Trafik sigortası primlerine yüzde 20’ye kadar zam yapıldı! İşte yeni tarifeler…

Trafik sigortası primlerine yüzde 20'ye kadar zam yapıldı! İşte yeni tarifeler...

Devlete Ait Gazete’de yayımlanan kararla, trafik sigortası primlerine eylül ayından geçerli almak üzere yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere en fazla primler; ağustos ayında uygulanan vasıta grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine tarafından otobüsler, kamyon ve cazibeli araç gruplarında yüzde 10, diğer vasıta gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

KAZA YAPMAYAN SÜRÜCÜYE DAHA AZ İNDİRİM

Düzenlemeyle kaza yapmayan sürücüler için uygulanan indirim oranları düşürüldü. Uzun süredir kaza yapmayan yedinci basamaktaki sürücülere uygulanan indirim oranı yüzde 45’ten 42’ye, altıncı basamaktaki indirim oranı yüzde 30’dan yüzde 22’ye, beşinci basamaktaki indirim oranı da yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü.

Hasar yapan sürücülerin primlerindeki çoğalma oranları ise aşağı çekildi. Birinci basamakta yüzde 150 olan artırım oranı yüzde 135’e, ikinci basamakta yüzde 100 olan artırım oranı yüzde 90’a, üçüncü basamakta yüzde 50 olan artırım oranı da yüzde 45’e indirildi.

SİGORTA ŞİRKETLERİNE YAPTIRIM

Düzenlemeye tarafından, gerekli trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya bütün sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve onarım yetkisi 3 günden az 30 günden artı olmamak üzere geçici olarak durdurulabilecek. Kaçınmanın devam etmesi halinde bu süreler iki katına dek arttırılabilecek ya da öteki tedbirler uygulanabilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Teftiş Kurumu (SEDDK), poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedbir kararını, ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak devlete ait internet sitesinde bildiri edebilecek.

TRAFİK SİGORTASI TARİFELERİ

Sigorta primleri 7 basamakta belirleniyor. İlk kere trafik sigortası yaptıranlar 4. basamaktan başlıyor. Hasarsızlık indirimi veya zarar artırımı tarifeleri de 4. basamak baz alınarak belirleniyor.

İşte yeni düzenlemeyle araba için gerekli trafik sigortası tarifesi (Eylül tarifesi)

1. Basamak: 9.301 TL2. Basamak: 7.520 TL3. Basamak: 5.739 TL4. Basamak: 3.958 TL5. Basamak: 3.562 TL6. Basamak: 3.087 TL7. Basamak: 2.296 TL sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir