Türk araştırmacıların çalışması umut vadediyor! Kanserli hücreyi yok edecek ilaç çalışması tüm hızıyla sürüyor

Türk araştırmacıların çalışması umut vadediyor! Kanserli hücreyi yok edecek ilaç çalışması tüm hızıyla sürüyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Pendik’te yer alan Teknokent İstanbul’u ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Oktay’a ziyaretinde Teknopark İstanbul Idare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, Teknopark Genel Müdürü Bilal Topçu, yönetim kurulu üyeleri, araştırma geliştirme firması yetkilileri ve girişimciler eşlik etti.

MAHSUL VE HİZMETLERLE İLGİLİ BİLGİ ALDI

Oktay, burada teknopark içindeki araştırma geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü kuluçka merkezinde girişimcilerden mahsul ve hizmetler hakkında bilgi aldı. Teknopark İstanbul Mesleki Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri olan Siber Akıncılar ile de sohbet eden Fuat Oktay, Siber Akıncılardan Ömer Faruk Sönmez’den bir firmanın nasıl yazılım açığını bulduklarını anlattığı hikayesini dinledi. Firmalar sunum yaparak geliştirdikleri ürün ve yazılımları anlattı.

Türkiye dünyaya umut olacak! Kanserli hücreyi yok edecek ilaç için geri sayım

“424 AR-GE FİRMAMIZIN OLDUĞU BİR MERKEZ”

Ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan Oktay motive etmek için geldikleri Teknopark’tan motive olarak ayrıldıklarını söyleyerek, “Rakamlara baktığımızda 424 AR-GE firmamızın olduğu bir merkez. ve 8 bin 259 AR-GE personelimiz, yani mühendisimizin çalıştığı bir merkezimizden bahsediyoruz. Halihazırda da 2 bin 800 projemiz tamamlanmış ve yine devam eden projelerimiz var. Bunların içerisinde 850. Kuluçka merkezimiz var. Bilhassa gençlerimize, bilhassa fikri ve projesi olan insanlarımıza ben bunu nasıl hayata geçirebileceğim hiçbir şey bilmiyorum diyenlerin geleceği ve açıklanmış bir filtreden geçtikten sonradan bir kalifiye zihin ve proje kalifiyedir aşamasına geldikten sonrasında içeriye alınan bir merkez ancak buradan takriben şu belli başlı değin 300 tane firmamız çıkmış durumda” diye konuştu.

Türkiye dünyaya umut olacak! Kanserli hücreyi yok edecek ilaç için geri sayım

“FAZ 1 AŞAMASINA GELEN İLAÇLARIN BURADA ÇALIŞILDIĞINA ŞAHİT OLDUK”

Oktay, “İlaç firmalarımızı yakinen gördük. Bilhassa kanser araştırmalarında ve akciğer kanseri karşın çalışmaların aşama 1 aşamasına gelen ilaçların burada çalışıldığına tanık olduk. Ve şans olursa da 2023 itibariyle de safha 2 aşamasına gelen ilaçlar fakat bunlar müthiş incelemeler. 5 tane kanserle ilgili tümörleri değil edecek lakin dünyadaki hali hazırdaki sistemlerden de ayrı olarak teknolojilerden de bambaşka olarak zeki kemoterapi diye ifade edebileceğimiz yeni yöntemlerin çalışıldığı bir merkezden bahsediyoruz. Bunlara tanıklık ettik. Son derece de hoşnut olduk. Zeki kemoterapiden kastım da bütün vücuda kemoterapi vermekten ziyade yalnızca kanserli hücreyi yakalayan ve sadece o kanserli hücreyi yok edecek bir hap teknolojisi hemen hamdolsun evre 1 aşamasını son vermek üzere bu Türkiye açısından da, çalışan arkadaşlarımız açısından da kibir duyulacak bir egzersiz. Hem kemoterapi ayrıca radyoterapi yeniden aynı alanda. Hastalarımız ve hasta yakınlarımız bunu çok yakinen bilirler. Hem Türkiye’de bütün dünyada da bu böyle doğrusu. Vücutta beliren bir takım sıkıntılar, yaralar ve benzeri şeyler. Bunların giderilmesiyle ilgili dermatolojik ürünlerin geliştirilmesiyle ilgili araştırmalar muhteşem incelemeler” biçiminde konuştu.

Türkiye dünyaya umut olacak! Kanserli hücreyi yok edecek ilaç için geri sayım

“MOTOR GELİŞTİRMEYLE ALAKALI FAZLA CİDDİ PROJELER VAR”

Yine bilişim alanında mükemmel projeler var diyen Oktay, “Motor geliştirmeyle alakalı çok önemli projeler var. Motor geliştirmeden derhal savunma sanayindeki motorlarımızdan ama bu Altay tanklarına kadarki gelen evre, fırtına ve Altay tanklarına kadarki bütün aşamalardan bin beş yüz at gücü motorun üretilmesine dek takvimlendirilmiş ve burada yapılan çalışmalar, MİLGEM’le ilgili incelemeler ve öteki tekrar baktığımızda hemen sondaj gemilerimizde, Fatih’te ve Abdülhamid Han’a on gün sonradan teslim edilecek bir ürünü arkadaşlar bize getirdiler. On gün sonra teslim ediyoruz diye. Bu da çok garip. Bunu zaten Cumhurbaşkanımızın Fatih gemisini ziyaretinde de Filyos’u ziyaretinde de görmüştük. Üç bin metre derinlikte Türkiye’de başka bir yerde olmayan yine Türkiye’de üretilen bu biraz önceki ürünü açıklama ediyorum. Robotik yani cerrahi bir müdahale gibi robotla üç bin metrede doğal gazın çıkarılmasını karşılayan bir teknolojiden bahsediyoruz. Bu merkezde çalışılan bir şey” ifadelerini kullandı.

YENİ UNİCORNLAR

Oktay sözlerini şöyle noktaladı: “Nihai arzumuz şu, ben gelirken fakat bir başka arzum şu idi: Biz bugüne değin biliyorsunuz altı tane unicorn çıkardık. Yani 1 milyar dolar seviyesine ulaşan başlangıç uplar yeni başlayan girişimcilik. Altı tane çıkardık bunlardan. Yeni unicornlarımız, yeni adaylarımız var mıdır? Bunu öğrenmek için de ben bilhassa bugünkü ziyaretlerin amaçlarından birisi de bu idi. Hamdolsun bunu da görmüş olmaktan son derece mutlu oldum.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.