Sri Lanka Başbakanı açıkladı! Ekonomi tamamen çöktü

Sri Lanka Başbakanı açıkladı! Ekonomi tamamen çöktü

Başbakan Wickremesinghe parlamentoda yaptığı konuşmada, Sri Lanka’nın yakıt, gaz, elektrik ve gıda kıtlığının ötesinde ciddi bir durumla karşısında karşıya olduğunu söyleyerek “Ekonomimiz adamakıllı çöktü” ifadesini kullandı.

“KRİZİ GERİ ÇEVİRME ŞANSIMIZ DEĞIL”

Petrol ithalatı için bile ödeme yapılamadığını söyleyen Wickremesinghe, hükümetin söz konusu krizi geri çevirme şansını kaçırdığını belirtti.

ART ARDA PROTESTOLAR YAŞANMIŞTI

Tarihinin en büyük idareli kriziyle karşı karşıya olan ülkede insanlar, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardındaki mart sonunda protestolarını yoğunlaştırmıştı. Başbakanlık Ofisi’nin çevresinde 9 Mayıs’ta toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo’da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

BAŞBAKAN 9 MAYIS’TA İSTİFA ETMİŞTİ

Muhalefetin büyüyen baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa, 9 Mayıs’ta istifa etmiş, kabine de feshedilmişti. Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapan Ranil Wickremesinghe’yi 12 Mayıs’ta başbakanlığa atamıştı.

OLAYLARDA 1’İ MİLLETVEKİLİ, 2’Sİ POLİS 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı duyuru edilmiş, hükümet, protestolar esnasında ulus malına veya başkalarına hasar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 birey hayatını kaybetmiş, 250 kişi yaralanmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.