Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody’s, Suriye’ye operasyon öncesi Türkiye’nin kredi notunu düşürdü

Terör devletine karşı büyük mücadele! Moody's, Suriye'ye operasyon öncesi Türkiye'nin kredi notunu düşürdü

Türkiye, terör koridorunu adamakıllı yok etmek için Suriye’nin kuzeyine yönelik askeri hazırlıklarına sürat vermişti. Moody’s, Türkiye ekonomisine ilişkin takvim dışı değerlendirmeye gitti. Kredi sınıflandırma kuruluşundan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B2″den “B3″e düşürüldüğü, kredi notu görünümünün “negatif”ten “uyuşuk”a çevrildiği bildirildi.

ENERJİ FİYATLARINDA BASKI OLDUĞU VURGULANDI

Açıklamada, Türkiye’nin dış pozisyonunun bilhassa artan enerji fiyatlarının bir sonucu olarak beklenenden daha fazla zorlama aşağıda olduğu aktarıldı.

BU YIL YÜZDE 4,5 BÜYÜME BEKLENİYOR

Küresel ortamın daha engebeli ülkü geldiği açıklanmış açıklamada, ülke ekonomisinin bu sene yüzde 4,5 ve gelecek sene yüzde 2 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Moody’s, mayıs ayında yayımladığı tahminlerde, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek sene yüzde 4 büyüyeceğini öngörmüştü. Daha önce takviminde Türkiye için değerlendirme tarihi 27 Mayıs olarak belirli Moody’s, bu tarihte ülkenin kredi notuna ilişkin güncelleme yapmamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ: KIYMETİ YOK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 yıl önce yaptığı bir konuşmada kredi sınıflandırma kuruluşlarını eleştirmişti. Erdoğan, not indirimi hakkında “Puanlamalarınızın değer-i harbiyesi değil.” demişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir