Türk ve Rus heyetleri arasındaki Tahıl Koridoru Zirvesi, Moskova’da gerçekleşti!

Türk ve Rus heyetleri arasındaki Tahıl Koridoru Zirvesi, Moskova'da gerçekleşti!

Türkiye’nin Rusya- Ukrayna Savaşı kaynaklı “yiyecek krizinin” çözümü için başlattığı diplomatik girişimler ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerin ardındaki Türkiye ile Ukrayna ve Rusya aralarında yürütülen “kırmızı hat diplomasisi” olumlu sonuçlar vermeye başladı.

Son Dakika: Heyetler görüştü, ilk adım hemen atıldı! Tahıl yüklü Türk gemisi Ukrayna limanından ayrıldı

OLUMLU SONUÇ VERDİ

Bu kapsamda gıda krizinin çözülmesi, Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl yüklü ticari gemilerin tahliyesi, Borispol Havalimanı’nda kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait uçakların Türkiye’ye emniyetle ulaşımı gibi konuları ele almak üzere Ulusal Savunma Bakanlığından bir askeri heyet dün Rusya’ya gitti. “Kırmızı hat diplomasisi” kapsamında görevlendirilen Türk ve Rus generaller başkanlığındaki askeri heyetlerin başkent Moskova’daki görüşmelerinin “yapıcı ve oldukça olumlu havada geçtiği” öğrenildi.

Başta tahıl yüklü ticari gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesinin ele alındığı toplantıda, sorunun çözümüne yönelik Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM aralarında görüşmelerin yapılmasına karşın anlayışın oluştuğu bilgisi edinildi.

Son Dakika: Heyetler görüştü, ilk adım hemen atıldı! Tahıl yüklü Türk gemisi Ukrayna limanından ayrıldı

LİMANDAN AYRILAN İLK GEMİ, TÜRK GEMİSİ OLDU

Bu kapsamda Ukrayna ve BM tarafı ile görüşmelerin gerisinde gelecek haftalarda Türkiye’de dörtlü olarak bir araya gelinmesinin beklendiği belirtildi. öte taraftan Moskova’daki görüşme birincil maddesel sonucunu da verdi. Uzun süren toplantının bitiminden yalnızca birkaç saat sonra günlerdir bekleyen Türk kuru ağırlık gemisi, Ukrayna limanından ayrıldı. “Azov Concord” isimli Türk gemisi, Rus ordusu ve ayrılıkçıların kontrolündeki Ukrayna’nın Mariupol limanından ayrılan birincil yabancı gemi oldu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.