Son Dakika! 3 milyondan fazla adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan TYT sona erdi

Son Dakika! 3 milyondan fazla adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk oturumu olan TYT sona erdi

Ölçme, Seçme ve Atama Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa’da düzenlenen, 3 milyon 234 bin 409 namzet ile rekor başvurunun yapıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Tatminkarlık Testi (TYT) başladı. Imtihan saat bütün 13.00’te sona erdi.

165 DAKİKA SÜRDÜ

2022-YKS dahilinde saat 10.15’te başlayan TYT’de adaylara, soruları yanıtlamaları için geçen yıllara tarafından 30 dakika ilave süre verilecek. TYT adaylarının Türkçe Testi’nde 40, Sosyal Bilimler Testi’nde 20, Temel Matematik Testi’nde 40, Fen Bilimleri Testi’nde 20 soru olmak üzere 120 soru için 165 dakika süreleri oldu.

3 MİLYONDAN ARTI NAMZET KATILDI

81 ilde ve Lefkoşa’da düzenlenen, 3 milyon 234 bin 409 aday ile rekor başvurunun yapıldığı TYT, 10 bin 537 binada, 180 bin 601 salonda uygulanacak. TYT oturumunda 521 bin 191 kişi görev alacak. Her imtihan merkezinde minimum bir almak üzere YKS’de 208 sınav merkezinde yalnızca engelli adaylar için toplam 309 yapı ayrıldı. Bu binalarda engel gruplarına tarafından oluşturulan tekli ve toplu salonlarda TYT’ye 12 bin 545 engelli aday girecek.

NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİ AÇIK

Adaylar, saat 10.00’dan sonra imtihan binalarına alınmadı. T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. kimlik numarası ve resim bulunmayan adaylar için il ve ilçe nüfus müdürlükleri imtihan günleri açık bulunduruluyor. Sınavlarda, maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmadı, sınav binası girişlerinde adaylara yalnızca dezenfektanlı mendil verildi. Imtihan görevlileri ve adaylardan isteyenler, kendi maskeleriyle sınava geldi.

Kovid-19 artı durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü imtihan günü atandıkları imtihan binası girişindeki görevlilere teslim eden adaylar, sınav binasında yalnızca Kovid-19 fazla durumu olan adaylar için hazırlanan protez imtihan salonlarında sınava alınacak.

YARIN DA DEVAM EDECEK

YKS 2. oturum AYT (Bölge Tatminkarlık Testi) 19 Haziran’da 10.15’te başlayacak. Imtihan süresi 180 dakika olacak. YKS 3. oturum YDS (Yabancı Dil Testi) ise 19 Haziran’da 15.45’te başlayacak. Sınav 120 dakika sürecek.

SINAV PUANI BARAJ UYGULAMASI KALDIRILDI

Bu yıl YKS’de SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde imtihan puanının hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı ile atama puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan imtihan puanı barajı uygulaması kaldırıldı.

Bu düzenlemeyle üniversite sınavına giren ve puanı hesaplanan bütün adaylar, üniversite tercihi yapabilir ışık halkası gelecek. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan bütün adaylar için ortaöğretim başarı puanı eklenerek yatırma puanı hesaplanacak. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yatırma puanıyla puan üstünlüğüne göre yerleşme imkanı elde edecek. TYT imtihan puanının hesaplanması için temel matematik testi veya Türkçe testinden 0,5 veya daha fazla çiğ puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek. TYT puanı olmayan veya TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ya da YDT’ye girmiş olsalar da SAY, LAF, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak.

2022 YKS’den itibaren özel kabiliyet sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanması gerekecek. Ayrıca özel kabiliyet sınavında taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise minimum kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversiteler karar verecek.

BAZI PROGRAMLARDAKİ “BAŞARI SIRASI KOŞULU” UYGULAMASI SÜRECEK

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih olabilmek için gerekli olan asgari başarı sırası koşulu uygulanması sürecek.

Buna göre, bu yılki hukuk programlarına koyma işlemlerinde EA minimum 100 bininci, mühendislik programlarına atama işlemlerinde SAY en az 300 bininci, mimarlık programlarına yatırma işlemlerinde SAY en düşük 250 bininci, tıp programlarına atama işlemlerinde SAY en düşük 50 bininci, öğretmenlik programlarına atama işlemlerinde ilgili puan türünde en düşük 300 bininci, eczacılık programlarına sıralama işlemlerinde SAY asgari 100 bininci, diş hekimliği programlarına atama işlemlerinde SAY asgari 80 bininci elde etmek gerekecek.

YKS sonuçları, 20 Temmuz’da açıklanacak.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.