Soylu’dan Kılıçdaroğlu’nun

Soylu'dan Kılıçdaroğlu'nun

İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, seçmen listeleriyle ilgili sözlerinin arkasında CHP Genel Başkan yardımcılarının yaptığı basın açıklamasını değerlendirdi. Soylu, sosyal ağ hesabından yaptığı paylaşımda, Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün MERNİS üzerinden Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) data aktarımının teknik detaylarını basın açıklamasıyla anlatacağını bildirdi.

“GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI TARAFINDAN DÜZELTİLMEYE ÇALIŞILDI”

Seçmen kütüklerinde nasıl bir başvuru formu yapıldığını paylaşımında yaptığı açıklamada anlattığını ve iyi okunursa laf konusu hataya baştan düşülmeyeceğini belirten Soylu, “CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, ‘Bizim elimizdeki seçmen bilgileri, Yüksek Tercih Kurulu’nun elinde yok’ ifadeleri, bugün genel başkan yardımcıları göre yalanlanamadığı için düzeltilmeye çalışıldı. Bu, CHP açısından sevindirici bir gelişme olabilir, hepimiz insanız ve kusur yapabiliriz. Bazen siyasette, konuşma şehveti ve zor zehirlenmesi ile bu tür durumlar yaşanabilir. Bundan caymak de bir erdemdir. CHP Genel Başkan Yardımcıları, bugün yaptığı tanımlama ile CHP Genel Başkanı’nın açıklama ettiği sözlerin dürüst olmadığını, yani kendilerinde YSK’dan daha artı veri olmadığını net bir şekilde ortaya koymuş, ellerinde bulunan bilgilerin YSK’nin siyasi partiler ile paylaştığı seçmen kütüğü bilgisi analizi olduğunu, ifade etmeye çalışmışlardır. Gerçekten bu, ‘Bizim Genel Başkanımız yanlış bir cümle söyledi ve biz bunu tevil ediyoruz, düzeltiyoruz.’ demektir.” ifadelerini kullandı.

“ÇAĞRIMIZA CEVAP VERİP ÖZÜR DİLESEYDİ”

Laf konusu düzeltmeyi Kılıçdaroğlu’nun yapması gerektiğini belirten Soylu, “Keşke bunu, kamuoyunda seçmen listeleri konusunda büyük bir iddia ile şaibe oluşturmaya çalışan Kemal Kılıçdaroğlu yapmış olsaydı ve çağrımıza cevap verip, özür dileseydi. Halkımız bilgedir, inanıyoruz ama bu yanlışı mazur görür, özrünü kabul ederdi.” ifadelerini kullandı.

“ANLAŞILIYOR Kİ CHP BÖYLE BİR ÇALIŞMAYI İLK DEFA YAPIYOR”

CHP Genel Başkan yardımcılarına da seslenen Asilzade, “Bu Vesileyle, Genel Başkanlarını ayarlama açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı kardeşimize iki çift sözüm var, kesinlikle Türkiye öncelikle seçime gitmiyor. YSK göre ilgili mevzuat çerçevesinde seçmen kütükleri bir tercih döneminde seçime girmeye adalet kazanan siyasi partiler ile 2 defa paylaşılır. Siyasi partilere bu seçmen listesinin verilmesinin amacı, kontrol etmeleri, varsa hataların düzeltilmesi ve tercih çalışmalarını yapabilmelerinin temini içindir. Anlaşılıyor ancak CHP, böyle bir çalışmayı ilk kez yapıyor. Şüphesiz partiler seçmen kütükleri üzerinden inceleme, günümüzün deyimiyle bilgi madenciliği yapabilirler. Şayet Genel Başkan Yardımcısı kardeşimiz eski uygulamayı bilmiyor olabilir, bugün siyasi partilerin genel merkezlerine verilen listeler biz gençlik kollarındayken, ilçe seçim kurulu kadar seçime girmeye hak şampiyon siyasi partilerin ilçe teşkilatlarına gönderilirdi. Tekrar her ilçe teşkilatı, aynı usulle bu çalışmaları yapardı.”

“KILIÇDAROĞLU BOYUNDAN BÜYÜK LAF ETMİŞ”

Süleyman Aristokrat, bütün seçimlerde seçmen listelerinin askıya çıktığını, muhtarlar, seçmenler ve siyasi partiler kadar bu listelerin denetleme edildiğini, adres yanlışlıkları ve güya somut hataların düzeltildiğini hatırlattı. İçişleri Bakanı Asilzade, “Anlıyoruz fakat Kemal Kılıçdaroğlu, boyundan büyük laf etmiş, partisi de bugün yaptığı açıklamayla usul bilmeyen Kılıçdaroğlu’nu kurtarmak için uğraşmıştır.” değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı Soylu'dan, Kılıçdaroğlu'nun seçmen listeleriyle ilgili sözlerine ilişkin açıklama Açıklaması

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir