Süper Lig takımlarının yeni sezon gelirleri ortaya çıktı! Kazançlar 4 büyükleri tatmin etmeyecek

Süper Lig takımlarının yeni sezon gelirleri ortaya çıktı! Kazançlar 4 büyükleri tatmin etmeyecek

Yeni sezonda Süper Lig’de takımların kasasına girecek rakamlar kesin oldu. 2022-2023 sezonunda en kayda değer gelir kalemlerinden biri yayınlama hakları olacak.

KULÜPLERE 2 MİLYAR 200 MİLYON LİRA DAĞITILACAK

Yayınlama bedelinde geçen sezonlara oranla düşüş meydana gelse de bilhassa Anadolu kulüpleri için bu kalem, yaklaşık olarak can suyu niteliği taşıyor. Yayıncı kuruluşla yapılan sözleşmeye göre 2022-23 sezonunda kulüplere 2 milyar 200 milyon lira dağıtılacak.

YAYIN GELİRİNDEN HER BİR TAKIM 33 MİLYON 416 BİN LİRA KAZANACAK

Yayınlama gelirinde, Türkiye Futbol Federasyonu ve daha aşağı liglere ayrılan pay çıktıktan daha sonra yüzde 37’lik kısım her takıma eşit oranda dağıtılıyor. Bu çerçevede ligde bulunan 19 takımın herkes 33 milyon 416 bin lira alacak. Yayın gelirinin yüzde 46’lık kısmı performansa tarafından paylaştırılıyor. Buna kadar takımlar, alacakları her galibiyette 2 milyon 300 bin lirayı kasasına koyacak. Beraberlik halinde ise bu ödül yarıya inecek.

HER ŞAMPİYONLUK İÇİN 2 MİLYON 860 BİN LİRA

Geçmiş yıllarda şampiyon olan takımlar için yayın gelirinden yüzde 11’lik pay ayrılıyor. Bu Nedenle takımlar, elde ettikleri her üstünlük için 2 milyon 860 bin liralık ödülün sahibi olacak.

ŞAMPİYONLUK ÖDÜLÜ 33 MİLYON 200 BİN LİRA

Yayınlama gelirinin yüzde 6’lık kısmı, yeni sezonda ilk altı sırayı alacak takımlara dağıtılacak. Şampiyonluğa uzanacak takım bu kalemden 33 milyon 200 bin lira kazanacak. Lig ikincisinin 26,5 milyon lira alacağı sezonda, üçüncü takım 19,9 milyon lira, dördüncü takım 13,2 milyon lira, beşinci takım 6,6 milyon lira ve altıncı takım da 3,3 milyon lirayla ödüllendirilecek.

ŞAMPİYON OLAN TAKIM 7 İLA 11 MİLYON EUROYU KASASINA KOYACAK

Şampiyon olacak takımın 30 maç kazandığı varsayılarak yapılan hesaplamada (son 5 sezonun başarı ortalaması 27), kazanılacak toplam ödül 7 ila 11 milyon euro. Aradaki 4 milyon euroluk sapmanın gerekçesi ise yayınlama gelirindeki şampiyonlar payı.

ANADOLU KULÜPLERİ İÇİN BÜYÜK YÜK TAŞIYOR

Geçmişinde 22 lig şampiyonluğu bulunan Galatasaray, önümüzdeki sezonda 30 maçlık galibiyetle kazanan olursa 198 milyon lira gelir elde edecek. Bu kazancın bugünkü döviz kuruyla karşılığı takriben 10,8 milyon euro. Benzer şekilde yapılan hesaplamaya kadar Fenerbahçe 10,38 milyon euro, Beşiktaş 9,9 milyon euro, Trabzonspor da 8,5 milyon euro kazanabiliyor. Ligde daha önce üstünlük yaşamayan bir takımın mutlu sona ulaşması halinde ise ödül miktarı 7,4 milyon euro. Bu çerçevede laf konusu rakamlar, Anadolu kulüpleri ciddi manada önem arz etse de yüksek maliyetli kadrolara sahip “dört büyükler” için beklentilerin ve giderlerin fazla altında kalmaktadır.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.