Türkiye Kasaplar Federasyonu’ndan

Türkiye Kasaplar Federasyonu'ndan

Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Başkanı Osman Tezgâhtar, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi kurbanlık durumu ve fiyatlar hakkında açıklamalarda bulundu.

“VATANDAŞIMIZ GİTSİN GIZLI RAHAT KURBANINI ALSIN”

Kurban Bayramı yaklaşırken tekrar tekrar ortaya, ‘kurban değil, kurbanımız az’ şeklinde söylemlerin atıldığını dile getiren Asistan, böyle bir durumun ise söz konusu olmadığının altını çizdi. Bu sene canlı hayvan kilogram fiyatının küçükbaş 62, büyükbaş 65 TL olarak belirlendiğini kaydeden Osman Yardımcı, “Vatandaşımız gitsin bakimli dar kurbanını alsın. Lakin kurbanı kesmek, bölüştürmek, parçalamak farklı bir ücrete tabidir. Natürel oysa kesimin, parçalamanın bir fiyatı pazarlık payı olur. Bu da üreticimize takviye olsun” diye konuştu.

“DİĞER MAMULLERE YÜZDE 300 ZAM GELİRKEN, ETE YÜZDE 30 GELMİŞ BÜYÜK BİR PARA DEĞİL”

Yardımcı, geçen yıla oranla bu sene kurbanlıklara yüzde 25-30 oranında bir zam olduğunu belirterek, “Öteki mamullere yüzde 200-300 zam gelirken, ete yüzde 30 gelmiş koskocoman bir para yok. Bizim üreticimizde bunu yemle besliyor. Kurbancılık farklı bir sektör, bunu bilmeleri gerek, kurbanla, besicilik, kesimlik hayvan bambaşka bir sektör. Kurbancılık 1-1,5 sene ummak zorunda kalıyor. Onun için ne vatandaşımız üzülsün, ne de esnafımız üzülsün. Tüm esnaflarımız kurbanda vatandaşa hizmet için hazır” diye konuştu.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Yardımcı: Geçen yıla oranla kurbanlık fiyatlarına yüzde 25-30 oranında zam geldiTürkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Muavin.

“KURBANDA MÜLK VARLIĞIMIZ, ETİMİZ YETERLİ”

Küçükbaşın 250-300 TL’ye kesiminin yapıldığını kaydeden Asistan, “Bugün pazara dışarı giden birey canlı 50 kilo bile desen 3 bin 200, 3 bin 500 TL’ye küçükbaşını alabilir. Yani öyle büyük bir zam değil. Yani zannediyorlar ama kurbanı geçen sene aldık 3 bine bu yıl alacağız 10 bine yok o kadar bir şey. Her sene spekülasyon yapılır, ‘hayvan değil, kurban yok’ böyle bir şart yok. Kurbanda mal varlığımız, etimiz, hayvanımız tatmin edici. O hayvanları kesecek kasabamız da yeterlidir” ifadelerini kullandı. Yardımcı, ithal kurbanlık gibi bir durumun laf konusu olmadığını sözlerine ekledi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.