Tüm dünyada heyecan yaratan çalışma! Hücrelerini ölümden 1 saat sonra yeniden canlandırdılar

Tüm dünyada heyecan yaratan çalışma! Hücrelerini ölümden 1 saat sonra yeniden canlandırdılar

Bilim insanlarının ölüm hakkındaki araştırmaları sürat kesmeden devam ediyor. Konuyla ilgili herkesi heyecanlandıran son haber Amerika Birleşmiş Devletleri’nden geldi.

Hakemli bilimsel dergi Nature’da yayımlanan çalışmada hayvanların ölümünden tam bir saat sonra kan dolaşımı ve öteki gözenekli olan işlevler eski haline getirilebildi.Bu galibiyet OrganEx adlı yeni bir sistem doğru mümkün oldu. Domuzlar bir pompa, filtre ve akıcı akışkan sistemine sahip bu cihaza bağlandı.

OKSİJENİN YENİDEN DOLAŞIMI SAĞLANDI

Independent’te yer alan habere tarafından sistem, kalbin durmasından sonradan hücreleri ve bazı organları koruyarak oksijenin ölü hayvanın vücudunda bitmiş dolaşmasını sağladı. Bu sayede organlar canlı tutulabildi. OrganEx sistemi, ölü domuzların damarlarına kanla karıştırılmış perfüzat adı bahşedilen bir değişken pompaladı. Perfüzat, hemoglobin proteininin sentetik bir formunu ve hücreleri korumaya ve kan pıhtılarını önlemeye asistan olan öteki birkaç alaşım ve molekülü içeriyordu.

“SAATLER SONRA BİLE ÇALIŞTILAR”

Hayvanların OrganEx’e bağlanmasından 6 saat sonradan bile kalp, karaciğer ve böbrek dahil edinmek üzere birçok bölgede kayıtlı esas gözenekli olan işlevlerin etkin kaldığı görüldü.

Bu son teknoloji daha da geliştirildiğinde insan organlarının daha uzun süre korunmasını sağlayabilir ve organ nakli bekleyen birçok insanın prosedürden yararlanması mümkün olabilir. Araştırma ekibinin lideri Dr. Nenad Sestan, “Bu hücreler, artık çalışmamaları gereken andan saatler sonra bile çalışıyor” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir