Tahıl koridoru konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1 hafta 10 gün içerisinde görüşmeleri yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız

Tahıl koridoru konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan: 1 hafta 10 gün içerisinde görüşmeleri yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak bugün Türkiye’ye devlete ait ziyarette bulunmak üzere Ankara’ya geldi. İki ülke arasında yapılan yükseklik sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Mario Draghi ile iki taraflı bastın toplantısı düzenlendi ve 9 uzlaşma imzalandı.

“YÖRESEL KONULARI GÖRÜŞTÜK”

Basın toplantısında konuşan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Geçen ay Toscana bölgesinde gerçekleşen ve 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği helikopter kazası ardından İtalyan makamlarınca gösterilen iş birliği için teşekkür ediyoruz. İş birliği imkanlarının geliştirilmesi üstünde durduk. Bölgesel, küresel konularda gösterme alışverişinde bulunduk. Birçok alanda ilişkilerimizin kurumsallaşmasını pekiştirecek dokuz anlaşmayı imzaladık.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tahıl koridoru açıklaması: 1 hafta 10 gün içerisinde görüşmeleri yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız

“25 MİLYAR DOLAR EŞİĞİNİ AŞACAĞIZ”

Idareli ve ticari ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Ticaret hacmimiz geçen yıl yüzde 34’lük artışla 23 milyar doların üstüne çıktı. İkili ticaretimizin bir özelliği de dengelenmiş olması. Mevcut rakamlar bu sene 25 milyar dolar eşiğini rahatlıkla aşacağımızı gösteriyor.

“SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ AYRI TARTMA TAŞIYOR”

Üçüncü görüşme ve iş forumunu sene içerisinde düzenlemenin yararlı olacağı konusunda mutabıkız. Şirketlerimizi işbirliklerini artırmaları ve karşılıklı yatırımlarda bulunmaları yönde teşvik etmeye devam edeceğiz. Askeri meslek birliği ve savunma sanayi iş birliğimiz bambaşka bir ehemmiyet taşıyor.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda krizinin çözümünde rol oynayacak tahıl koridoru için tarih verdi

“ORTAK PROJELERLE GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Gündemimizde terörle mücadelede de meslek birliği olarak ayrıca önemli yer tutuyor. İtalya’dan beklentilerimizi değerli dostumla ikili görüşmede paylaştım. Sayın Başbakan ile göçün idaresi ve yasadışı göçle çaba konularını ele aldık. Bu alanda istişareler ve ortak projelerle yükseltmek istiyoruz.

“TÜRK-İTALYA ÜNİVERSİTESİ KURULACAK”

Halklarımız arasındaki yakın ilişkilerin pekiştirilmesini teminen eğitim ve kültür alanında atılabilecek adımları görüştük. Türk-İtalya Üniversitesi’nin kurulması girişimi bunların içinde en önemlidir. İtalya’nın Türkiye-AB ilişkilerindeki desteği için kendilerine teşekkür ettik. Bu aşamada Türkiye’nin üyelik perspektifinin güçlendirilmesi esastır. Bu desteğin güçlenerek devam edeceğine inanıyorum. Bilhassa de zirve vesilesiyle Ukrayna krizini ayrıntılı bir şekilde ele aldık.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda krizinin çözümünde rol oynayacak tahıl koridoru için tarih verdi

“10 GÜN İÇİNDE NETİCEYE ULAŞMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Rusya ile Ukrayna’nın görüşme sürecine geri dönülmesi, tahıl ile ilgili BM planıyla manzara alışverişinde bulunduk. Libya ilk olarak olmak üzere diğer bölgesel meseleler hakkında bakış alışverişinde bulunduk. İtalya enerji alanında kayda değer bir ortağımızdır. Karadeniz’deki Sakarya gaz sahasında meslek birliğimiz dahil enerji güvenliğine dair ortak proje ve çıkarlara değindik. Karadeniz’de tahıl koridoru için bir hafta 10 gün içerisinde görüşmelerimizi yoğunlaştırıp neticeye ulaşmaya çalışacağız.

“SAMP-T KONUSUNDA İMZA AŞAMASINA GELELİM İSTİYORUZ”

SAMP-T bizim için doğrusu üç ülke aralarında İtalya, Fransa, Türkiye arasında büyük ağirlik arzediyor. En son NATO Zirvesi’nde sayın Macron ile konuyu etraflıca ele aldık. Sayın Draghi ile bu konuyu konuşacağım dediler. Bugünkü ikili görüşmemizde de konuyu tekrar ele aldık. Savunma bakanlarımız da ele aldılar. Bir lahza önce SAMP-T konusunda imza aşamasına gelelim istiyoruz. Bizim savunma sistemlerimiz içinde bu büyük tarti talep ediyor. Bu konuyla zaten sayın Başbakanla mutabakatımız bütün. Aynı şekilde Macron’la mutabakatımız var.

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda krizinin çözümünde rol oynayacak tahıl koridoru için tarih verdi

“İNSANLARI DENİZLERDEN TOPLUYORUZ”

Bilhassa (mültecileri Ege ve Akdeniz’de geri itme) çabalarında, gayretinde maalesef Yunanistan, bundan böyle Avrupa’dan öte, yani Yunanistan İtalya için risk arzetmeye başladı. Geri itmelerde, yamalı göçteki o millet nereye doğru sığınmaya çalışıyor? İtalya’ya doğru sığınmaya çalışıyor. Biz geri itmelerde elimizden gelen gayreti göstererek bu insanları denizlerden topluyoruz, kurtarmaya çalışıyoruz. Aynı bezginlik İtalya’nın da başında var. Bu konuda sayın Draghi’nin düşüncelerini almak isterim.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.