Son Dakika: HSK yaz kararnamesi tamamlandı! 33 ile yeni başsavcı atandı, 5426 hakim ve savcının görev yeri değişti

Son Dakika: HSK yaz kararnamesi tamamlandı! 33 ile yeni başsavcı atandı, 5426 hakim ve savcının görev yeri değişti

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi’nin yaz kararnamesi toplantısı saat 11.30’da başladı. Takriben 8 saat süren toplantının peşinde yargıdaki tayin değişiklikleri kamuoyu ile paylaşıldı.

5 BİNDEN FAZLA HAKİM VE SAVCININ ATAMA YERİ DEĞİŞTİ

HSK göre hazırlanan 2022 adli ve yönetimle ilgili sanki başlıca kararnamesi ile 5075 adli yargı, 351 ise yönetimsel yargıdan edinmek üzere toplam 5426 etken ve savcının tahsis yeri değiştirildi.

33 İLİN BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

HSK’nin duyurduğu kararnameye kadar, 33 il başsavcısı değiştirildi. Yeni kurulan 3 bölge adliye mahkemesine başsavcı atandı. 3 bölge adliye mahkemesinin başsavcısı değişti. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirildi. Antalya Başsavcısı Halil İnal, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na, İstanbul Başsavcı Vekili Galibiyet Koç, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz Kayseri Başsavcılığı’na, Yargıtay Savcısı Ali Yeldan ise Kayseri Başsavcılığı’na atandı. Yine Bitlis, Karaman, Muğla, Balıkesir ve Van’ın da arasında bulunduğu fazla sayıda ilin başsavcısı değiştirildi.

KADIN İL BAŞSAVCISI SAYISI 2’YE ÇIKTI

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına atanırken, Beyşehir Cumhuriyet Başsavcısı Tuba Ersöz Ünver Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcısı oldu.

HSK 1. DAİRE BAŞKANI MESLEKTAŞLARINI TEBRİK ETTİ

HSK Birinci Daire Başkanı Halil Koç, sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımla meslektaşlarını yeni tayin yerlerinden dolayı tebrik etti. Koç, “Hakimler ve Savcılar Kurulu 1. Dairesi olarak, 2022 Yılı Adli ve İdari Adalet Asıl kararname çalışmalarını tamamlamış olup birazdan HSK internet sitemizde yayımlanacaktır. Meslektaşlarımızın yeni görevlerini tebrik eder, başarılar dilerim. Şanslı olsun.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.