Türkiye Emekliler Derneği’den

Türkiye Emekliler Derneği'den

SSK ve Senet-Kur emeklilerinin düşük kalan aylıklarının aynı şekilde artırılmasını ve 2000 yılı sonrası emekli olanlara uygunluk verilmesini isteyen Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, şunları söyledi:

“Memur emeklileri ile SSK ve Bono-Kur emeklileri arasındaki emekli aylığı makası her geçen sene artıyor. Memur emeklileri toplu sözleşme zammının yanına ilave zam ve gösterge artışı gibi imkanlardan yararlanırken, SSK ve Senet-Kur emeklilerinin aylıkları sadece enflasyon oranında artıyor. Emekli aylıklarında eşitliğin sağlanması için uyarlama yapılmalı, aylıklara yapılan yüzdeli zamlar aylığı düşük olanların aleyhine bir uygulamaya dönüştüğü için seyyanen zamlar yapılmalı ve milli gelir artışından emeklilere pay verilmeli.”

“EN AZ EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRETİN 1753 LİRA ALTINDA”

Kazım Ergün, 1,5 milyon emeklinin, asgari emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalıştığını belirterek, bu emekli grubunun toplumda asgari gelire sahip kesim olduğunu vurguladı.

Minimum ücretlilerin 4 bin 253 lirayla geçinemediği ortamda emeklilerin aylık 2 bin 500 lira ile geçinmesinin muhtemel olmadığını dile getiren Ergün, şunları kaydetti; “Aralık 2002’de 184,25 lira olan en düşük aidat, Ocak 2022’ye değin 23 kat artarak 4 bin 253 liraya yükseldi. Aynı dönemde en az emekli aylığı ise sadece 10 kat arttı. Bugün 1,5 milyon emekli minimum emekli aylığı olan 2 bin 500 lirayla geçinmeye çalışıyor. Yani 1,5 milyon emeklinin geliri, en az ücretin 1753 lira altında. minimum emekli aylığı ivedilikle en düşük ödenti seviyesine yükseltilmeli.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.