. Sizlere bir kere daha çözüm arayışınız için, Finlandiya ve İsveç’in girişimleri için teşekkür ediyorum. Bizler müttefikiz, burada NATO’nun Ukrayna savaşı esnasında ne değin kayda değer olduğu bir defa daha kanıtlanmış durumda. Çok teşekkür ederim konut sahipliğiniz için.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir